Ayrim mahalla xodimlarining oyligi oshiriladi
Hududida xonadonlar soni mingdan ortiq bo‘lgan mahalla xodimlarining oylik maoshlari oshiriladi. Bu haqda "Huquqiy axborot" kanali xabar berdi.
Aytilishicha, “Fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari xodimlarini ijtimoiy qo‘llab-quvvatlashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident farmoni qabul qilingan.
Unga ko‘ra, 2021 yil 1 noyabrdan:
- hududida xonadonlar soni mingta va undan ortiq bo‘lgan fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari xodimlarining oylik lavozim maoshlari 35 foizga oshiriladi;
- fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari xodimlarini rag‘batlantirish, ularga buxgalteriya xizmatini ko‘rsatish vazifasi tuman (shahar) hokimliklaridan tuman (shahar) mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash bo‘limlariga o‘tkaziladi;
- tuman (shahar) mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash bo‘limlari huzurida yuridik shaxs maqomiga ega bo‘lmagan Fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari xodimlarini rag‘batlantirish jamg‘armasi tashkil etiladi.

С 1 ноября зарплаты работников органов самоуправления граждан повысят на 35%
Президент подписал Указ «О дополнительных мерах по социальной поддержке работников органов самоуправления граждан», сообщает министерство юстиции.
Согласно указу, с 1 ноября 2021 года:
- месячные должностные оклады работников органов самоуправления граждан, на территории которых количество домохозяйств составляет тысячу и более, повысятся на 35%.
- финансирование расходов, связанных с содержанием органов самоуправления граждан, будет осуществляться за счет соответствующих средств местных бюджетов.
- функции поощрения работников органов самоуправления граждан, оказания им бухгалтерских услуг перейдут от районных (городских) хокимиятов к отделам по поддержке махалли и семьи районов (городов).
- при отделах по поддержке махалли и семьи районов (городов) будет образован Фонд стимулирования работников органов самоуправления граждан без статуса юридического лица.