Baho ololmagan talabalar pul to‘laydi
Fanlardan o‘z vaqtida baho olmagan talabalar uchinchi semestr uchun qo‘shimcha mablag‘ to‘laydi. Bu haqda AOKAdagi matbuot anjumanida Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi bosh boshqarma boshlig‘i Abduvali Holiqov ma’lum qildi.
«Oliy ta’lim muassasalarida ta’lim jarayonini kredit-model tizimida tashkil etish ishlari 2020-21-o‘quv yilidan joriy etib kelinyapti.
Asosiy o‘zgarishlar — ilgari o‘quv haftalari 38-40 hafta atrofida bo‘lardi. Kredit-model tizimi joriy etilgach, bu muddat 36 haftaga tushdi. Soddaroq qilib aytganda, akademik dars jarayonlari 10 oydan 7,5-8 oyga tushirildi.
Talaba bir semestrda 15 hafta tahsil oladi. Agar bir semestrga 18 hafta ajratilgan bo‘lsa, uning ikki haftasi talabalar uchun o‘zlashtirilmagan fanlarini o‘zlashtirishga, yana bir haftasi yangi fanlar hamda o‘qituvchilarni tanlashga sarflanadi.
Yana bir muhim jihati — uchinchi, yozgi semestr ham qo‘shilgan. Bu — ta’til davriga to‘g‘ri keladi va talabalarning arizasiga ko‘ra, fanlardan baho olmaganlar uchun tashkil etiladi. Uchinchi semestr uchun ariza bergan talabalar belgilangan tartibda qo‘shimcha mablag‘ni amalga oshiradi.
Hozircha bu tizim bo‘yicha savollar bo‘lyapti, ammo uch yildan so‘ng barcha bu tizimga to‘liq moslashadi», — dedi Holiqov.

«Пересдача» для студентов вузов станет платной
В Узбекистане студенты, которые не сдали предметы, будут учиться дополнительный платный семестр во время каникул. Об этом в ходе пресс-конференции в АИМК сообщил начальник управления Министерства высшего и среднего специального образования Абдували Халиков.
«С 2020/2021 учебного года в высших учебных заведениях ведутся работы по организации учебного процесса по кредитно-модульной системе.
Основное изменение заключается в том, что раньше количество учебных недель составляло 38-40 недель. С внедрением кредитно-модульной системы этот период был сокращен до 36 недель. Другими словами, учебный процесс сократился с 10 месяцев до 7,5-8 месяцев.
В каждом семестре будет по 15 недель. Это количество может составлять 18 недель, в таком случае первые две недели будут отводиться для освоения студентами неосвоенных предметов, а одна неделя — для выбора предметов и преподавателей.
Еще один важный аспект — добавлен третий, летний семестр. Он приходится на период каникул и организуется на основе заявлений студентов, не получивших оценки по предметам. Студенты, подавшие заявления на третий семестр, должны будут внести дополнительную плату.
Сейчас по этой системе имеются вопросы, однако через три года все будет полностью адаптировано к этой системе», — сказал Халиков.