Dam olish kunlari uchun ob-havo ma’lumoti e’lon qilindi
Bugun va dam olish kunlari O‘zbekiston hududi quruq va mo‘’tadil issiq havo oqimi ta’sirida bo‘ladi.
Butun respublika hududida havo vaqti-vaqti bilan o‘zgarib turadi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamolning tezligi kuchsizdan o‘rtachaga yetishi mumkin, shimoliy hududlarda sekundiga 17-22 metrgacha kuchayishi, ayrim joylarda uning shiddati sekundiga 23-28 metrni tashkil qilishi mumkin.
Bu kunlarda havo harorati mamlakatimiz hududining katta qismida kechasi 18-23 darajani, kunduzi 33-38 darajani tashkil qiladi, janubda 40 darajagacha isiydi.
Bunday ob-havo sharoitlari O‘zbekistonda avgustning o‘rtasi uchun xosdir. Avgust – yilning eng quruq oyi hisoblanadi. Odatda bu davrda respublikada havo kam bulutli bo‘ladi. Yog‘ingarchilik kamdan-kam kuzatiladi va asosan juda oz miqdorda yog‘adi. Bu vaqtda respublika hududining katta qismida o‘rtacha maksimal harorat 35 darajaga yaqindir.

В Узгидромете сообщили о погоде на выходные
Сегодня и в ближайшие выходные дни территория Узбекистана будет находиться под влиянием сухой и умеренно жаркой воздушной массы, сообщили в Узгидромете.
По всей территории республики ожидается небольшая, временами переменная облачность без осадков. Ветер от слабого до умеренного, по северу местами с усилением до 17-22 м/с, в отдельных районах возможны порывы до 23-28 м/с.
Температура воздуха в эти дни по большей части территории составит ночью 18-23 градусов, днем 33-38 градусов, по югу до 40 градусов.
Такие погодные условия характерны для Узбекистана в середине августа. Август – самый сухой месяц в году. Обычно в это время по территории республики преобладает малооблачная погода. Осадки выпадают исключительно редко и бывают, чаще всего, незначительными. Средняя максимальная температура по большей части территории в этот период года близка к 35 градусам.