Bir guruh «ko‘cha bolalari»ga sud hukmi o‘qildi
2024-yil 5-avgust kuni, S. Saidaliyev (Saidaziz Medgorodok) va boshqalarga oid jinoyat ishini ko‘rib chiqish bo‘yicha sud jarayoni tugab, sud hukmi e’lon qilindi.
Ushbu jinoyat ishi jinoyat ishlari bo‘yicha Yunusobod tuman sudining raisi M. Mirzajonov raisligida birinchi instansiya sudida ko‘rib chiqildi.
Sud hukmiga ko‘ra:
S. Saidaliyev (1987 yilda Toshkent shahrida tug‘ilgan, muqaddam sudlangan) Jinoyat kodeksining 165-moddasi 3-qismi «a», «v» bandlari, 168-moddasi 4-qismi «a», «v» bandlari, 28,211-moddasi 3-qismi «a», «b» bandlari, 242-moddasi 1-qismi, 243-moddasi va 277-moddasi 3-qismi «a» bandida nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda aybli deb topilib, unga 20 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi. Tayinlangan jazoni umumiy tartibli koloniyalarda o‘tashlik belgilandi.
M. Mirxodjayev (1983 yilda Toshkent shahrida tug‘ilgan, muqaddam sudlangan) Jinoyat kodeksining 165-moddasi 3-qismi «a», «v» bandlari va 277-moddasi 3-qismi «a» bandida nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda aybli deb topilib, unga 15 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi. Tayinlangan jazoni qattiq tartibli koloniyalarda o‘tashlik belgilandi.
Sh. Samiyev (1980 yilda Qashqadaryo viloyatida tug‘ilgan) Jinoyat kodeksining 165-moddasi 3-qismi «a», «v» bandlari va 277-moddasi 2-qismi «b» bandida nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda aybli deb topilib, unga 12 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi. Tayinlangan jazoni umumiy tartibli koloniyalarda o‘tashlik belgilandi.
A. Akramov (1991 yilda Farg‘ona viloyatida tug‘ilgan) Jinoyat kodeksining 165-moddasi 3-qismi «a», «v» bandlarida nazarda tutilgan jinoyatni sodir etganlikda aybli deb topilib, unga 11 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi. Tayinlangan jazoni umumiy tartibli koloniyalarda o‘tashlik belgilandi.
I. Satvaldiyev (1987 yilda Toshkent shahrida tug‘ilgan) Jinoyat kodeksining 165-moddasi 3-qismi «a», «v» bandlarida nazarda tutilgan jinoyatni sodir etganlikda aybli deb topilib, unga 5 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi. Tayinlangan jazoni umumiy tartibli koloniyalarda o‘tashlik belgilandi.
F. Alimov (1988 yilda Toshkent shahrida tug‘ilgan, muqaddam sudlangan) Jinoyat kodeksining 165-moddasi 3-qismi «a», «v» bandlarida nazarda tutilgan jinoyatni sodir etganlikda aybli deb topilib, unga 11 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi. Tayinlangan jazoni qattiq tartibli koloniyalarda o‘tashlik belgilandi.
R. Bobonazarov (1995 yilda Qashqadaryo viloyatida tug‘ilgan, muqaddam sudlangan) Jinoyat kodeksining 165-moddasi 3-qismi «a», «v» bandlarida nazarda tutilgan jinoyatni sodir etganlikda aybli deb topilib, unga 13 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi. Tayinlangan jazoni qattiq tartibli koloniyalarda o‘tashlik belgilandi.
L. Shomurodov (1995 yilda Qashqadaryo viloyatida tug‘ilgan, muqaddam sudlangan) Jinoyat kodeksining 165-moddasi 3-qismi «a», «v» bandlari va 277-moddasi 2-qismi «b» bandida nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda aybli deb topilib, unga 11 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi. Tayinlangan jazoni umumiy tartibli koloniyalarda o‘tashlik belgilandi.
N. Tulyaganov (1988 yilda Toshkent shahrida tug‘ilgan, muqaddam sudlangan) Jinoyat kodeksining 168-moddasi 4-qismi «a», «v» bandlarida nazarda tutilgan jinoyatni sodir etganlikda aybli deb topilib, unga 90 750 000 so‘m miqdorida jarima va ish haqining 10 foizi miqdorini davlat daromadi hisobiga ushlab qolgan holda 1 yil 6 oy 20 kun muddatga axloq tuzatish ishlari jazosi tayinlandi.
Sh. Quvatov (1991 yilda Toshkent shahrida tug‘ilgan) Jinoyat kodeksining 165-moddasi 3-qismi «a», «v» bandlarida va 277-moddasi 3-qismi «a» bandida nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda aybli deb topilib, unga 14 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi. Tayinlangan jazoni umumiy tartibli koloniyalarda o‘tashlik belgilandi.
G‘. O‘rinboyev (1980 yilda Farg‘ona viloyatida tug‘ilgan) Jinoyat kodeksining 139-moddasi 3-qismi «a», «g» bandlari, 165-moddasi 3-qismi «a», «v» bandlari, 25,168-moddasi 4-qismi «a», «v» bandlari, 168-moddasi 4-qismi «a», «v» bandlari, 227-moddasi 1-qismi, 228-moddasi 2-qismi «a», «b» bandlari va 3-qismida nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda aybli deb topilib, unga 15 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi. Tayinlangan jazoni umumiy tartibli koloniyalarda o‘tashlik belgilandi.
U. Mahmudov (1987 yilda Toshkent shahrida tug‘ilgan) Jinoyat kodeksining 165-moddasi 3-qismi «a», «v» bandlarida nazarda tutilgan jinoyatni sodir etganlikda aybli deb topilib, unga 7 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi. Tayinlangan jazoni umumiy tartibli koloniyalarda o‘tashlik belgilandi.
A. Nurmatov (1987 yilda Toshkent shahrida tug‘ilgan, muqaddam sudlangan) Jinoyat kodeksining 241-moddasi 1-qismida nazarda tutilgan jinoyatni sodir etganlikda aybli deb topilib, sodir etilgan jinoyatning javobgarlikka tortish muddati o‘tib ketganligi sababli jazodan ozod qilindi.
B. Erkinov (1992 yilda Toshkent viloyatida tug‘ilgan, muqaddam sudlangan) Jinoyat kodeksining 165-moddasi 3-qismi «v» bandida nazarda tutilgan jinoyatni sodir etganlikda aybli deb topilib, 11 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi. Tayinlangan jazoni qattiq tartibli koloniyalarda o‘tashlik belgilandi.
A. Yuldashev (1986 yilda Toshkent shahrida tug‘ilgan, muqaddam sudlangan) Jinoyat kodeksining 165-moddasi 3-qismi «a», v» bandlari va 277-moddasi 2-qismi «b», «v» bandlarida nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda aybli deb topilib, unga 12 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi. Tayinlangan jazoni qattiq tartibli koloniyalarda o‘tashlik belgilandi.
S. Usmonov (1994 yilda Toshkent shahrida tug‘ilgan, muqaddam sudlangan) Jinoyat kodeksining 277-moddasi 2-qismi «b», «v» bandlarida nazarda tutilgan jinoyatni sodir etganlikda aybli deb topilib, unga 8 yil 6 oy muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi. Tayinlangan jazoni umumiy tartibli koloniyalarda o‘tashlik belgilandi.
D. Umirzakov (1988 yilda Toshkent shahrida tug‘ilgan, muqaddam sudlangan) Jinoyat kodeksining 277-moddasi 2-qismi «b», «v» bandlarida nazarda tutilgan jinoyatni sodir etganlikda aybli deb topilib, unga 8 yil 3 oy muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi. Tayinlangan jazoni umumiy tartibli koloniyalarda o‘tashlik belgilandi.
T. Abdumalikov (1993 yilda Toshkent shahrida tug‘ilgan) Jinoyat kodeksining 168-moddasi 4-qismi «a» bandi va 241-moddasi 1-qismida nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda aybli deb topilib, unga 132 000 000 so‘m miqdorida jarima va 2 yil 5 oy 13 kun muddatga ozodlikni cheklash jazosi tayinlandi.
D. Badalov (1975 yilda Toshkent shahrida tug‘ilgan, muqaddam sudlangan) Jinoyat kodeksining 165-moddasi 3-qismi «a», «v» bandlarida nazarda tutilgan jinoyatni sodir etganlikda aybli deb topilib, unga 9 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi. Tayinlangan jazoni umumiy tartibli koloniyalarda o‘tashlik belgilandi.
U. Raximov (1979 yilda Toshkent viloyatida tug‘ilgan) Jinoyat kodeksining 139-moddasi 3-qismi «a», «g» bandlari, 165-moddasi 3-qismi «a», «v» bandlari, 168-moddasi 4-qismi «a», «v» bandlari, 227-moddasi 1-qismi, 228-moddasi 2-qismi «a», «b» bandlari va 3-qismida nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda aybli deb topilib, unga 12 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi. Tayinlangan jazoni umumiy tartibli koloniyalarda o‘tashlik belgilandi.
D. Xoshakov (1994 yilda Toshkent viloyatida tug‘ilgan) Jinoyat kodeksining 165-moddasi 3-qismi «a», «v» bandlarida nazarda tutilgan jinoyatni sodir etganlikda aybli deb topilib, unga 5 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi. Tayinlangan jazoni umumiy tartibli koloniyalarda o‘tashlik belgilandi.
Z. Qayumov (1981 yilda Buxoro viloyatida tug‘ilgan) Jinoyat kodeksining 241-moddasi 1-qismida nazarda tutilgan jinoyatni sodir etganlikda aybli deb topilib, unga 2 yil 3 kun muddatga ozodlikni cheklash jazosi tayinlandi.
B. Mo‘minov (1995 yilda Qashqadaryo viloyatida tug‘ilgan) Jinoyat kodeksining 165-moddasi 3-qismi «a», «v» bandlarida nazarda tutilgan jinoyatni sodir etganlikda aybli deb topilib, unga 5 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi. Tayinlangan jazoni umumiy tartibli koloniyalarda o‘tashlik belgilandi.
D. Yunusov (1992 yilda Toshkent shahrida tug‘ilgan) Jinoyat kodeksining 168-moddasi 4-qismi «a», «v» bandlari va 28,211-moddasi 3-qismi «a», «b» bandlarida nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda aybli deb topilib, unga 11 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi. Tayinlangan jazoni umumiy tartibli koloniyalarda o‘tashlik belgilandi.
D. Sultanov (1993 yilda Toshkent shahrida tug‘ilgan) Jinoyat kodeksining 165-moddasi 3-qismi «a», «v» bandlarida nazarda tutilgan jinoyatni sodir etganlikda aybli deb topilib, unga 5 yil 6 oy 29 kun muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi. Tayinlangan jazoni umumiy tartibli koloniyalarda o‘tashlik belgilandi.
B. Samadov (1986 yilda Qashqadaryo viloyatida tug‘ilgan) va X. Riskiyev (1987 yilda Toshkent shahrida tug‘ilgan, muqaddam sudlangan) Jinoyat kodeksining 165-moddasi 3-qismi «a», «v» bandlarida nazarda tutilgan jinoyatni sodir etganlikda aybli deb topilib, ularning har biriga 8 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi. Tayinlangan jazoni umumiy tartibli koloniyalarda o‘tashlik belgilandi.
B. Rahmonov (1997 yilda Toshkent viloyatida tug‘ilgan, muqaddam sudlangan) Jinoyat kodeksining 168-moddasi 4-qismi «a» bandida nazarda tutilgan jinoyatni sodir etganlikda aybli deb topilib, unga 105 105 000 so‘m miqdorida jarima va ish haqining 20 foizi miqdorini davlat daromadi hisobiga ushlab qolgan holda 1 yil 8 oy 27 kun muddatga axloq tuzatish ishlari jazosi tayinlandi.
Yo. Sotivoldiyev (1984 yilda Toshkent shahrida tug‘ilgan) Jinoyat kodeksining 277-moddasi 2-qismi «b» bandida nazarda tutilgan jinoyatni sodir etganlikda aybli deb topilib, unga 2 yil 4 oy 25 kun muddatga ozodlikni cheklash jazosi tayinlandi.
Sudlanuvchilar S. Saidaliyev, U. Maxmudov, B. Erkinov, M. Mirxodjayev, A. Yuldashev, D. Yunusov, R. Bobonazarov, L. Shomurodov, Sh. Samiyev, B. Muminov, I. Sativaldiyev, D. Sultanov, B. Samadov, X. Riskiyev, A. Akramov va G‘. O‘rinboyevdan jabrlanuvchilarga yetkazilgan moddiy zarar undirilishi belgilandi.
Boshqa jabrlanuvchilar va manfaatdor shaxslarga jinoyat doirasida yetkazilgan moddiy va ma’naviy zararlarni undirish yuzasidan fuqarolik ishlar bo‘yicha hamda iqtisodiy sudlarga murojaat qilish huquqi tushuntirildi.

В Ташкенте вынесли приговор «Саидазизу Медгородку» и его сообщникам
5 августа в Юнусабадском районном суде по уголовным делам вынесли приговор Саидазизу Сайдалиеву по прозвищу "Саидазиз медгородок". Его признали виновным по шести уголовным статьям и приговорили к 20 годам лишения свободы.
Вместе с ним вынесен приговор еще 28 гражданам:
М. Мирходжаев (уроженец Ташкента, 41 год, ранее судимый) приговорен к 15 годам лишения свободы. Наказание будет отбывать в колонии строгого режима;
Ш. Самиев (уроженец Кашкадарьи, 44 года) приговорен к 12 годам лишения свободы в колонии общего режима;
Л. Шомуродов (уроженец Кашкадарьи, 29 лет, ранее судимый) приговорен к 11 годам лишения свободы в колонии общего режима;
Ш. Куватов (уроженец Ташкента, 33 года) приговорен к 14 годам лишения свободы в колонии общего режима.
А. Юлдашев (уроженец Ташкента, 38 лет) приговорен к 12 годам лишения свободы в колонии строгого режима;
С. Усмонов (уроженец Ташкента, 20 лет, ранее судимый) приговорен к 12 годам лишения свободы в колонии строгого режима. Свой приговор все они получили по статьям по статьям 165 ("Вымогательство") и 277 ("Хулиганство") Уголовного кодекса;
А. Акрамов (уроженец Ферганы, 33 года) приговорен к 11 годам лишения свободы в колонии общего режима;
И. Сатволдиев (уроженец Ташкента, 37 лет) приговорен к 5 годам лишения свободы в колонии общего режима;
Ф. Алимов (уроженец Ташкента, 36 лет, ранее судимый) приговорен к 11 годам лишения свободы в колонии строгого режима;
Р. Бобоназаров (уроженец Кашкадарьи, 29 лет, ранее судимый) приговорен к 13 годам лишения свободы в колонии строгого режима;
Н. Туляганов (уроженец Ташкента, 36 лет, ранее судимый) приговорен к 1 году 6 месяцам 20 дням исправительных работ с удержанием 10% от заработной платы в счет государства и штрафу в размере 90,75 миллиона сумов;
У. Махмудов (уроженец Ташкента, 37 лет) приговорен к 7 годам лишения свободы в колонии общего режима;
Б. Эркинов (уроженец Ташкента, 32 года) приговорен к 11 годам лишения свободы в колонии строгого режима;
Д. Бадалов (уроженец Ташкента, 49 лет) приговорен к 9 годам лишения свободы в колонии общего режима;
Д. Хошаков (уроженец Ташкентской области, 30 лет) приговорен к 5 годам лишения свободы в колонии общего режима;
Б. Муминов (уроженец Кашкадарьи, 29 лет) приговорен к 5 годам лишения свободы в колонии общего режима;
Б. Самадов (уроженец Кашкадарьи, 38 лет) и Х. Рискиев (уроженец Ташкента, 37 лет) приговорены к 8 годам лишения свободы каждый. Наказание они будут отбывать в колонии общего режима;
Д. Султанов (уроженец Ташкента, 31 год) приговорен к 5 годам 6 месяцам 29 дням лишения свободы. Наказание он будет отбывать в колонии общего режима. Их осудили по статье 165 ("Вымогательство") Уголовного кодекса;
Ё. Сотволдиев (уроженец Ташкента, 40 лет) приговорен к 2 годам 4 месяцам 25 дням ограничения свободы по статье 277 ("Хулиганство") УК;
Д. Умирзаков (уроженец Ташкента, 36 лет, ранее судимый) приговорен к 8 годам 3 месяцам лишения свободы по статье 277 ("Хулиганство") УК. Наказание он будет отбывать в колонии общего режима;
Г. Уринбоев (уроженец Ферганы, 44 года) приговорен к 15 годам лишения свободы по статьям 139 ("Клевета"), 168 ("Мошенничество"), 165 ("Вымогательство") и 227 (завладение, уничтожение, повреждение или сокрытие документов, штампов, печатей, бланков, государственных номерных знаков автомототранспортных средств), 228 ("Изготовление, подделка документов, штампов, печатей, бланков, их сбыт или использование") УК. Наказание он будет отбывать в колонии общего режима;
А. Нурматов (уроженец Ташкента, 37 лет, ранее судимый) признан виновным в совершении преступления, предусмотренного частью 1 статьи 241 ("Несообщение о преступлении или его укрывательство". Освобожден от наказания в связи с истечением срока давности привлечения к ответственности за совершенное преступление УК;
Т. Абдумаликов (уроженец Ташкента, 31 год) приговорен к 2 годам 5 месяцам 13 дням исправительных работ и штрафу в 132 миллиона сумов по статьям 168 ("Вымогательство") и 241 ("Несообщение о преступлении или его укрывательство") УК;
У. Рахимов (уроженец Ташкентской области, 45 лет) приговорен к 12 годам лишения свободы по статьям 139 ("Клевета"), 165 ("Вымогательство"), 227 (завладение, уничтожение, повреждение или сокрытие документов, штампов, печатей, бланков, государственных номерных знаков автомототранспортных средств и их прицепов), 228 ("Изготовление, подделка документов, штампов, печатей, бланков, их сбыт или использование") УК. Наказание он будет отбывать в колонии общего режима;
З. Каюмов (уроженец Бухары, 43 года) приговорен к 2 годам 3 дням ограничения свободы по статье 241 ("Несообщение о преступлении или его укрывательство") УК;
Д. Юнусов (уроженец Ташкента, 32 года) приговорен к 11 годам лишения свободы по статье 168 ("Мошенничество") УК. Наказание он будет отбывать в колонии общего режима;
Б. Рахмонов (уроженец Ташкентской области, 27 лет) приговорен по статье 168 ("Мошенничество") УК. Он должен провести 1 год 8 месяцев и 27 дней на исправительных работах с удержанием 20% от заработной платы и выплатить штраф в размере 105,1 миллиона сумов.
Также суд постановил взыскать с подсудимых С. Саидалиева, У. Махмудова, Б. Эркинова, М. Мирходжаева, А. Юлдашева, Д. Юнусова, Р. Бобоназарова, Л. Шомуродова, Ш. Самиева, Б. Муминова, И. Сатволдиева, Д. Султанова, Б. Самадова, Х. Рискиева, А. Акрамова и Г. Уринбоева материальный ущерб, причиненный потерпевшим.