Bu yil sog‘liqni saqlashga 2016-yilga qaraganda 13 barobar ko‘p mablag‘ ajratiladi
O‘zbekiston 2021-yilda sog‘liqni saqlash uchun 2016-yilga nisbatan 13 barobar ko‘p mablag‘ ajratadi.
Moliya vazirligi axborot xizmati xabariga ko‘ra, 2016-yilda Davlat budjeti parametrlarida sog‘liqni saqlash sohasiga 6,0 trln.so‘m ajratilgan bo‘lsa, ushbu ko‘rsatkich 2021-yilda 20,9 trln. so‘m tashkil etishi rejalashtirilmoqda (2016-yilga nisbatan qariyb 3,5 baravar yoki 2020-yilga nisbatan 1,3 barobar ko‘proqdir).
Sog‘liqni saqlash sohasi bo‘yicha qabul qilingan Davlat dasturlarida belgilangan tadbirlarni amalga oshirish maqsadida Sog‘liqni saqlash vazirligiga markazlashtirilgan tartibda 1 007 mlrd. so‘m yoki 2020-yilga (716,6 mlrd. so‘m) nisbatan 1,4 barobarga va 2016-yilga (79,1 mlrd. so‘m) nisbatan qariyb 13 barobarga ko‘p mablag‘ ajratilishi ko‘zda tutilgan.

В этом году на здравоохранение из госбюджета выделят 20,9 трлн сумов
В 2016 году в сфере здравоохранения в параметрах государственного бюджета было выделено 6,0 трлн сумов, а в 2021 году этот показатель достигнет 20,9 трлн сумов (примерно в 3,5 раза больше, чем в 2016 году или в 1,3 раза больше, чем в 2020 году), сообщает пресс-служба министерство финансов.
Для реализации мероприятий, предусмотренных принятыми государственными программами в области здравоохранения, Министерству здравоохранения централизованно выделено 1 007 млрд. сумов, или в 1,4 раза больше, чем в 2020 году (716,6 млрд сумов) и почти в 13 раз больше, чем в 2016 году (79,1 млрд сумов).