«Mariya Golikova uyida — qarindoshlarining yonida hayotdan ko‘z yumdi. Janjal unga mutlaqo begona bo‘lgan, hammaga yordam berishga harakat qilgan», — dedi Yejkova.
Qishloq oqsoqolining so‘zlariga ko‘ra, Golikova mehribonligi va samimiyligi bilan hurmat qozongan. Bundan tashqari, ayol hech qachon chekmagan va ichkilikka ham ruju qo‘ymagan.
Golikova Blijkovitse qishlog‘ida dunyoga kelgan va butun hayotini o‘sha yerda o‘tkazgan. Uning otasi armiyaga chaqirilgan. U Birinchi jahon urushi frontlarida bedarak ketganda qizcha endigina uch yoshga to‘lgandi. Onasi uch bolani yolg‘iz o‘zi tarbiyalagan, Mariya oilada to‘ng‘ich farzand bo‘lgan.

Старейшая жительница Чехии умерла в возрасте 109 лет
В возрасте 109 лет скончалась старейшая жительница Чехии Мария Голикова. Женщина умерла в селе Ближковице, что находится в Южно-Моравском крае. Об этом сообщила в беседе с «Москвой 24» староста села Шарка Ежкова.
«Умерла Мария Голикова дома, в окружении родных. Она была абсолютно неконфликтным человеком, всем старалась помочь», – рассказала Ежкова.
По словам старосты села, Голикову уважали за доброту и сердечность.
Голикова родилась в селе Ближковице и прожила всю свою жизнь в нем. Ее отца призвали в армию. Он пропал на фронтах Первой мировой войны, когда девочке было три года. Мать одна воспитывала трех детей, Мария была самой старшей.