Arxeologlar «sirli» qotillik qurbonini topishdi
Buyuk Britaniyada arxeologlar ikki ming yil muqaddam yashagan va «sirli» qotillik qurboni bo‘lgan odam qoldiqlarini topishdi. Bu haqda «The Daily Mail» xabar berdi.
Mutaxassislar Uendover (Bakingemshir grafligi) shahri yaqinidagi Uellvik fermasidan katta yoshli odamning skeletini topishdi. U qo‘llari bog‘liq holda xandaqqa yuztuban ko‘milgan.
Arxeologlarning so‘zlariga ko‘ra, qurbonning yoshi hali aniq emas. Lekin ekspertlarning fikricha, odam qoldiqlari kamida ikki ming yillik tarixga ega.
«Uellvik fermasida odamning o‘limi biz uchun jumboq bo‘lib qolmoqda, lekin xandaq ichida qo‘llari bog‘liq holda yuztuban yotishning sabablari unchalik ko‘p emas», — deya ta’kidladi loyiha arxeologi, doktor Reychel Vud.

Археологи обнаружили жертву «загадочного» убийства 2000-летней давности
В Великобритании археологи обнаружили останки человека, который жил около двух тысяч лет назад и стал жертвой «загадочного» убийства. Об этом сообщает The Daily Mail.
Специалисты обнаружили скелет взрослого мужчины около фермы Уэллвик близ города Уэндовер (графство Бакингемшир). При этом похоронен он был в канаве лицом вниз, его руки были связаны.
По словам археологов, точный возраст жертвы пока неизвестен, однако эксперты считают, что останкам должно быть не менее двух тысяч лет.
«Смерть человека с фермы Уэллвик остается для нас загадкой, но есть не так уж много способов оказаться на дне канавы лицом вниз со связанными руками», — отметила доктор Рэйчел Вуд, археолог проекта.
При этом она выразила надежду, что специалисты смогут пролить больше света на эту историю.
Останки были обнаружены во время археологических работ, ведущихся на участке строительства скоростной магистрали HS2.