Yig‘ilishda ta’kidlanishicha, birinchi 4 oyda eksport 20 foizga oshdi. Yuqori o‘sish sur’atlari asosan kimyo, oziq-ovqat, meva-sabzavot, IT, turizm va transport xizmatlari hisobidan ta’minlanmoqda.
Lekin to‘qimachilik eksporti 825 million dollar, ya’ni o‘tgan yilgidan 175 million dollarga kam bo‘ldi.
«Ko‘pchilik sifatga ishlayotgani bilan buni ko‘rsatib bera olmayapti. Bizdagi mahsulotlarning «nomi chiqmagani» uchun tashqarida juda arzon sotilayapti. Mahsulot sifatini ko‘rsatib, uni qimmat bozorlarga olib chiqadigan eng asosiy kalit, bu — xalqaro sertifikatlar», — dedi Prezident.
To‘qimachilik sohasidagi 1,5 mingdan ziyod yirik va o‘rta korxonadan faqat 244 tasida xalqaro sertifikat bor.
Savdo-sanoat palatasi har bir korxonaga borib, sertifikat olishga ko‘maklashsa, qo‘shilgan qiymatni ham, eksportni ham oshirish mumkinligi ko‘rsatib o‘tildi.
Shu munosabat bilan Qoraqalpog‘iston, Qashqadaryo, Navoiy Sirdaryo, Surxondaryo, Xorazm viloyatlarida xalqaro sertifikatga ega korxonalarni 20 taga yetkazish, qolgan hududlarda yana 10 tadan korxonaga sertifikat olishga ko‘maklashish vazifasi qo‘yildi.

На совещании было отмечено, что за первые 4 месяца экспорт вырос на 20%. Высокие темпы роста обеспечиваются в основном за счёт продукции химической промышленности, пищевой отрасли, плодоовощной продукции, а также IT, туризма и транспортных услуг.
Однако экспорт текстильной продукции составил 825 миллионов долларов, что на 175 миллионов долларов меньше по сравнению с прошлым годом.
«Несмотря на то, что многие работают качественно, они не могут это продемонстрировать. Из-за того, что наши товары неизвестны, они продаются за рубежом по очень низкой цене. Ключ к выходу на дорогие рынки — международные сертификаты, которые демонстрируют качество продукции», — заявил президент.
Отмечается, что из более чем 1500 крупных и средних предприятий в текстильной отрасли, только 244 имеют международные сертификаты. Торгово-промышленной палате поручено посещать каждое предприятие и оказывать содействие в получении сертификатов, что увеличит как добавленную стоимость, так и экспорт.
В этой связи поставлены задачи довести число предприятий с международными сертификатами до 20 в Республике Каракалпакстан, Кашкадарьинской, Навоийской, Сырдарьинской, Сурхандарьинской и Хорезмской областях, а также оказать содействие получению международных сертификатов еще 10 предприятиям в остальных регионах.