Bill Geyts koronavirusni qachon yengishimizni yashirib o‘tirmadi
Koronavirus pandemiyasini faqat ikki yarim yildan keyingina to‘xtatish mumkin, deb hisoblaydi «Microsoft» asoschisi Bill Geyts.
«Biz, boy olam buni asosan 2021-yilning oxirida, butun dunyo esa 2022-yilning oxirida yengadi, deb o‘ylayman», — dedi u «Wired»ga bergan intervyusida.
Shu bilan birga, milliarderning so‘zlariga ko‘ra, pandemiya bezgak, poliomiyelit va OIVga qarshi kurashish uchun dorilarni izlab topish jarayonini sezilarli darajada sekinlashtirib yubordi.
«2020-yilning boshlarida bo‘lgan holatga qaytishimiz uchun bir necha yillar kerak bo‘ladi. To‘g‘ri, bu Birinchi jahon urushi yoki Ikkinchi jahon urushi emas, lekin butun tizim uchun salbiy zararlarini taqqoslasa bo‘ladi», — deya ta’kidladi Geyts.

Билл Гейтс рассказал, когда мир преодолеет коронавирус
Пандемию коронавируса удастся остановить только через два с половиной года, считает основатель Microsoft Билл Гейтс.
«У меня возникает такое ощущение, что мы, богатый мир, в основном справимся с этим к концу 2021 года, а мир в целом преодолеет это к концу 2022 года», — заявил он в интервью Wired.
При этом, по словам миллиардера, пандемия существенно замедлила прогресс в поиске лекарств для борьбы с малярией, полиомиелитом и ВИЧ.
«Уйдут годы, прежде чем мы вернемся к тому состоянию, в котором находились в начале 2020 года. Это не Первая мировая война и не Вторая мировая война, но масштабы негативных потрясений для всей системы сопоставимы», — отметил Гейтс.