AKT vaziri «Huawei» kompaniyasining O‘zbekistondagi bosh direktorini qabul qildi
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Shuhrat Sodiqov 11-fevral kuni «Huawei» kompaniyasining O‘zbekistondagi yangi tayinlangan bosh direktori Lyu Szyasinni qabul qildi. Bu haqda vazirlik axborot xizmati xabar berdi.
Foto: mitc.uz
Vazir xitoylik mehmonni qutlar ekan, «Huawei» kompaniyasining O‘zbekistondagi ko‘p yillik faoliyati hamda respublikamizda telekommunikatsiya texnologiyalarining rivojlanishiga qo‘shgan sezilarli hissasini e’tirof etdi.
O‘z navbatida, Lyu Szyasin yuqori texnologiyalar sohasidagi ustuvor investitsiyaviy loyihalarni amalga oshirishda kompaniya O‘zbekiston bilan munosabatlarni mustahkamlash va rivojlantirishga tayyor ekanini bildirdi.
Suhbat davomida Xitoy investitsiyalarini jalb qilgan holda, O‘zbekistonda AKTni rivojlantirish doirasida yaqin istiqbolda vazirlik o‘z oldiga qo‘ygan ustuvor masalalar ko‘rib chiqildi. Jumladan, «Xavfsiz shahar» investitsiyaviy loyihasini amalga oshirish doirasida hamkorlik munosabatlarini rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
Tomonlar mazkur yo‘nalishda o‘zaro manfaatli va ikki tomonlama hamkorlik yuzasidan kelgusida amalga oshiriladigan ishlarni muhokama etishga shay ekanliklarini bildirdilar.

Министр ИКТ принял генерального директора компании «Huawei» в Узбекистане
11 февраля Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шухрат Садиков принял вновь назначенного генерального директора компании Huawei в Узбекистане Лю Цзясинь.
Министр Ш.Садиков, приветствуя гостя из Китая, отметил многолетнюю деятельность «Huawei» в Узбекистане и значительный вклад компании в развитии телекоммуникационных технологий в республике.
В свою очередь, генеральный директор компании «Huawei» в Узбекистане Лю Цзясинь выразил готовность компании к укреплению и развитию отношений с узбекской стороной в рамках реализации приоритетных инвестиционных проектов в сфере высоких технологий.
В ходе беседы рассмотрены приоритетные вопросы, которые министерство ставит перед собой на ближайшей перспективе в рамках развития ИКТ в Узбекистане с привлечением китайских инвестиций. В частности, обсуждены перспективы развития партнерских отношений в рамках реализации инвестиционного проекта «Безопасный город».
Стороны отметили заинтересованность в дальнейшем развитии взаимовыгодного сотрудничества в данном направлении и выразили готовность к обсуждению дальнейших шагов двустороннего сотрудничества.