Andijon, Toshkent va Surxondaryoda xavfli dorilarni sotayotganlar qo‘lga olindi
Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning Buloqboshi tumani bo‘limi hamda IIB xodimlari hamkorligida tezkor tadbir o‘tkazilgan. Unda qonunga xilof ravishda dori vositalari savdosi bilan shug‘ullanib kelgan A.A. (muqaddam sudlangan) “Damas” rusumli avtomashinasida inson ruhiyatiga kuchli ta’sir qiluvchi 124 dona kapsuladagi “Regapen” nomli dori vositasini Andijon shahrida o‘tkazish maqsadida olib kelganligi aniqlanib, ushbu dori vositalari ashyoviy dalil sifatida olingan.
Departamentning Yangihayot tumani bo‘limi tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbirda Yakkasaroy tumani, “Qushbegi” mavzesidagi “N.A.” MChJ dorixona farmatsevti U.T. 50 dona “Omnadren 250” nomli kuchli ta’sir qiluvchi dori vositasini 3 mln so‘mga shifokor retseptisiz sotgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlangan.
Shuningdek, Departamentning Surxondaryo viloyati boshqarmasi va IIB xodimlari hamkorligida tezkor tadbir o‘tkazilgan. Unda fuqaro M.A. tarkibida kuchli ta’sir qiluvchi moddalari mavjud 200 kapsula “Benzonal” nomli dori vositasini 1,2 mln so‘mga sotgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlangan.

В трех регионах Узбекистана пресечён незаконный оборот сильнодействующих лекарственных средств.
Сотрудники Департамента при Генеральной прокуратуре совместно с работниками органов внутренних дел провели ряд оперативных мероприятий.
Так, в Булокбошинском районе был задержан ранее судимый гражданин А.А., который на автомобиле «Damas» привёз в Андижан 124 капсулы препарата «Regapen», обладающего сильным воздействием на психику человека, с целью незаконной реализации. Лекарство было изъято в качестве вещественного доказательства.
В ходе другой операции, проведённой подразделением Департамента по Янгихаятскому району, фармацевт аптеки ООО «N.A.» в махалле «Кушбеги» Яккасарайского района У.Т. был задержан с поличным при продаже 50 ампул препарата «Omnadren 250» без рецепта врача за 3 млн сумов.
Кроме того, в Сурхандарьинской области в результате совместных действий сотрудников Департамента и МВД задержан гражданин М.А., который реализовал 200 капсул препарата «Benzonal», содержащего сильнодействующие вещества, за 1,2 млн сумов.
По данным фактам возбуждены уголовные дела по соответствующим статьям Уголовного кодекса, проводятся следственные действия.