Chegaradagi o‘zbekistonliklar 6-avgust kuni Rossiyadan chiqib ketishlari mumkin
Orenburg va Samara viloyatlarining Rossiya-Qozog‘iston chegarasida to‘plangan 3,5 mingdan ortiq Qirg‘iziston va O‘zbekiston fuqarolari uylariga keta boshladilar. Bu haqda «RIA Novosti» Orenburg viloyati hokimligiga asoslanib xabar berdi.
Viloyat hokimligiga ko‘ra, Rossiya-Qozog‘iston chegarasida, Orenburgning Buzuluk tumani va Samara viloyati hududida 3 mingga yaqin Qirg‘iziston fuqarolari va 500 dan ortiq O‘zbekiston fuqarolari to‘plangan.
«Buzuluq tumani va Samara viloyati hududidagi Qirg‘iziston fuqarolari bugun va ertaga Qozog‘iston Respublikasi chegarasi orqali o‘tkazilib, vatanlariga jo‘natiladi. Qirg‘iziston fuqarolarining umumiy soni qariyb 3 ming kishini tashkil etadi. O‘z uylariga qaytishni istayotgan 500 nafar atrofidagi o‘zbekistonliklar 6-avgust kuni chegarani kesib o‘tishlari mumkin, ular o‘z vatanlariga temir yo‘l orqali boradilar», — deyiladi viloyat ma’muriyati xabarida.
«RIA Novosti» olgan ma’lumotga ko‘ra, muhojirlar to‘plangan hududda ko‘plab qariyalar, homilador ayollar va bolalar bor.

Узбекистанцы, находящиеся на российско-казахстанской границе, смогут покинуть Россию 6 августа
Более 500 граждан Узбекистана, скопившиеся на российско-казахстанской границе в Оренбургской и Самарской областях, начали отправляться на родину, сообщает РИА Новости со ссылкой на правительство Оренбуржья.
По данным областных властей, на российско-казахстанской границе - на территории оренбургского Бузулука и Самарской области - скопилось порядка 3 тысяч граждан Кыргызстана и более 500 граждан Узбекистана.
«Граждане Киргизии, находящиеся в Бузулукском районе и на территории Самарской области, в течение сегодняшнего и завтрашнего дня будут переправлены через границу с Республикой Казахстан и отправятся на родину. Общее количество переправляемых граждан Киргизии - почти 3 тысячи человек. Около 500 граждан Узбекистана, также ожидающих возможности вернуться домой, по предварительной договоренности, смогут пересечь границу 6 августа. Они отправятся в родную страну железнодорожным транспортом», - сообщает правительство области.