«O‘zbekneftgaz»: «Maroqand neft bazasi»da talon-tarojlikka yo‘l qo‘ygan xodimlarga oid to‘plangan hujjatlar huquqni muhofaza qiluvchi idoralarga taqdim etildi
«O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi Mehriddin Abdullayevning topshirig‘iga ko‘ra, korrupsiyaga qarshi kurashish, moliyaviy va komplayens nazorati yo‘nalishidagi xato-kamchiliklarni aniqlash va ularni kelgusida yo‘l qo‘yilishining oldini olishga qaratilgan profilaktik tadbirlar davom etmoqda.
Navbatdagi o‘rganishlar «Maroqand neft bazasi» mas’uliyati cheklangan jamiyatida o‘tkazildi.
Doimiy tarzda olib borilayotgan o‘rganishlarga qaramasdan, Jamiyat sobiq rahbarlari va mas’ul xodimlari tomonidan neft mahsulotlarining saqlanishi, iste’molchilarga yetkazib berilishi, debitor va kreditor qarzdorliklar bilan ko‘plab noo‘rin xarajatlarga yo‘l qo‘yish holatlari aniqlanmoqda. Xususan, ular tomonidan amaldagi qonunchilikka rioya qilmaslik natijasida 48 834,1 mln.so‘mlik moliyaviy xato va kamchiliklarga yo‘l qo‘yilganligi fosh etildi.
«Maroqand neft bazasi» MChJning sobiq rahbariyati va mutasaddi xodimlari o‘z xizmat mavqeidan foydalanib o‘zlariga tegishli korxonalar va fermer xo‘jaliklariga jami 17 818,3 mln so‘mlik neft mahsulotlari to‘lovsiz yetkazib, o‘zlashtirishgan.
Neft baza hisobchilari tomonidan jami 1 829,0 mln so‘m jamiyat hisob raqamiga kelib tushmagan bo‘lsada, sun’iy ravishda iste’molchilarning interaktiv kartalariga kiritilib, neft mahsulotlari o‘zlashtirilgan.
Ish xaqi va unga tenglashtirilgan to‘lovlar bilan bog‘liq jami 1 066,8 mln so‘mlik ortiqcha to‘lovlar va moliyaviy xato-kamchiliklar aniqlangan.
Jamiyatning markaziy neft mahsulotlari ombori va tasarrufidagi FYoTShlarda jami 564,5 mln so‘mlik neft mahsulotlari va 89,0 mln so‘mlik asosiy vositalar va inventarlar kamomadlari aniqlandi.
Jamiyatning markaziy neft mahsulotlari omborida va “Ziyovuddin” filialida saqlanib kelinayotgan 6 365,6 tonna neft mahsulotlari “GOST” standart talablariga mos kelmasligi, yani sifatsizligi ma’lum bo‘ldi.
Jamiyatga tegishli temir yo‘l sexi, qozonxona va avtoxo‘jaliklari tomonidan 520,0 mln so‘mlik neft mahsulotlari asossiz hisobdan chiqarilgan.
Jamiyatning 2022-yil 1-dekabr holatiga muddati o‘tgan debitor qarzdorligi 50 555,1 mln so‘mni tashkil qilgan. Ushbu qarzdorlik bo‘yicha majburiy undiruv choralari ko‘rilmaganli oqibatida 14 173,0 mln so‘mi umidsiz qarzga aylangan.
Jamiyat sobiq bosh hisobchisi o‘z vazifasiga sovuqqonlik bilan qaraganligi natijasida 10 405,7 mln so‘mlik qo‘shilgan qiymat solig‘i ortiqcha to‘langan.
Jamiyat tasarrufidagi AYoQShda 29,0 mln so‘m chakana savdo pul tushumlari o‘z vaqtida Jamiyatning tegishli hisob raqamlariga kirim qilinmagan.
Shartnomalarning xarid qonunchiligiga to‘g‘ri kelishi tanlov asosida o‘rganilganda qiymati 268,7 mln so‘mlik shartnomalar davlat haridlari qonunchiligiga zid ravishda to‘g‘ridan-to‘g‘ri tuzilganligi aniqlandi.
Ta’kidlash joizki, o‘rganish jarayonida jami 4 522,9 mln so‘mlik pul mablag‘lari Jamiyat hisob raqamiga undirilishi ta’minlandi.
Aniqlangan holatlarga huquqiy baho berish va kamomadlarga yo‘l qo‘ygan xodimlarga nisbatan qonuniy chora ko‘rish maqsadida, to‘plangan hujjatlar huquqni muhofaza qiluvchi idoralarga taqdim etildi.
«O‘zbekneftgaz» AJ tomonidan korrupsiyani oldini olishga doir chora-tadbirlar, korrupsiyaga va boshqa xato-kamchiliklarga oid huquqbuzarliklarni aniqlash, ularga chek qo‘yish va xodimlarni ushbu yo‘nalishda huquqiy ongini oshirish ishlari davom etmoqda.

«Узбекнефтегаз»: В правоохранительные органы представлены собранные документы о сотрудниках, допустивших хищения на «Марокандской нефтебазе»
По поручению Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддина Абдуллаева продолжаются профилактические мероприятия, направленные на выявление ошибок и упущений в сфере противодействия коррупции, финансового и комплаенс-контроля, предотвращение их дальнейшего совершения.
Очередные изучения были проведены в ООО «Марокандская нефтебаза».
Несмотря на регулярно проводимые изучения, выявляются случаи хранения нефтепродуктов, их поставки потребителям, дебиторской и кредиторской задолженности и множество нецелевых расходов бывшими руководителями и ответственными работниками Общества.
В частности, в результате несоблюдения ими действующего законодательства были выявлены финансовые ошибки и недостачи на 48 834,1 млн сумов.
Бывшее руководство и должностные лица ООО ООО «Марокандская нефтебаза», пользуясь своим служебным положением, без оплаты поставили нефтепродукты на 17 818,3 млн. сумов на принадлежащие им предприятия и фермерские, и освоили.
1 829,0 млн. сумов не были переведены на счет общества бухгалтерами нефтебазы, они были искусственно занесены в интерактивные карты потребителей, и нефтепродукты были присвоены.
Помимо выявлены переплаты и финансовые ошибки на общую сумму 1 066,8 млн. сумов, связанные с заработной платой и приравненными к ней выплатами.
На центральном складе нефтепродуктов и СРТФ, находящихся в ведении нефтебазы выявлена недостача нефтепродуктов на общую сумму 564,5 млн. сумов, основных средств и инвентаря на сумму 89,0 млн. сумов.
Стало известно, что 6 365,6 тонн нефтепродуктов, хранящихся на центральном складе нефтепродуктов общества и в филиале «Зиёвуддин», не соответствуют требованиям стандарта «ГОСТ», то есть некачественны.
Нефтепродукты на сумму 520,0 млн. сумов были необоснованно списаны принадлежащими обществу железнодорожным цехом, котельной и автохозяйством.
Просроченная дебиторская задолженность общества на 1 декабря 2022 года составила 50 555,1 млн. сумов. В результате непринятия мер принудительного взыскания по данному долгу 14 173,0 млн. сумов превратились в безнадежный долг.
Из-за халатного отношения к своим обязанностям бывшего главного бухгалтера общества, налог на добавленную стоимость был переплачен на 10 405,7 млн. сумов больше.
Денежные поступления от розничной продажи в размере 29,0 млн сумов, В АЗС общества не были своевременно зачислены на соответствующие счета общества.
При проверке соответствия договоров законодательству о закупках по результатам отбора было установлено, что договоры на сумму 268,7 млн. сумов были заключены с прямым нарушением законодательства о государственных закупках.
Стоит отметить, что в ходе изучения обеспечено взыскание денежных средств на счет Общества в общей сложности на сумму 4 522,9 млн сумов.
В целях правовой оценки выявленных случай и принятия юридических мер в отношении сотрудников, допустивших недостачу, собранные документы были переданы в правоохранительные органы.
Со стороны АО «Узбекнефтегаз» продолжаются мероприятия по предупреждению коррупции, своевременному выявлению, пресечение коррупционных правонарушений и повышению правосознания работников в этом направлении.