«Bunyodkor» FIFA talabiga ko‘ra 6 ochkodan mahrum qilinadi
Xalqaro futbol uyushmasi FIFA O‘zbekiston Superligasida ishtirok etayotgan Toshkentning «Bunyodkor» futbol klubidan 6 ochko olib tashlash talabi bo‘yicha shu yilning sentyabr oyida rasmiy murojaat bilan chiqqandi.
O‘FA mazkur talab yuzasidan Professional futbol ligasini xabardor qildi. Biroq hozirgi kunga qadar «Bunyodkor» futbol klubidan 6 ochko olib tashlanmadi. Shuningdek, mazkur muammoning asosiy sababchisi bo‘lgan ukrainalik futbolchi Sergey Simonenko oldidagi qarzdorlik masalasi rasman yopilgani bo‘yicha ma’lumot ham taqdim etmadi, deyiladi O‘FA axborotida.
FIFA nizomiga ko‘ra, uning tasarrufida bo‘lgan futbol assotsiatsiyalari talabni so‘zsiz bajarishi shart. Yo‘qsa, tashkilot birinchi navbatda O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasiga nisbatan o‘z sanksiyalarini qo‘llaydi. Vaziyat jiddiylashsa, O‘FAning xalqaro maydondagi o‘yinlarda ishtirok etish masalasi ham xavf ostida qolishi mumkin.
Shundan kelib chiqib, endilikda O‘FA Ijroiya Qo‘mitasi Professional futbol ligasini bugun — 16-noyabr kuni qabul qilingan 17-son qarori bilan rasman ogohlantirdi hamda «Bunyodkor» futbol klubidan 6 ochko olib tashlashni talab qildi. Bu boradagi maktubga tashkilot rasmiy shaxslari imzo chekdi. PFL FIFA tomonidan qo‘yilgan ushbu talabni so‘zsiz bajarishi, uning matbuot xizmati esa bu haqda jamoatchilikni xabardor etishi kerak bo‘ladi.

«Бунёдкор» будет лишён 6 очков по требованию ФИФА
Международная футбольная ассоциация ФИФА в сентябре этого года официально направила обращение в АФУ, потребовав лишения шести очков столичного клуба «Бунёдкора», который является участником Суперлиги Узбекистана.
В свою очередь Ассоциация футбола Узбекистана проинформировала Профессиональную футбольную лигу о данном требовании. Однако, с «Бунёдкора» эти 6 баллов так и не были сняты. Кроме того, клуб не предоставил никакой официальной информации о погашении долгов перед украинским легионером Сергеем Симоненко, что и являлось основной причиной возникновения данного инцидента.
Согласно уставу ФИФА, ответственные футбольные ассоциации должны безоговорочно выполнять эти требования. В противном случае организация, в первую очередь, может наложить свои санкции на Ассоциацию футбола Узбекистана. Если ситуация приобретет более серьезные масштабы, вопрос об участии Узбекистана на международной арене может оказаться под угрозой.
В этой связи сегодня, 16 ноября, Исполнительный комитет АФУ в официальном порядке предупредил Профессиональную футбольную лигу, о том, чтобы «Бунёдкор» был лишен 6 очков в чемпионате страны. Письмо было подписано уполномоченными лицами организации.