Ayrim jarimalar miqdori o‘zgardi
«O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartishlar va qo‘shimcha kiritish to‘g‘risida»gi O‘RQ-688-son Qonun qabul qilingani xabar qilingandi.
«Norma» sharhiga ko‘ra, Qonun bilan quyidagi hujjatlarga o‘zgartirishlar va qo‘shimcha kiritildi:
- MJTKga;
- Havo kodeksiga;
- «Ekologik ekspertiza to‘g‘risida»gi Qonunga.
Birinchidan, MJTKga kiritilgan o‘zgartirishlarga muvofiq karantinli va inson uchun xavfli bo‘lgan boshqa yuqumli kasalliklar paydo bo‘lishining yoki tarqalishining oldini olish maqsadida belgilangan majburiy qoidalarni buzganlik uchun jarimaning qat’iy miqdori belgilandi. Fuqarolarga 20 BHM (ilgari – 20 BHMdan 30 BHMgacha), mansabdor shaxslarga esa 30 BHM (ilgari – 30 BHMdan 50 BHMgacha) miqdorida jarima solinadi.
Poyezdlarning vagonlari, avtotransport vositalari va shahar yo‘lovchilar transportidan axlat yoki boshqa narsalarni tashlab yuborish BHMning 1/2 qismidan (ilgari – 1/5 qismidan) 1 BHMgacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.
Transport vositalari haydovchilarining to‘xtash yoki to‘xtab turish qoidalarini buzishi 2 BHM (ilgari – 3 BHM) miqdorida jarima solishga sabab bo‘ladi.
Yo‘l-transport hodisasi qatnashchilarining belgilangan qoidalarni buzgan holda hodisa yuz bergan joydan ketib qolishi 15 BHM miqdorida jarima solishga sabab bo‘ladi.
Ushbu YTH jabrlanuvchiga yengil tan jarohati yoki ancha miqdorda moddiy zarar yetkazilishiga olib kelgan bo‘lsa, 30 BHM miqdorida jarima solish yoki transport vositalarini boshqarish huquqidan 1 yil muddatga mahrum etishga yoxud 15 sutkagacha muddatga ma’muriy qamoqqa olishga sabab bo‘ladi.
Haydovchilarning korxonalar, muassasalar va tashkilotlarga qarashli transport vositalaridan shaxsiy boylik orttirish maqsadida foydalanishi 2 BHM (ilgari – 2 BHMdan 5 BHMgacha) miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.
Yo‘llarga, temir yo‘ldan o‘tish joylariga, yo‘l harakatini tartibga soluvchi boshqa inshootlar yoki texnik vositalarga shikast yetkazish, shuningdek yo‘l harakatiga qasddan, shu jumladan yo‘l qoplamasini ifloslantirish yo‘li bilan xalal berish, xuddi shuningdek avtomobil yo‘llarini o‘zboshimchalik bilan qazish, ularda sun’iy notekisliklar va to‘siqlar yaratish, avtomobil yo‘lida ishlarni amalga oshirish uchun berilgan ruxsatnoma talablarini bajarmaslik, shuningdek yo‘llarni saqlash qoidalarini buzish fuqarolarga 2 BHM (ilgari – 1 BHMdan 3 BHMgacha), mansabdor shaxslarga esa 10 BHM miqdorida jarima solishga sabab bo‘ladi.
Ikkinchidan, Havo kodeksiga kiritilgan o‘zgartirishlarga muvofiq havo kemalarining aholi manzilgohlari ustidagi parvozi yerdagi odamlarning hayoti va (yoki) ularning mol-mulkiga xavf solmagan holda belgilangan yo‘nalishlar va uchish balandliklarida amalga oshiriladi.
Havo kemasida nosozlik ro‘y bergan taqdirda yoki odamlar hayotini qutqarish uchun parvozlar qilish zarur bo‘lganda belgilangan yo‘nalish va uchish balandligidan chetga chiqishga yo‘l qo‘yiladi.
Havo kodeksining 39-moddasi eksperimental havo kemalarini hisobga olish tartibi Vazirlar Mahkamasi tomonidan belgilanishi to‘g‘risidagi qism bilan to‘ldirildi.
Shuningdek belgilanishicha, fuqaro va eksperimental aviatsiyadagi voqea-hodisalar bo‘yicha Transport vazirligining komissiyasi tomonidan tekshiruv o‘tkaziladi. Voqea-hodisalar davlat va fuqaro aviatsiyasi yoki davlat va eksperimental aviatsiya manfaatlariga daxl qilgan taqdirda, tekshiruv Transport vazirligi, Mudofaa vazirligi, shuningdek boshqa aloqador vazirlik va idoralarning vakillaridan tuzilgan komissiya tomonidan amalga oshiriladi.
Havo orqali tashishlarni amalga oshiruvchi havo kemalariga aeroportlarda xizmatlar ko‘rsatish, shuningdek ularning bajarilishi ustidan nazorat qilish faoliyatiga litsenziyalar berish nazarda tutilgan normalar chiqarib tashlandi.
Uchinchidan, «Ekologik ekspertiza to‘g‘risida»gi Qonunda ekologik audit tushunchasiga quyidagicha ta’rif berildi. Ekologik audit ekologik auditorlik tashkiloti tomonidan o‘tkaziladigan ekologik audit sub’yektining xo‘jalik faoliyatini va boshqa faoliyatini texnik jihatdan tartibga solish sohasidagi normativ hujjatlar hamda atrof muhitni muhofaza qilishga va tabiiy resurslardan oqilona foydalanishga qaratilgan normativ-huquqiy hujjatlar talablariga ushbu sub’yektning rioya etishi yuzasidan tizimli, hujjatlashtirilgan, mustaqil ekologik baholash hisoblanadi.

Изменились размеры штрафов за некоторые правонарушения на транспорте
Принят Закон «О внесении изменений и дополнения в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан» от 29.04.2021 г. № ЗРУ-688.
По данным Norma.uz законом внесены изменения и дополнение в:
- Кодекс об административной ответственности;
- Воздушный кодекс;
- Закон «Об экологической экспертизе».
Во-первых, согласно внесенным изменениям в КоАО установлен неизменный размер штрафа за нарушение обязательных правил, установленных в целях предупреждения возникновения или распространения карантинных и других опасных для человека инфекций. Так, размер штрафа на граждан составляет 20 БРВ (ранее – от 20 до 30 БРВ), а на должностных лиц 30 БРВ (ранее – от 30 до 50 БРВ).
Выбрасывание мусора или иных предметов из вагонов поездов, автотранспортных средств и городского пассажирского транспорта влечет наложение штрафа от 1/2 (ранее – от 1/5) до 1 БРВ.
Нарушение водителями транспортных средств правил остановки или стоянки влечет наложение штрафа в размере 2 БРВ (ранее – 3 БРВ).
Оставление в нарушение установленных правил места дорожно-транспортного происшествия его участниками влечет наложение штрафа в размере 15 БРВ.
Если данное ДТП повлекло причинение потерпевшему легкого телесного повреждения либо существенного материального ущерба, то данное правонарушение влечет наложение штрафа в размере 30 БРВ или лишение права управления транспортными средствами сроком на 1 год либо административный арест до 15 суток.
Использование водителями транспортных средств, принадлежащих предприятиям, учреждениям и организациям, в целях личной наживы влечет наложение штрафа в размере 2 БРВ (ранее – от 2 до 5 БРВ).
Повреждение дорог, железнодорожных переездов, других сооружений или технических средств регулирования дорожного движения, а также умышленное создание помех для дорожного движения, а также нарушение правил содержания дорог – влечет наложение штрафа на граждан в размере 2 БРВ (ранее – от 1 до 3 БРВ), а на должностных лиц – 10 БРВ.
Во-вторых, согласно внесенным изменениям в Воздушный кодекс, полеты воздушных судов над населенными пунктами выполняются по установленным маршрутам и высотам, не подвергая опасности жизнь и здоровье людей и (или) их имущество на земле.
Отступление от установленного маршрута и высоты полетов допускается в случае неисправности воздушного судна или при необходимости выполнить полеты для спасения жизни людей.
Статья 39 Воздушного кодекса дополнена нормой, согласно которой порядок учета экспериментальных воздушных судов определяется Кабмином.
Также определено, что расследование происшествий и инцидентов в гражданской и экспериментальной авиации осуществляется комиссиями Министерства транспорта. Когда происшествие или инцидент затрагивает интересы государственной и гражданской или государственной и экспериментальной авиации расследование осуществляется совместными комиссиями из представителей Минтранса, Минобороны, а также других причастных министерств и ведомств.
Исключены нормы, предусматривающие выдачу лицензий на деятельность по обслуживанию воздушных судов в аэропортах, связанную с выполнением воздушных перевозок, а также контроль за их выполнением.
В-третьих, в Законе «Об экологической экспертизе» дано следующее определение экологического аудита. Экологическим аудитом является проводимая экологической аудиторской организацией систематическая, документированная, независимая экологическая оценка хозяйственной и иной деятельности субъекта экологического аудита на предмет соблюдения им требований нормативных документов в области технического регулирования и нормативно-правовых актов, направленных на охрану окружающей среды и рациональное использование природных ресурсов.