Joriy yil 18-avgust kuni Adliya vazirligida davlat ro‘yxatidan o‘tkazilgan «O‘zbekiston Respublikasi tijorat banklarining axborot xavfsizligi va kiberxavfsizligiga doir minimal talablar to‘g‘risida»gi nizom banklar va ularning filiallarida axborot xavfsizligi va kiberxavfsizlikni ta’minlash maqsadida axborot xavfsizligi va kiberxavfsizlikni ta’minlash xizmati tashkil etiladi.
Xizmat bankning axborot aktivlarida axborot xavfsizligi va kiberxavfsizlikni ta’minlash, to‘lov ma’lumotlarining noqonuniy o‘zgarishi, bank yoki uning mijoziga zarar yetkazish holatlarini oldini olish va bartaraf etish bo‘yicha mas’ul hisoblanadi.
Bank axborot xavfsizligiga oid ichki siyosatni ishlab chiqishi va qabul qilishi lozim.
Bundan tashqari, banklar ma’lumotlar bazasi sozlanishlarida xatoliklarni oldini olishi va tajovuzkorning quyidagi harakatlarini cheklashlari kerak, jumladan:
- ma’lumotlar bazasiga kirish;
- administrator va foydalanuvchilar parollarini bilib olish;
- ma’lumotlar bazasining tizim fayllariga kirish;
- zararli dasturlar o‘rnatish;
- ma’lumotlar bazasi va serverga masofadan hujum qilish.
Tarmoqlararo ekran qurilmalari va proksi-serverlarning elektron bayonnomalari Xizmat tomonidan tahlil qilib boriladi va tashqi hujumlar aniqlanganda zudlik bilan Markaziy bankka xabar beriladi.

18 августа текущего года в Министерстве юстиции было зарегистрировано положение «O минимальных требованиях к информационной безопасности и кибербезопасности коммерческих банков Республики Узбекистан». В соответствии с данным документом, в банках и их филиалах создаётся служба по обеспечению информационной безопасности и кибербезопасности.
Служба отвечает за обеспечение информационной безопасности и кибербезопасности в информационных активах банка, предотвращение и устранение случаев незаконного изменения платёжных данных, а также действий, способных нанести ущерб банку или его клиентам.
Банк обязан разработать и утвердить внутреннюю политику в области информационной безопасности.
Кроме того, банки должны предотвращать ошибки в настройках баз данных и ограничивать следующие действия злоумышленников, в том числе:
- доступ к базе данных;
- получение паролей администраторов и пользователей;
- доступ к системным файлам базы данных;
- установка вредоносных программ;
- удалённые атаки на базу данных и сервер.
Электронные протоколы межсетевых экранов и прокси-серверов регулярно анализируются Службой, и при выявлении внешних атак незамедлительно информируется Центральный банк.