Amerika parhezshunoslari assotsiatsiyasi oddiy amerikalikning «sayohat» taomlarining kaloriya tarkibi bo‘yicha yillar davomida olib borilgan tadqiqotlar natijalarini e’lon qildi. Ma’lum bo‘lishicha, eng zararli taom bu sendvich ekan.
Bundan tashqari, sendvichlar nafaqat zararli, balki zararli to‘yinmagan yog‘lar va uglevodlarni o‘z ichiga olgan shirin yoki yuqori kaloriyali souslarning ko‘pligi tufayli bizning davrimizning zararli taomi deb ataladi. Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, sendvich uchun an’anaviy bo‘lgan qizil go‘sht va kolbasa ham unchalik zararli emas.
Qizil go‘sht va kolbasa o‘rniga tovuq yoki boshqa parranda go‘shti tobora ko‘proq sendvichlarga qo‘yilayotgan bo‘lsa-da, uning zararlilik darajasi unchalik pasayayotgani yo‘q.
Diyetologlarning fikriga ko‘ra, sendvichlar bilan bir qatorda amerikaliklar deyarli har kuni tuzning kunlik qiymatining beshdan bir qismini, to‘yingan yog‘larning kunlik kaloriyalarining 19 foizini, shakarning kunlik qiymatining 7 foizini iste’mol qiladilar.
Semirib ketish va boshqa noxush oqibatlarning oldini olish uchun shifokorlar oq bug‘doy nondan voz kechishni, kolbasani yangi tovuq ko‘kragi, kurka bilan almashtirishni tavsiya qiladilar.
Pomidor, bodring, salat va boshqa sabzavotlar va o‘tlarni foydali elementlari uchun qoldirish kerak.
Ushbu xabar tavsiyaviy xarakterga ega. Qaror qabul qilishdan oldin mutaxassis bilan maslahatlashing.

Американские врачи назвали самую вредную еду современности
Американская ассоциация диетологов сообщила о результатах многолетних исследований в отношении калорийности «ходовых» блюд среднего американца. Оказалось, что самым вредным блюдом является сэндвич.
Причём сэндвичи названы не просто вредными, а самой вредной едой современности по причине обилия сладких соусов и топингов или калорийных соусов, содержащих в избытке вредные ненасыщенные жиры и быстрые углеводы. По словам специалистов, не так вредны даже традиционные для сэндвичей красное мясо и колбаса.
Мода на здоровое питание много пользы не приносит: хотя вместо красного мяса и колбасы в сэндвичи и бутерброды всё чаще кладут куриную грудку или мясо другой птицы, для разнообразия вкусов добавляют разные жирные соусы и сладкие кетчупы.
По данным диетологов, вместе с бутербродами и сэндвичами американцы практически каждый день потребляют одну пятую часть ежедневной нормы соли, 19% ежедневных калорий насыщенных жиров, 7% дневной нормы добавленных сахаров.
Для профилактики ожирения и других неприятных последствий такого рациона врачи рекомендуют отказаться от белого пшеничного хлеба в пользу хлеба из цельного зерна, в котором много клетчатки, колбасу заменить на свежую куриную грудку, индейку или тунец, и лучше полностью отказаться от соусов на растительном масле.
Помидоры, огурцы, листовой салат и другие овощи и зелень необходимо оставить ради клетчатки, витаминов и множества полезных микроэлементов.