«Milliy tiklanish» partiyasi rahbari Alisher Qodirov dunyoviylik va e’tiqod masalasida tenglik tarafdori ekanligini yozmoqda. U, shu bilan birga, har ikkisida qonun talablari ustuvor bo‘lishi kerakligini aytadi.
«O‘zbekistonning dunyoviy davlat ekanligi tortishilmaydi. Dunyoviy davlat ko‘pchilik saylagan Parlament tomonidan qabul qilinib, ko‘pchilik saylagan Prezident tomonidan maqullangan qonunlarni buzmagan holda, o‘zi istaganidek yashash imkonini beradi.
Vatanimizda barcha millat va dunyoqarashdagi vatandoshlar emin-erkin, qonunlarni buzmagan holda farovonlikka intilishi uchun sharoit yaratish ustuvor maqsad ekanligi mustahkam belgilangan. Hamma teng va hech kim kamsitilmasligi kafolatlangan.
Agar biron vatandosh pivo ichmoqchi bo‘lsa, ichadi, bu uning tanlovi, ichmaydigan vatandosh ichmaydi va buning sababini har ikki toifa hech kimga izoh berishga majbur emas.
Alkogolni ichish mumkin, lekin reklama qilish mumkinmas, bu amaldagi qonunda belgilangan, albatta, parlament saylovlarini mutlaqo yutadigan biron siyosiy kuch qonunni o‘zgartirib alkogolni «milliy qadriyat», bir jinslilarni oila qurish talabini esa erkin tanlov sifatida norma qilishi ham mumkin, bunga siz huquq berasiz…» – deydi deputat.
U o‘zi rahbarligidagi «Milliy tiklanish» partiyasining tutumi haqida to‘xtalar ekan, «partiya har qanday taraqqiyotni qadriyatlarga tayanishi kerak degan g‘oyasida mustahkam» ekanligini eslatadi.
«Jenifer Lopesni konserti serdaromad ish va yopiq tadbir, narkotika tarqatib, davlatga qarshi targ‘ibot qilmasa, o‘tkazadi, tanasini ko‘rsatish uni tanlovi, ko‘rish esa tadbirga bilet olganlarniki, dunyoviylik shu!
Lekin, xuddi shunday o‘ranib yurmoqchi bo‘lgan ayol vatandoshni ham tanlovi qonun bilan himoya qilingan. Yalong‘och namoyishini dunyoviylik deb qabul qildik, endi yopinib yurish huquqiga ham dahl qilmaslik kerakligini qabul qilaylik. Lopesga qanday kiyinishni o‘rgatmaganimizdek, e’tiqodli ayollarimizga ro‘molni qanday o‘rashni o‘rgatishni, qolaversa, shu yoshga kelib e’tiqodi talabiga rioya qilgan ayollarni pasportga ro‘molini yechib tushishga majburlashni ham to‘xtatish kerak. Identifikatsiya talablari yuzni ochiq bo‘lishini taqozo qiladi, sochni emas. Lopesga ko‘rsatgan bag‘rikengligimizni dindor ayollarimizga ham ko‘rsataylik.
Dunyoviylik ishonganga ham, ishonmaganga ham teng bo‘laolish degani, zo‘rni zaifga hayotdan dars berishi emas», – deb yozadi Alisher Qodirov.

Накануне в сети разошлись видео с концерта певицы Дженнифер Лопес в Ташкенте, где она и её танцоры выступали в откровенных нарядах. Лидер партии «Миллий тикланиш» Алишер Кадыров выступил с заявлением по данному поводу. Он заявил, что общество приняло «обнаженное выступление как светскость, также пришло время принять право женщин на закрытую одежду». Депутат отметил, что выступает за равенство в вопросах светскости и вероисповедания. При этом он подчеркивает, что в обоих случаях приоритетными должны быть требования закона.
«Светский характер Узбекистана не подлежит сомнению. Светское государство предоставляет возможность жить по своему усмотрению, не нарушая законы, принятые Парламентом, избранным большинством, и одобренные Президентом, которого также выбрало большинство.
В нашей стране приоритетно закреплена цель — создать условия, при которых граждане всех национальностей и мировоззрений могли бы стремиться к благополучию, не нарушая закон. Гарантируется равенство всех и недопущение дискриминации.
Если кто-то из сограждан хочет пить пиво — он пьёт. Это его выбор. Тот, кто не пьёт, — не пьёт, и никто из них не обязан объяснять причину своего выбора.
Употребление алкоголя разрешено, но его реклама запрещена — это закреплено в действующем законе. Конечно, политическая сила, полностью победившая на парламентских выборах, может изменить закон и признать алкоголь "национальной ценностью", а требование однополых браков — нормой как свободу выбора. Это право предоставляете вы…» — написал депутат.
Говоря о позиции партии «Миллий тикланиш», которую он возглавляет, он отмечает, что «партия твердо стоит на идее, что любое развитие должно опираться на ценностях».
«Концерт Дженнифер Лопес — прибыльное и закрытое мероприятие. Если она не распространяет наркотики и не ведёт антигосударственную пропаганду — пусть проводит. Демонстрировать своё тело — это её выбор, а смотреть — выбор тех, кто купил билет. Вот что такое светскость!
Но точно так же и выбор нашей согражданки, желающей покрыться, защищён законом. Мы приняли обнаженное выступление как проявление светскости — давайте также признаем право на покрытый вид. Как мы не учим Лопес, как ей одеваться, так и не нужно учить наших верующих женщин, как повязывать платок. Более того, нужно прекратить заставлять женщин, пришедших к вере в зрелом возрасте, снимать платок при фотографировании на паспорт. Требования идентификации предполагают открытость лица, а не волос. Давайте проявим ту же терпимость к религиозным женщинам, какую проявляем к Лопес.
Светскость — это равенство как для верующих, так и для неверующих. Это не когда сильный учит слабого жизни», — подчеркнул Алишер Кадыров.