Joriy yil 24-mart kuni imzolangan Prezidentning PF-56-son farmoni bilan chiqindilarni qayta ishlash sohasidagi asosiy yo‘nalishlar belgilandi.
• mavjud qattiq maishiy chiqindi poligonlarini 2030-yilgacha 50 foizga qisqartirish;
• yangidan hosil bo‘layotgan chiqindilarni poligonlarga yo‘naltirmasdan, maksimal darajada qayta ishlash yoki kuydirish, sohaga sirkulyar iqtisodiyot amaliyotini joriy qilish.
2026 yildan boshlab chiqindi poligonlari Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi taklifiga muvofiq Vazirlar Mahkamasi qaroriga asosan tashkil etiladi.
Shuningdek, Chiqindilarni boshqarish va sirkulyar iqtisodiyotni rivojlantirish agentligi tizimida chiqindi poligonlari hududida chiqindilarni utilizatsiya qilish va qayta ishlashga ixtisoslashgan sanoat zonalari (keyingi o‘rinlarda – ekosanoat zonalari)  30 yil muddatga tashkil etiladi.
Bundan tashqari, Namangan va Toshkent viloyatlarida qattiq maishiy chiqindilarni termik usulda utilizasiya qilish (yoqish) bo‘yicha investitsiya loyihalarini amalga oshirish maqsadida qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan sug‘oriladigan 19,87 gektar yer uchastkalari qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlar toifasidan sanoat, transport, aloqa, mudofaa va boshqa maqsadlarga mo‘ljallangan yerlar toifasiga o‘tkaziladi.

На территориях мусорных полигонов будут созданы экопромышленные зоны
Принят Указ Президента «О мерах по дальнейшему совершенствованию и комплексной систематизации сферы переработки отходов».
Согласно Указу, определены основные направления в сфере переработки отходов, в частности:
• сокращение действующих полигонов твердых бытовых отходов на 50% до 2030 года;
• переработка или сжигание на максимальном уровне вновь образующихся отходов без направления их на полигоны, внедрение в сферу практики циркулярной экономики.
С 2026 года полигоны будут создаваться на основании решения Кабинета Министров согласно предложению Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата.
Также в системе Агентства по управлению отходами и развитию циркулярной экономики на территории полигонов отходов сроком на 30 лет будут создаваться промышленные зоны, специализированные на утилизации и переработке отходов.
Кроме того, в целях реализации инвестиционных проектов по утилизации (сжиганию) твердых бытовых отходов термическим способом в Наманганской и Ташкентской областях 19,87 га орошаемых земельных участков сельскохозяйственного назначения будут переведены из категории земель сельскохозяйственного назначения в категорию земель промышленности, транспорта, связи, обороны и иного назначения.