Chiqindidan qarzdorlikni bartaraf etish uchun 5 kunlik muddat beriladi
Quyi palata majlisida chiqindilarni to‘plash va olib chiqish xizmatlarini ko‘rsatish sohasida yangi to‘lov mexanizmlarini joriy etishga qaratilgan qonun loyihasi ikkinchi o‘qishda ko‘rib chiqildi.
Mazkur qonun loyihasida iste’molchiga chiqindi xizmati uchun qarzdorlikni bartaraf etish uchun imkoniyat yaratish maqsadida chiqindi xizmatlari uchun to‘lovlardan qarzdorligi yuzasidan qisqa xabar (SMS) orqali iste’molchi xabardor qilingandan keyin besh kunlik muddat berilishi belgilandi. Shundan so‘nggina, qarzdorlik bartaraf etilmaganda elektr energiyasi uchun to‘lovlarini qabul qilishni vaqtinchalik cheklashga qaratilgan huquqiy normalar tatbiq etiladi.
Ushbu qonun loyihasida iste’molchilar huquqlariga rioya etish kafolatlarini to‘la mustahkamlanib, maishiy chiqindilarni olib chiqib ketishga ixtisoslashgan tashkilotlar to‘lovlarning haqqoniy va to‘g‘ri hisoblanishi uchun javobgar bo‘lishi, mazkur talablar buzilgan hollarda iste’molchiga yetkzilgan zarar qoplanishi belgilab qo‘yildi.

Абонентам с долгом за вывоз мусора дадут 5 дней на оплату
Законодательная палата Олий Мажлиса приняла во втором и третьем чтениях законопроект, регулирующий механизмы оплаты услуг в сфере сбора и вывоза отходов.
Документ, ранее рассмотренный в первом чтении, содержит положения о введении ограничений на оплату электроэнергии в случае задолженности за санитарную очистку. Поправки к тексту закона были внесены с учетом рекомендаций профильных министерств, ведомств, юристов и экспертов.
Согласно новому порядку, абонент, получивший SMS-уведомление о задолженности за услуги вывоза отходов, обязан погасить её в течение 5 дней. В противном случае будут введены ограничения на прием оплаты за электроэнергию.
Для защиты прав потребителей законопроект обязывает предприятия, занимающиеся вывозом отходов, вести точный учет платежей. В случае ошибок или нарушений они будут обязаны возместить причиненный ущерб.