«O‘zbekneftgaz»: Boshqaruv raisi boshchiligidagi «Ishchi guruh» a’zolari tomonidan Buxoro neftni qayta ishlash zavodidagi ishlab chiqarish, rekonstruksiya va modernizatsiya ishlari holati o‘rganildi
«O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruv raisi Mehriddin Abdullayev boshchiligidagi «Ishchi guruh» a’zolari Qashqadaryo viloyatida tabiiy gaz qazib chiqrish holati bo‘yicha o‘rganish ishlarini yakunlab, Buxoro neftni qayta ishlash zavodida o‘rganish ishlarini davlm ettirdi.
Boshqaruv raisi boshchiligidagi «Ishchi guruh» a’zolari ishlab chiqarish ko‘rsatkichlarining bajarilishi, modernizatsiya ishlari holatini o‘rganish maqsadida Buxorodagi qayta ishlash korxonalari faoliyati bilan tanishdi. Dastlab, Qorovulbozor shahridagi quyish-to‘kish estakadasining rekonstruksiya qilish ishlari holati joyida o‘rganildi.
Buxoro neftni qayta ishlash zavodida mahsulotlarni qabul qilish, saqlash va jo‘natish imkoniyatlarini kengaytirish masalalari muhokama qilindi hamda maydonchada quyish-to‘kish estakadasinining metall konstruksiyalari, ochiq nasos stansiyasining montaj ishlari bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Shuningdek, maydonda sig‘imlar parki, ob’yekt infratuzilmasi, ko‘pikli yong‘in o‘chirish tizimining qurilish, qayta tiklash, temir yo‘l relslarini yotqizish ishlari olib borilmoqda. Aytish joizki, ishlarning katta qismini zavod mutaxassislari hamda ishchi-xodimlari tomonidan amalga oshirilmoqda.
Bugungi kunga kelib, zavodda sig‘imlar parkini kengaytirish loyihasini amalga oshirish faol bosqichga kirdi. Ishlarning borishi bilan bog‘liq muammoli masalalar muhokamasiga bag‘ishlangan sayyor yig‘ilish o‘tkazilib, unda «O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruv raisi tomonidan ob’yektlarni o‘z vaqtida topshirishni tezlashtirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Boshqaruv raisi tashabbusi bilan, mazkur loyihani amalga oshirishni jadallashtirish maqsadida 250 dan ortiq neft va gaz sohasi mutaxassislari jalb etilgan holda tezkor shtab tuzildi. Barcha ishlar xavfsizlik qoidalari va yong‘in xavfsizligi talablariga rioya qilingan holda amalga oshirilmoqda.
O‘z navbatida, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022 yil 17 iyuldagi 158-sonli bayonnomasi topshirig‘ini bajarish maqsadida Boshqaruv raisi iste’molchilarni sifatli mahsulotlar bilan barqaror ta’minlash, neft mahsulotlari ishlab chiqarishni ko‘paytirish, zarur zaxiralarni shakllantirish bo‘yicha vazifalar berdi.
Xususan, Buxoro neftni qayta ishlash zavodida sintetik GTL naftasini avtomobil benzini ishlab chiqarishga jalb etish bo‘yicha ishlar olib borilayotgani ma’lum qilindi.
Eslatib o‘tamiz, joriy yilning yanvar-iyul oylarida Buxoro neftni qayta ishlash zavodida jami 900 ming tonna uglevodorod xomashyosi qayta ishlanib, belgilangan reja 103,2 foizga bajarildi. Natijada, qayd etilgan davrda 542,8 ming tonna avtobenzin ishlab chiqarilib, belgilangan reja 108,8 foizga, shuningdek 153,4 ming tonna dizel yonilg‘isi ishlab chiqarilib, belgilangan reja 109,2 foizga bajarildi.
Eng e’tiborlisi shundaki, respublika Tovar xom ashyo birjasi savdolari natijalari bilan joriy yanvar-iyul oylarida respublika iste’molchilariga sotilgan jami avtobenzinning 70-80 foizi va dizel yonilg‘isining 40-50 foizi Buxoro neftni qayta ishlash zavodi hissasiga to‘g‘ri kelganligini ko‘rish mumkin.

АО «Узбекнефтегаз»: Члены «Рабочей группы» во главе с Председателем Правления изучили состояние производства и ходом реализации проекта реконструкции и модернизации Бухарского НПЗ
Обсуждены вопросы касательно расширения возможности Бухарского НПЗ в части приёма, хранения и отгрузки продукции. В свою очередь даны указания по проведению на площадке монтажных работ металлоконструкций сливо-наливной эстакады и открытой насосной станции.
На основании поручения Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» Бухарским НПЗ на сегодняшний день ведутся работы по реконструкции сливо-наливной эстакады, общей площадью в 15,75 га, на котором демонтированы недействующие резервуары и монтируются технологические трубопроводы.
На сегодняшний день реализация проекта расширение резервуарного парка на Бухарском НПЗ вошла в активную фазу. Состоялось выездное совещание, по обсуждению проблемных вопросов связанных с ходом проведения работ, где Председатель Правления АО «Узбекнефтегаз» обозначил пути решения по ускорению сдачи объектов в срок.
По поручению Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» в целях ускорения реализации данного проекта сформирован оперативный штаб, где задействованы свыше 250 специалистов с предприятий нефтегазовой отрасли. Необходимо отметить, что все работы ведутся с соблюдением согласно требованиям правил техника безопасности и пожарной безопасности.
В свою очередь, в целях исполнение протокольного поручения Кабинета Министров Республики Узбекистан за № 158 от 17 июля 2022 года со стороны Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддина Абдуллаева обозначены задачи по обеспечению стабильной поставки качественной продукции потребителям, увеличению объемов производства нефтепродуктов и формированию необходимых резервов.
В частности, Председателю Правления было доложено, что на Бухарском НПЗ ведутся работы по вовлечению синтетической GTL нафты в производство автомобильного бензина.
Напоминаем, что за январь-июль текущего года на Бухарском НПЗ было переработано 900 тысяч тонн углеводородного сырья, план выполнен на 103,2%. В результате за отчетный период произведено 542,8 тыс. тонн автомобильного бензина; план выполнен на 108,8%, произведено 153,4 тыс. тонн дизельного топлива, план выполнен на 109,2%.
Самое главное, что по итогам торгов Республиканской товарной биржи за январь-июль месяцы текущего года Бухарский нефтеперерабатывающий завод обеспечил потребителям республики 70-80% всего бензина и 40-50% дизтоплива.
Кроме того, Бухарский НПЗ наращивает производство автомобильного бензина за счет вовлечения в переработку углеводородного сырья синтетической GTL нафты, получаемой на заводе «Uzbekistan GTL».