Bosh prokuratura «Qodirov ishi» bo‘yicha ma’lumot berdi
2019-yil 8-aprel kuni internet tarmog‘ida Amnesty International tashkilotining go‘yoki sobiq bosh prokuror R.Qodirovga nisbatan jismoniy zo‘ravonlik ishlatilgani, qo‘pol munosabatda bo‘lingani, shuningdek boshqa sudlanuvchilarga nisbatan haligacha qiynoqlar xavfi saqlanib qolinayotganligi to‘g‘risidagi murojaati e’lon qilindi. Bosh prokuratura ushbu xabarga munosabat bildirdi:
Bosh prokuratura tomonidan R.Qodirov va boshqalarga nisbatan Jinoyat kodeksining tegishli moddalari bo‘yicha 22.02.2018-yilda qo‘zg‘atilgan jinoyat ishi yuzasidan tergov harakatlari olib borilgan.
25.02.2018-yil R.Qodirov tovlamachilik, pora olish, shuningdek, boshqa mansabdorlik va iqtisodiy jinoyatlarni sodir etishda ayblanib, jinoyat ishiga ayblanuvchi tariqasida jalb qilingan hamda unga nisbatan qamoqqa olish tarzidagi ehtiyot chorasi qo‘llanilgan.
Tergovning boshidanoq R.Qodirovga himoyalanish huquqi berilgan, advokatning barcha tergov harakatlarida ishtiroki, shuningdek, u bilan hech qanday cheklovlarsiz holi uchrashish imkoniyati ta’minlangan.
R.Qodirov va boshqa ishtirokchilarning yoshini hisobga olgan holda, dastlabki tergov davomida ularning sog‘lig‘i Ichki ishlar vazirligi tibbiyot muassasalarining doimiy nazorati ostida bo‘ldi. Ishni sudda ko‘rib chiqish jarayonida ham doimiy tibbiy yordam ko‘rsatilmoqda va barcha zarur tibbiy asbob-uskunalar bilan jihozlangan alohida maxsus transport vositasi ajratilgan.
Tergov davomida sud-tibbiy ekspertiza o‘tkazilgan, uning xulosasiga ko‘ra, R.Qodirovning sog‘lig‘ining holati qamoqda saqlashga to‘sqinlik qilmasligi ma’lum bo‘lgan va unda hech qanday tan jarohatlari aniqlanmagan.
Ta’kidlash joizki, Moskva shahrining «Щеглов и партнёры» advokatlik byurosi bilan tuzilgan huquqiy yordam ko‘rsatish shartnomasi asosida faoliyat yurituvchi advokat A.Madyarov R.Qodirovga nisbatan qo‘zg‘atilgan jinoyat ishida advokat sifatida ishtirok etishini ta’minlashga oid choralar ko‘rish to‘g‘risida iltimosnoma bilan faqatgina 18.07.2018-yilda murojaat qilgan.
Tergov organlari zudlik bilan bu haqida R.Qodirovni xabardor qilish choralarini ko‘rgan, R.Qodirov A.Madyarov huzurida o‘z tashabbusiga ko‘ra uning xizmatlaridan voz kechib, unga nisbatan hech qanday jismoniy yoki ruhiy bosim o‘tkazilmayotganligi, u ixtiyoriy ravishda ko‘rsatmalar berayotgani haqida ma’lum qilgan. Shuningdek, R.Qodirov ayni paytda uning huquqlarini boshqa advokat himoya qilayotgani va qo‘shimcha advokat jalb qilinishiga ehtiyoji yo‘qligini bildirgan.
Bundan tashqari, uchrashuvda A.Madyarovning talabiga binoan R. Qodirov unga o‘z tanasini ko‘rsatgan, shundan so‘ng A.Madyarov tan jarohatlari yo‘qligiga ishonch hosil qilgan. Shu bilan birga, R.Qodirov A.Madyarovdan o‘g‘li A.Qodirov bilan bog‘lanishni va yetkazilgan zararni qoplash haqidagi iltimosini o‘g‘liga yetkazishini so‘ragan.
Tergov davomida R.Qodirov o‘z aybini faqat qisman tan olgan, bu esa unga ayblov bo‘yicha o‘z fikrini erkin ifoda etish imkoniyati berilgani va uning bunday mazmundagi ko‘rsatmalarini olishda unga nisbatan qandaydir bosim o‘tkazilganlik fakti mavjud emasligidan dalolatdir.
Bundan tashqari, 17.01.2019-yilgi sud majlisida raislik qiluvchi sudyaning savoliga R.Qodirov tergov davomida o‘z ko‘rsatmalarini ixtiyoriy ravishda berganligini ma’lum qildi va bu sud majlisi bayonnomasida qayd etildi.
Bugungi kunda R.Qodirovga nisbatan qo‘zg‘atilgan jinoyat ishi sud tomonidan ko‘rib chiqilmoqda.
Bosh prokuratura jinoyat ishlariga jalb etilgan fuqarolarning huquq va erkinliklarini ta’minlash bo‘yicha barcha zarur choralar ko‘rilishini kafolatlaydi.

Генпрокуратура прокомментировала информацию о применении в отношении Рашида Кадирова физического насилия
Генеральная прокуратура Узбекистана прокомментировала обращение Amnesty International якобы о применении в отношении бывшего генпрокурора Рашида Кадирова физического насилия, жестокого обращения, а также о том, что другие подсудимые по-прежнему подвергаются высокому риску пыток.
В заявлении Генпрокуратуры указывается, что с самого начала следствия Кадырову предоставлено право на защиту, обеспечено участие адвоката во всех следственных действиях, а также возможность свиданий с ним наедине без каких-либо ограничений.
«Учитывая возраст Р.Кадырова и других фигурантов, в течение предварительного следствия состояние их здоровья находилось под постоянным контролем медицинских учреждений МВД. В ходе рассмотрения дела в суде также осуществляется медицинское сопровождение и выделено отдельное специальное транспортное средство, оснащенное всем необходимым медицинским оборудованием», – говорится в заявлении.
В ходе следствия была проведена судебно-медицинская экспертиза, согласно заключению которой состояние здоровья Р.Кадырова не препятствует его содержанию под стражей и никаких телесных повреждений у него обнаружено не было».
По данным Генпрокуратуры, адвокат А.Мадьяров, действующий на основании договора об оказании юридической помощи, заключенного с адвокатским бюро в Москве «Щеглов и партнеры», обратился с ходатайством о принятии мер по обеспечению его участия в качестве адвоката в уголовном деле в отношении Кадырова лишь 18 июля 2018 года.
Отмечается, что Кадыров, который в присутствии Мадьярова по собственной инициативе отказавшись от его услуг, сообщил, что в отношении его какого-либо физического или психологического давления не оказывается и он дает показания добровольно. Кадыров также отметил, что его права представляет другой адвокат и он не нуждается в привлечении дополнительного адвоката.
«В ходе следствия Р.Кадыров признал свою вину частично, что свидетельствует о предоставлении ему возможности свободно изъявлять свое мнение по обвинению и отсутствии фактов применения в отношении него какого-либо давления для получения признательных показаний», – сообщили в Генпрокуратуре.
В настоящее время уголовное дело в отношении него рассматривается судом.
Напомним, суд по делу Рашида Кадырова начался 7 января 2019 года в Юнусабадском районном суде по уголовным делам города Ташкента. Процесс по делу экс-генпрокурора проходит в закрытом режиме.