Angela Merkel: «Biz O‘zbekistonning ishonchli sherigi bo‘lishni xohlaymiz»
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Germaniya Federal kansleri Angela Merkelning muzokaralari oldidan ommaviy axborot vositalari vakillari uchun brifing o‘tkazildi. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Angela Merkel O‘zbekiston Prezidentining tashrifi uzoq tanaffusdan keyingi muhim tashrif ekani, ikki tomonlama hamkorlik rivojiga katta turtki berishini ta’kidladi.
«Biz O‘zbekistonning ishonchli sherigi bo‘lishni xohlaymiz. Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi aloqalarni kengaytirish uchun ko‘plab imkoniyatlar borligini ko‘rmoqdamiz»,- dedi Germaniya kansleri.
Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston delegatsiyasiga ko‘rsatilayotgan yuksak hurmat uchun chuqur minnatdorlik bildirib, germaniyaliklarni joriy yil may oyida nishonlanadigan Germaniya Federativ Respublikasi tashkil etiganining 70 yilligi bilan tabrikladi.
Tomonlar so‘nggi yillarda ikki tomonlama aloqalar jadal rivojlanib, yangi mazmun bilan boyib borayotgani, siyosiy muloqotlar faollashayotganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Prezidentimiz O‘zbekiston Germaniya bilan aloqalarni sifat jihatidan yangi, yanada yuqori bosqichga olib chiqishga intilishini alohida ta’kidladi.
Muzokaralarda siyosat, xavfsizlik, savdo, texnologiya, innovatsiya, investitsiya va madaniy-gumanitar sohalardagi hamkorlikning holati va istiqbollari muhokama etilishi ma’lum qilindi.
Tomonlar Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti va boshqa xalqaro tuzilmalar doirasida yanada yaqindan hamkorlik qilishdan manfaatdor ekani qayd etildi.
Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo‘yicha yangi strategiyasi asosida ikki tomonlama munosabatlar mustahkamlanishi ta’kidlandi.
Uchrashuvda zamonaviy tahdid va xatarlar, avvalo terrorizm va ekstremizmga qarshi kurashish bo‘yicha hamkorlikni kuchaytirishga alohida e’tibor qaratilishi aytib o‘tildi. Afg‘onistonda tinchlik jarayonini tez fursatda boshlash ham kun tartibidagi muhim masalalardan ekani qayd etildi.
O‘zbekiston inson huquqlari va erkinliklari sohasida konstruktiv muloqot, shuningdek, davlat boshqaruvi tizimining shaffofligiga hamda korrupsiyaga to‘liq barham berilishiga erishish maqsadida hamkorlik uchun ochiq ekani ta’kidlandi.
Tomonlar investitsiya va texnologiyalar sohasidagi hamkorlikni kengaytirishga tayyor ekanini bildirdi. O‘zbekiston Prezidenti tashrifi arafasida o‘tkazilgan biznes-forumda 8 milliard yevrodan ziyod qiymatdagi yangi loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha kelishuvlarga erishilgani, boshqa bitimlar bo‘yicha ishlar davom etayotgani ma’lum qilindi.
Shuningdek, nemis tili chuqurlashtirilgan holda o‘qitiladigan maktablar tarmog‘ini kengaytirish, Germaniyaning yetakchi oliy ta’lim muassasalari bilan aloqalarni rivojlantirish borasidagi hamkorlik uchun ulkan salohiyat mavjudligi ta’kidlandi.

Ангела Меркель: «Мы хотим быть надежным партнером Узбекистана»
До начала переговоров Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Федерального канцлера Германии Ангелы Меркель состоялся брифинг для представителей средств массовой информации, сообщила пресс-служба Президента.
Ангела Меркель отметила, что данный визит Президента Узбекистана после долгого перерыва имеет важное значение и придаст мощный импульс развитию двустороннего сотрудничества.
«Мы хотим быть надежным партнером Узбекистана. Видим множество возможностей для расширения связей между нашими странами», - сказала Федеральный канцлер.
Шавкат Мирзиёев выразил глубокую признательность за высокое внимание, оказываемое делегации Узбекистана, и поздравил всех с 70-летием образования Федеративной Республики Германия, которое будет отмечаться в мае этого года.
Стороны выразили удовлетворение ускоренно развивающимися в последние годы двусторонними связями, обогащением их новым содержанием, активизацией политического диалога.
Президент особо подчеркнул, что наша страна намерена вывести отношения с Германией на качественно новый, более высокий уровень.
В повестке переговоров – состояние и перспективы взаимодействия в области политики и безопасности, торговли, технологий и инноваций, инвестиций, образования и культуры.
Отмечена заинтересованность в дальнейшем тесном сотрудничестве в рамках Организации Объединённых Наций, Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе и других международных структур.
Подчеркнуто, что новая Стратегия Европейского союза по Центральной Азии послужит укреплению двусторонних связей.
Объявлено, что на встрече Президента Узбекистана и Федерального канцлера Германии особое внимание будет уделено усилению взаимодействия в борьбе против современных вызовов и угроз, прежде всего таких, как терроризм и экстремизм. Ключевым вопросом является скорейший запуск мирного процесса в Афганистане.
Узбекистан открыт для конструктивного диалога в области обеспечения прав и свобод человека, а также сотрудничества в целях достижения прозрачности системы государственного управления и полного искоренения коррупции в Узбекистане.
Стороны выразили готовность расширить инвестиционное и технологическое сотрудничество. Сообщено, что в преддверии визита Президента Узбекистана успешно проведён бизнес-форум, по итогам которого достигнуты договорённости о реализации новых проектов на сумму свыше 8 миллиардов евро, продолжается работа над другими соглашениями.
Также отмечен большой потенциал взаимодействия в области среднего, профессионального и высшего образования, расширении сети школ с углубленным изучением немецкого языка, развитии связей с ведущими германскими вузами.