Atmosfera havosini zararlayotgan 500 dan ortiq avtomobil egalariga chora ko‘rildi
Respublika bo‘ylab «Toza havo» oyligining birinchi bosqichi davom etmoqda. Unda 10-apreldan hozirgi kunga qadar 58 ming 822 ta avtomobil ekologik nazoratdan o‘tkazildi.
Ekologiya vazirligining qayd etishicha, bu «Atmosfera havosini muhofaza qilish to‘g‘risida»gi Qonunning 16, 17 va 28-moddalari hamda «Ekologik nazorat to‘g‘risida»gi Qonunning 11-moddasi talablari ijrosini ta’minlash hamda avtotransport vositalarining ekologik holati yuzasidan davlat ekologik nazoratini olib borish maqsadida amalga oshirilmoqda.
Tadbir davomida 518 ta transport vositasi atmosferaga me’yoridan ortiq zararli moddalar chiqarayotganligi aniqlangan. Holatlar yuzasidan jami 303 nafar haydovchiga nisbatan MJtKning tegishli moddalari bilan jami 50,1 mln so‘m jarima qo‘llanilgan. Shuningdek, 222 ta transport vositasining harakati vaqtincha to‘xtatilgan.

В Ташкенте за загрязнение воздуха оштрафовали более 300 водителей
В рамках первого этапа месяца «Чистый воздух», проводимого в Ташкенте с 10 апреля по настоящее время, экологический контроль прошли 58 822 автотранспортных средства. Об этом сообщили в пресс-службе Минэкологии.
Мероприятие организовано в целях обеспечения реализации требований статей 16, 17 и 28 Закона «Об охране атмосферного воздуха» и статьи 11 Закона «Об экологическом контроле», а также в целях осуществления государственного экологического контроля за состоянием автотранспортных средств.
В результате было установлено, что 518 автотранспортных средств выбрасывают в атмосферу вредные вещества выше нормы.
Всего по соответствующим статьям Административного кодекса на 303 водителей наложено штрафов на сумму 50,1 млн сумов. Кроме того, временно прекращено движение 222 транспортных средств.
Отмечается также, что первый этап месяца «Чистый воздух» в этом году продлится до 10 мая. В ходе мероприятия экологическому контролю планируется подвергнуть в общей сложности 200 тысяч автомобилей.