Daraxtkesarlar endi jarimadan tashqari daraxt ekish va parvarishlashga ham majburlanadi
Prezidentning tegishli qaroriga muvofiq, 2023-yil 1-noyabrdan ekologik huquqbuzarlik sodir etganlarga nisbatan zararni qoplash bilan bir qatorda, zarar yetkazilgan tabiat ob’yektini tiklash va uning muayyan muddat davomida muhofaza qilinishini ta’minlash majburiyati yuklatiladi.
Shuningdek, ijobiy ekologik ekspertiza xulosasini olmagan ob’yektlarga nisbatan moliyalashtirish, kreditlash va boshqa moliya operatsiyalarini to‘xtatib turish mexanizmi ham joriy etiladi.
Bundan tashqari, 2024-yil 1-yanvardan respublikaning uzoq muddatli suv balansi prognozini yuritish va suv resurslarini tejash dasturlarini qabul qilish amaliyoti yo‘lga qo‘yiladi hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatining qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtiruvchilariga suvni tejaydigan texnologiyalarni joriy qilish uchun kreditlar 10 foiz stavkada (foiz stavkalarini subsidiyalash hisobiga) ajratiladi.

Помимо штрафов за экологические правонарушения теперь придется сажать деревья
Согласно указу президента, с 1 ноября 2023 года лица, признанные виновными в экологических правонарушениях, будут обязаны не только выплатить компенсации, но также восстановить поврежденный природный объект и обеспечить его охрану на определенный период времени.
Кроме того, будет введен механизм приостановления финансирования, выдачи кредитов и других финансовых операций для объектов, которые не получили положительного экологического экспертного заключения.
С начала 2024 года будет введена практика долгосрочного прогнозирования водного баланса республики и разработки программ по сбережению водных ресурсов. Также будет проведено внедрение водосберегающих технологий среди сельхозпроизводителей в Республике Каракалпакстан и Хорезмской области. Кредиты в этих регионах будут предоставляться под субсидированную ставку в 10 процентов.