«COSCOM» va «O‘ztransgaz» o‘rtasida kelishuv imzolandi
«UzExpoCenter» ko‘rgazmalar markazida tashkil etilgan «INNOPROM. Markaziy Osiyo» Xalqaro sanoat ko‘rgazmasida «COSCOM» MChJ (Ucell savdo belgisi) va «O‘ztransgaz» AJ o‘rtasidagi maqsadlar to‘g‘risida kelishuv imzolandi.
Kelishuvdan ko‘zlangan asosiy maqsad – kelgusidagi ikki tomonlama manfaatli hamkorlik uchun qulay sharoit yaratish hamda transport tarmoqlari va telekommunikatsiya inftrastrukturasini foydalanishga topshirish va rivojlantirish bilan bog‘liq kapital hamda operatsion xarajatlarni muvofiqlashtirishdan iborat.
«Biz imkoniyatlarimizni kengaytirishni davom etgan holda O‘zbekiston Respublikasi raqamli iqtisodiyotini rivojlantirishga sarmoyalar kiritmoqdamiz. Bugun «O‘ztransgaz» AJ bilan kelishuv imzolayapmiz. Bu ikkala tomon uchun ham birgalikda umumiy maqsad yo‘lida ishlash, biznesni rivojlantirish, tizimli xarajatlarni kamaytirish, ma’lumotlar almashishda xavfsizlikni ta’minlash va mamlakatning har bir fuqarosiga foyda keltirish imkonini beradi», dedi «COSCOM» MChJ Bosh direktori Andrey Shishkovskiy.
«Tabiiy gaz hajmlarining ortib borishi bilan gaz tashish va gaz taqsimoti masalalarida ham ehtiyoj ko‘payib boraveradi. Bunda esa gazni tashish va gaz taqsimoti tizimlarining ishonchliligi muhim. Ucell kompaniyasi bilan O‘zbekistondagi iste’molchilarga telekommunikatsion ta’minot va uzluksiz tabiiy gaz yetkazib berish ustida ishlaymiz. Men hamkorligimiz samarali bo‘lishiga ishonaman», qayd etdi «O‘ztransgaz» AJ Boshqaruv kengashi vakili Ahadjon Isoqjonov.
«COSCOM» MChJ (Ucell savdo belgisi) — O‘zbekistondagi telekommunikatsiya bozorining yetakchilaridan biri hisoblanadi. Mobil aloqa va internetga keng tarmoqda ulanish xizmatini taqdim etib keladi. Kompaniya xizmatlaridan 8,1 mln. abonent foydalanib kelmoqda. 2022 yilda Ucell mobil operatori aloqa sifatini yaxshilash uchun 111,5 mln. dollar pul ajratdi. Ucell — O‘zbekistonda 5G standartini tijoriy foydalanish maqsadida joriy etgan ilk kompaniya.
«O‘ztransgaz» AJ tabiiy gazni tashish, saqlash va tranziti sohasida yagona magistral gaz transporti tizimida faoliyat ko‘rsatayotgan operator. Bugungi kunda AJ 13 380 km magistral gaz o‘tkazuvchilari va quvurlari tarmog‘idan foydalanib kelmoqda. Gaz transporti tizimi hozirda Turkmaniston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston va Tojikiston kabi mamlakatlarning gaz transporti tizimi bilan bog‘langan.

Подписано «Соглашение о намерениях между ООО «COSCOM» и АО «Узтрансгаз»
В рамках Международной промышленной выставки «ИННОПРОМ. Центральная Азия» подписано «Соглашение о намерениях между ООО «COSCOM» (торговая марка Ucell) и АО «Узтрансгаз».
Основная цель Соглашения – создание благоприятных условий для дальнейшего взаимовыгодного сотрудничества по оптимизации капитальных и операционных затрат, которые связаны с эксплуатацией и развитием транспортных сетей и телекоммуникационной инфраструктуры.
Андрей Шишковский, Генеральный директор ООО “COSCOM”:
«Мы продолжаем расширять свои возможности и инвестировать в развитие цифровой экономики в Республике Узбекистан. Сегодня подписываем Соглашение с АО «Узтрансгаз». Это позволит обеим сторонам успешно работать вместе для достижения общей цели, продвигать бизнес, сокращать операционные расходы, обеспечивать безопасность передачи данных и приносить пользу каждому жителю страны».
Ахаджон Исокжонов, председатель Правления АО “Узтрансгаз”:
«По мере увеличения объёмов поставок природного газа, возрастает потребность в развитии системы газотранспортировки и газоснабжения. При этом важно сохранять надежное использование газотранспортных и газораспределительных систем. С Компанией Ucell мы будем работать над телекоммуникационным обеспечением бесперебойной поставки природного газа потребителям Узбекистана. Мы уверены, что наше сотрудничество будет взаимовыгодным и плодотворным».
ООО «Coscom (Торговая марка Ucell) — один из лидеров телекоммуникационного рынка Узбекистана. Предоставляет услуги мобильной связи и широкополосного доступа в интернет. Услугами Компании Ucell пользуется 8,1 млн. абонентов. В 2022 году мобильный оператор Ucell вложил в модернизацию сети 111,5 млн долларов. Ucell — пионер коммерческого использования стандарта 5G в Узбекистане.
Акционерное общество “Узтрансгаз” действует как оператор единой магистральной газотранспортной системы, специализирующийся на транспортировке, хранении и транзите природного газа. На сегодня АО эксплуатирует 13 380 км магистральных газопроводов и трубопроводных сетей. Газотранспортная система Узбекистана связана с системами Туркменистана, Казахстана, Кыргызстана и Таджикистана.