Dam olish kunlari umumxalq xayriya hashari o‘tkaziladi
Navro‘z umumxalq bayramini munosib nishonlashga tayyorgarlik ko‘rish, o‘zaro mehr-oqibat va hamjihatlikni yanada kuchaytirish, mahallalar, aholi turar joylarini obodonlashtirish va ko‘kalamzorlashtirish maqsadida Hukumat farmoyishi qabul qilindi. Bu haqda Adliya vazirligi axborot xizmati xabar berdi.
Farmoyishga asosan 2020-yil 14-15-mart kunlari mamlakatimizning barcha hududlarida «Obod yurt» umumxalq obodonlashtirish va ko‘kalamzorlashtirish xayriya hashari o‘tkaziladi.
Hashar munosabati bilan vazirliklar, idoralar va boshqa tashkilotlarda mehnat qilayotgan xodimlarning ixtiyoriy mablag‘lari O‘zbekiston «Mahalla» xayriya jamoat fondining bankdagi hisobvaraqlariga o‘z tashabbuslariga ko‘ra o‘tkazilishi tavsiya etildi.
Xayriya hasharidan tushgan mablag‘lar kam ta’minlangan, boquvchisini yo‘qotgan oilalarga, ijtimoiy himoyaga muhtoj keksalarga, nogironligi bo‘lgan shaxslarga, yolg‘iz qariyalarga, pensionerlarga moddiy va ma’naviy yordam ko‘rsatish kabi tadbirlarga sarflanishi nazarda tutilmoqda.

В эти выходные в Узбекистане пройдет всенародный хашар
В целях подготовки к достойному празднованию всенародного праздника «Навруз», повышения взаимного великодушия и солидарности, благоустройства и озеленения махаллей и населенных пунктов принято распоряжение Правительства.
Согласно распоряжению 14-15 марта 2020 года по всей территории страны будет проведен всенародный благотворительный хашар благоустройства и озеленения «Обод юрт» («Благоустроенная страна»). Об этом сообщает Министерство юстиции.
В связи с хашаром рекомендовано перечислять добровольные денежные средства работников министерств, ведомств и других организаций по собственной инициативе на банковские счета благотворительного общественного фонда Узбекистана «Махалля».
Средства, полученные от благотворительного хашара, предполагается направить на оказание материальной и духовной помощи малоимущим, семьям, потерявшим кормильца, пожилым людям, нуждающимся в социальной защите, лицам, имеющим инвалидность, одиноким пожилым людям, пенсионерам.