Koronavirusga qarshi vaksinani shifokorlar o‘z tanasida sinab ko‘radigan bo‘lishdi
«Sog‘liqni saqlashni nazorat qilish milliy agentligi koronavirusga qarshi vaksinalar xavfsizligi va samaradorligini tekshirish uchun klinik tajribalarning uchinchi bosqichini boshlashga ruxsat berdi», — deyiladi xabarda.
Gap Pekin biofarmatsevtika kompaniyalari tomonidan ishlab chiqilgan vaksinalar haqida bormoqda.
Tadqiqot uchun oltita shtatda koronavirusni yuqtirganlar bilan ishlayotgan tibbiyot xodimlari orasidan 9 mingta ko‘ngilli saralab olinadi.
Ayni vaqtda Braziliya Britaniyaning Oksford universiteti tomonidan ishlab chiqilgan vaksinani sinovdan o‘tkazyapti.
Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti 11-mart kuni yangi COVID-19 koronavirus infeksiyasi tarqalishini pandemiya deya e’lon qildi. JSST ma’lumotlariga ko‘ra, dunyo bo‘yicha 11,3 milliondan ortiq kishi kasallikka chalingan bo‘lsa, ulardan 532 ming nafari hayotdan ko‘z yumdi.

Бразилия 20 июля начнет испытания китайской вакцины от коронавируса
Бразилия 20 июля начнет испытания китайской вакцины от коронавируса, сообщило правительство штата Сан-Паулу.
«Национальное агентство по надзору за здоровьем разрешило начало третьей фазы клинических исследований для проверки эффективности и безопасности вакцины от коронавируса», — говорится в сообщении.
Речь идет о вакцине, разработанной пекинской биофармацевтической компанией.
Для исследований будут отобраны 9 тысяч волонтеров из числа медиков, работающих с зараженными коронавирусом в шести штатах.
В настоящее время Бразилия уже испытывает вакцину, разработанную британским Оксфордским университетом.
Всемирная организация здравоохранения 11 марта объявила вспышку новой коронавирусной инфекции COVID-19 пандемией. По последним данным ВОЗ, в мире выявлены уже более 11,3 миллиона случаев заражения, свыше 532 тысяч человек скончались.