O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenko 12 sentyabr kuni rasmiy tashrif bilan mamlakatimizga keldi.
Tashrif doirasidagi asosiy tadbirlar 13 sentyabr kuni Ko‘ksaroyda rasmiy kutib olish marosimi bilan boshlandi.
Shavkat Mirziyoyev va Aleksandr Lukashenko avval tor doirada muzokara o‘tkazdi.
Davlatimiz rahbari oliy martabali mehmonni yurtimizga tashrifi bilan qutlab, O‘zbekiston bilan Belarus samimiy do‘st va ishonchli sherik ekanini ta’kidladi.
– 2016 yil Samarqanddagi uchrashuvimizda davlatlararo munosabatlarni har tomonlama mustahkamlashga kelishib olgandik. O‘tgan ikki yilda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlik xalqlarimizni quvontiradigan darajaga yetdi. O‘zaro tovar ayriboshlash hajmi 2017 yil yakunlari bo‘yicha 60 foizdan ziyod o‘sdi. Joriy yilning yanvar-iyul oylarida esa qariyb 4 barobar oshdi. Bunday natijalar hech qachon bo‘lmagan. Bu o‘zaro hamkorlik uchun ulkan salohiyat borligidan, odamlarimiz bir-birini sog‘inganidan dalolat beradi. Mamlakatlarimiz iqtisodiyoti bir-birini to‘ldiradi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Belarus Prezidenti taklif uchun davlatimiz rahbariga minnatdorlik bildirdi.
– Sizning rahbarligingizda O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan ishlar tahsinga sazovor, – dedi Aleksandr Lukashenko. – Ham ichki, ham tashqi siyosatda oqilona o‘zgarishlar qildingiz. 33 million aholiga ega gigant mamlakatni to‘g‘ri yo‘ldan olib boryapsiz. Qo‘shni davlatlar bilan munosabatlarni mustahkamladingiz. Ushbu muvaffaqiyatli siyosiy kurs bilan Sizni tabriklayman. Biz yaxshi bilgan va o‘zaro manfaatli bo‘lgan barcha sohalarda hamkorlik qilishga, tajriba almashishga tayyormiz.
Muzokarada O‘zbekiston bilan Belarus o‘rtasidagi ikki tomonlama hamkorlikka doir keng ko‘lamli masalalar muhokama qilindi. O‘zbekiston Respublikasi bilan Belarus Respublikasi o‘rtasidagi siyosiy muloqotni mustahkamlashga, o‘zaro manfaatli sohalardagi aloqalarni izchil rivojlantirishga kelishib olindi.
Xalqaro va mintaqaviy jarayonlar yuzasidan fikr almashilar ekan, bugungi kundagi dolzarb masalalar bo‘yicha tomonlarning pozitsiyasi mos kelishi tasdiqlandi. Davlat rahbarlari Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi va boshqa xalqaro tuzilmalar doirasida bir-birini qo‘llab-quvvatlashga tayyor ekanliklarini bildirdi.
Aleksandr Lukashenko Shavkat Mirziyoyevni o‘zi uchun qulay vaqtda Belarusga tashrif bilan borishga taklif etdi.

Александр Лукашенко пригласил Шавката Мирзиёева в Беларусь
Как мы сообщали ранее, по приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Президент Республики Беларусь Александр Лукашенко 12 сентября прибыл в нашу страну с официальным визитом.
Основные мероприятия визита начались 13 сентября с церемонии официальной встречи в резиденции Куксарой.
Шавкат Мирзиёев и Александр Лукашенко сначала провели переговоры в узком формате. Об этом сообщила пресс-служба Президента.
Глава нашего государства, поприветствовав высокого гостя на узбекской земле, отметил, что Узбекистан и Беларусь являются искренними друзьями и надежными партнерами.
– На нашей встрече в Самарканде в 2016 году мы договорились всесторонне укреплять межгосударственные отношения. За последние два года сотрудничество между нашими странами достигло такого уровня, который радует наши народы. Объем товарооборота по итогам 2017 года вырос на 60 процентов. А в январе-июле текущего года вырос почти в четыре раза. Это уникальный результат, свидетельствующий о наличии огромного потенциала сотрудничества, стремлении наших людей к сближению. Более того, экономики наших стран имеют взаимодополняющую структуру, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент Беларуси выразил главе нашего государства признательность за приглашение.
– Проводимая под Вашим руководством работа в Узбекистане заслуживает самой высокой оценки, – отметил Александр Лукашенко. – Вы осуществили мудрые преобразования как во внутренней, так и внешней политике. Вы ведете страну с 33-миллионным населением по правильному пути. Укрепили отношения с соседними странами. Я поздравляю Вас с этим успешным политическим курсом. Мы готовы сотрудничать и обмениваться опытом во взаимовыгодных сферах.
На переговорах обсужден широкий круг вопросов двустороннего сотрудничества. Стороны договорились укреплять политический диалог, последовательно развивать взаимовыгодные связи.
Обмениваясь мнениями по международной и региональной повестке, главы государств подтвердили совпадение позиций сторон по многим актуальным вопросам. Они выразили готовность поддерживать друг друга в рамках Организации Объединенных Наций, Содружества Независимый Государств и других международных структур.
Александр Лукашенко пригласил Шавката Мирзиёева посетить Беларусь с визитом в любое удобное для него время.