«O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi Mehriddin Abdullayev boshchiligidagi delegatsiya Londonda «Mizuho» va «JPMorgan Chase & Co.» xalqaro banklar rahbariyati bilan uchrashdi
Yevroobligatsiyalar egalari bilan doimiy mustahkam aloqada bo‘lib turish, ularni «O‘zbekneftgaz» AJning joriy moliyaviy-xo‘jalik faoliyati borasida muntazam xabardor qilib borish maqsadida ikkitomonlama uchrashuvlar tashkil qilindi. Shuningdek, amaldagi hamkorlar va hamkorlik qilish rejalashtirilgan investitsiya salohiyati yuqori bo‘lgan kompaniya vakillari bilan ham muhim uchrashuvlar o‘tkazildi.
«O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi Mehriddin Abdullayev boshchiligidagi delegatsiya Londondagi tashrifi davomida yirik xalqaro banklar rahbariyati bilan uchrashuvlar o‘tkazib, o‘zaro hamkorlik masalalarini muhokama qildi.
Jumladan, Boshqaruv raisi boshchiligidagi delegatsiya a’zolari «Mizuho» va «JPMorgan Chase & Co.» xalqaro banklar rahbariyati bilan uchrashib ko‘pgina moliyaviy masalalar yuzasidan fikr almashishdi.
Uchrashuvlarda banklar vakillariga Jamiyatning umumiy faoliyati, mavjud transformatsiya jarayonlari hamda so‘nggi yillarda erishilgan natijalar haqida batafsil axborot berildi.
O‘tkazilgan uchrashuvlarda xorijiy banklar vakillari O‘zbekiston Respublikasining neft-gaz va bank-moliya tarmoqlarida amalga oshirilayotgan islohotlar, jamiyatning bugungi kundagi faoliyati, amalga oshirilayotgan transformatsion loyihalar, shuningdek, so‘nggi yillarda erishilgan natijalar bilan tanishdilar.
«Mizuho» xalqaro banki bilan uchrashuvda tomonlar «O‘zbekneftgaz» AJ loyihalarini amalga oshirish va boshqa korporativ maqsadlar uchun o‘rta va uzoq muddatli moliyalashtirishni jalb etish imkoniyatini muhokama qildilar.
Ta’kidlash joizki, bank vakillarida «O‘zbekneftgaz» AJning umumiy qiymati 700 mln. AQSh dollari bo‘lgan debyut yevroobligatsiyalarning muvaffaqiyatli chiqarilishi, shuningdek «Uzbekistan GTL» zavodi faoliyati hamda neft va gaz sohasidagi islohotlar mavzusida fikr almashishdi.
«JPMorgan Chase & Co.» xalqaro banki vakillari bilan uchrashuvda esa tomonlar mart oyida bo‘lib o‘tgan uchrashuv yakunlari bo‘yicha erishilgan kelishuvlarni amalga oshirishning hozirgi holati, shuningdek, Jamiyat tomonidan amalga oshirilayotgan loyihalarni qisqa va o‘rta muddatli moliyalashtirish, hamda turli korporativ xizmatlarni jalb etish imkoniyatlarini muhokama qildilar.
Uchrashuv yakunida ushbu xalqaro banklar bilan doimiy aloqani saqlab qolish va zarur axborot almashish bo‘yicha kelishuvga erishildi, shuningdek, hamkorlikning mavjud istiqbolli yo‘nalishlarini yanada o‘rganish kelishib olindi.
«JPMorgan Chase&Co.» AQShning yirik banklaridan biri hisoblanib, ushbu bank bilan hamkorlik qilish muhim hisoblanadi. O‘zaro uchrashuvda tomonlar kasbiy tajriba almashishning istiqbolli yo‘nalishlarini, shu jumladan turli konferensiyalar va seminarlar orqali, amalga oshirilayotgan loyihalarni va kompaniyaning turli xil korporativ ehtiyojlarini qisqa muddatli moliyalashtirishni jalb qilish imkoniyatlarini muhokama qildilar.
Yuqorida qayd etilgan barcha banklar bilan doimiy aloqa va axborot almashinuvini ta’minlash bo‘yicha kelishuvga erishildi, shuningdek hamkorlikning barcha istiqbolli yo‘nalishlarini ishlab chiqishga kelishib olindi.

Делегация АО «Узбекнефтегаз» во главе с Председателем Правления Мехриддином Абдуллаевым провели встречи с руководством международных банков «Mizuho» и «JPMorgan Chase & Co.»
В рамках визита в Лондон делегация во главе Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддина Абдуллаева провела встречи с руководством крупных международных банков и обсудили вопросы сотрудничества.
В частности, члены делегации во главе Председателя Правления встретились с руководством международных банков «Mizuho» и «JPMorgan Chase & Co.» и обменялись мнениями по многим финансовым вопросам.
На встречах представителям банков была представлена подробная информация о общей деятельности Общества, существующих процессах трансформации и результатах, достигнутых за последние годы.
Представители иностранных банков также были ознакомлены с проводимыми реформами в нефтегазовой и банковско-финансовых отраслях Республики Узбекистан, с текущей деятельностью Общества, с осуществляемыми трансформационными проектами, а также с достигнутыми результатами.
На встрече с международным банком «Mizuho» стороны обсудили возможность привлечения среднесрочного и долгосрочного финансирования на реализацию проектов АО «Узбекнефтегаз» и на другие корпоративные цели.
Стоит отметить, что у банкиров особенный интерес вызвал дебютный успешный выпуск еврооблигаций АО «Узбекнефтегаз» на общую сумму 700 млн. долларов США, а также недавнее получение первой партии продукции завода «Uzbekistan GTL».
По итогам встречи достигнута договоренность о сохранении постоянной связи и обмене необходимой информацией с этими международными банками, а также о дальнейшем изучении существующих перспективных направлений сотрудничества.
«JPMorgan Chase&Co.» является одним из крупнейших банков США, и сотрудничество с этим банком считается важным. В ходе встречи стороны обсудили перспективные направления обмена профессиональным опытом, в том числе посредством проведения различных конференций и семинаров, возможности привлечения краткосрочного финансирования реализуемых проектов и различных корпоративных потребностей компании.
С этими банками достигнута договоренность о поддержании постоянной коммуникации и обмена необходимой информацией, а также согласована дальнейшая проработка имеющихся на сегодняшний день перспективных направлений сотрудничества.