Davlatga xoinlik qilishda ayblangan «R.Sayfulin ishi» bo‘yicha axborot berildi
O‘zbekiston Respubikasi Oliy sudining matbuot xizmati davlatga xoinlik qilish va boshqa jinoyatlarda ayblangan R.Sayfullinga oid jinoyat ishi bo‘yicha axborot berdi.
Unga ko‘ra, 2020-yil 25-may kuni O‘zbekiston Respublikasi Harbiy sudida Jinoyat kodeksining 157-moddasi (davlatga xoinlik qilish) 1-qismi va 248-moddasi (qurol, o‘q-dorilar, portlovchi moddalar yoki portlatish qurilmalariga qonunga xilof ravishda egalik qilish) 1-qismida nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda ayblangan R.Sayfulinga nisbatan jinoyat ishini ko‘rib chiqish bo‘yicha sud jarayoni nihoyasiga yetdi va sud hukmi e’lon qilindi.
Bir necha oy davomida o‘tkazilgan yopiq sud majlisi natijasiga ko‘ra, R.Sayfulinni yuqorida ko‘rsatilgan jinoyatlarni sodir etganlikda aybli deb topib, unga 12 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosini tayinladi.

Политолога Рафика Сайфулина осудили на 12 лет за госизмену
25 мая 2020 года в Военном суде Республики Узбекистан завершился судебный процесс и состоялось оглашение приговора в отношении Р. Сайфулина, обвиняемого в совершении преступлений, предусмотренных частью 1 статьи 157 (измена государству) и частью 1 статьи 248 (незаконное владение оружием, боевыми припасами, взрывчатыми веществами или взрывными устройствами) Уголовного кодекса Республики Узбекистан. Об этом сообщили в пресс-службе Верховного суда Узбекистана.
В ходе закрытого судебного процесса, проходившего несколько месяцев, заслушаны и проанализированы показания подсудимого и свидетелей.
Дана оценка доказательствам, собранным органом следствия, проверены доводы подсудимого.
Суд признал Р. Сайфулина виновным в совершении вышеуказанных преступлений и назначил ему наказание в виде 12 лет лишения свободы.