Ahror Mahmudov: «Qiwi», «Yandeks.Dengi» va «WebMoney» bilan bitim imzolandi. «PayPal» bilan muzokara davom etmoqda»
Ahror Mahmudov.
«PayPal» to‘lov tizimi yaqin oylar ichida O‘zbekistonda ishga tushishi mumkin. Ma’lum bo‘lishicha, kompaniya O‘zbekiston bilan hamkorlikka katta qiziqish bildirmoqda, deb xabar berdi «Spot».
«UzCard» tomonidan ishlab chiqilgan dasturiy ta’minot «PayPal», «Yandeks.Dengi», «WebMoney» va «Qiwi» orqali hisobni to‘ldirish imkonini beradi va u «Asia Allance Bank» bankomatlarida sinovdan o‘tkazilmoqda. Bu haqda yagona umumrespublika protsessing markazi bosh direktori Ahror Mahmudov ma’lum qildi.
Sinov muddati tugashi bilan xizmatlar boshqa banklarda ham joriy etiladi.
Onlayn-hamyonlarni naqd va plastik kartalar orqali terminallar va infokiosklarda to‘ldirish, shuningdek, «UzCard»ga bog‘langan holda «onlayn-rejim»da o‘tkazish mumkin.
«Aholi orasidagi o‘tkazilgan monitoringga ko‘ra, aksariyat xizmatlar uchun to‘lovlarni ushbu tizimlar orqali amalga oshirish ma’lum bo‘ldi. Biroq ular bunda uchinchi shaxslar xizmatidan foydalanishga majburdirlar. Bunda komissiya uchun hatto 9 foiz xizmat haqi olinadi. Yangi dasturiy ta’minot joriy etilsa komissiya to‘lovini valyutani konvertatsiya qiluvchi bank yechib oladi. O‘rtacha ushbu xizmat haqi 1 foizga teng bo‘ladi», — deydi Axror Mahmudov.
Hozirda «UzCard» tizimi «Qiwi» «Yandeks.Dengi» va «WebMoney» bilan bitim tuzgan. kompaniya hozirda «PayPal» bilan muzokara olib bormoqda.

Ахрор Махмудов: Заключены соглашения с «Qiwi», «Яндекс.Деньгами» и «WebMoney», ведутся переговоры с «PayPal»
Фото: «Spot»
Asia Alliance Bank тестирует программное обеспечение для банкоматов, разработанное UzCard, которое позволяет пополнять счета в «PayPal», «Яндекс.Деньги», WebMoney и «Qiwi Кошелек».
Об этом в интервью с корреспондентом «Spot» сообщил генеральный директор Единого общереспубликанского процессингового центра Ахрор Махмудов.
С завершением тестовых работ услугу начнут внедрять и другие банки.
Пополнять онлайн-кошельки можно будет наличными и картой через терминалы и инфокиоски, а также в онлайн-режиме, прикрепив карту «UzCard».
«При мониторинге потребностей населения выяснилось, что многие оплачивают услуги через эти системы. При этом они вынуждены пользоваться услугами третьих лиц. Комиссия за предоставление такой услуги завышена в несколько раз и порой достигает 9%. С внедрением программного обеспечения комиссию будет снимать банк, который конвертирует валюту. В среднем она будет составляет около 1%», — отметил глава ЕОПЦ.
«UzCard» уже заключил соглашения с «Qiwi», «Яндекс.Деньгами» и «WebMoney». Компания ведет переговоры с «PayPal», которая выражает большую заинтересованность в сотрудничестве с Узбекистаном.
«Думаю, в ближайшее время мы подпишем контракт с «PayPal». Этого ждут многие, особенно молодежь страны. Кроме того, иностранным туристам будет удобнее оплачивать услуги в Узбекистане этой платежной системой. С уверенностью могу сказать, что в течение месяца мы запустим услугу пополнения сумами всех четырех кошельков», — сказал Ахрор Махмудов.
Узбекистан остается единственной страной в Центральной Азии, не присоединившейся к «PayPal». Использование системы в нашей стране предусмотрено постановлением президента об организации деятельности Мининфокома.