Xalqaro maydondagi muvaffaqiyatli ishtiroklari bilan o‘zbek sporti, xususan, tennisi rivojiga ulkan hissa qo‘shgan Denis Istomin professional sportchilik faoliyatini yakunladi. Bu haqida sportchining o‘zi «Humo Arena» mezbonlik qilgan Devis kubogi doirasidagi O‘zbekiston - Polsha uchrashuvidan so‘ng ma’lum qildi.
Tadbirda Denis Istomin o‘zbekistonlik yosh tennischi Amir Milushevga qarshi ko‘rgazmali xayrlashuv uchrashuvini o‘tkazdi.
Shundan so‘ng, sport vaziri Adham Ikramov so‘z olib, Denis Istominning o‘zbek sportida tutgan o‘rni, uning rivojiga qo‘shgan hissasi haqida iliq fikrlar bildirdi. O‘z navbatida, Istomin bunday e’tibordan mamnun ekanligini ta’kidladi. Shu tariqa, sportchi katta tennisdagi faoliyatiga yakun yasadi.
Eslatib o‘tamiz, Denis faoliyati davomida London-2012, Rio-2016 va Tokio-2020 yozgi Olimpiya o‘yinlarida ishtirok etgan. 2018 yil Indoneziyada o‘tgan Osiyo o‘yinlarida oltin, shuningdek, Guanjou-2010 da 2 ta kumush hamda Incheon-2014 da 1 ta bronza medaliga ham sazovor bo‘lgan. 2012-yil ATP tasnif jadvalida 33-o‘ringacha ko‘tarilgan. Mazkur tashkilot bayrog‘i ostida o‘tgan turnirlarda 2 bor (2015, 2017-yillar) bosh sovrinni qo‘lga kiritgan. Ushbu natijalari evaziga «O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan sportchi» faxriy unvoni bilan taqdirlangan.

Теннисист Денис Истомин завершил карьеру в большом спорте
Узбекистанский теннисист Денис Истомин завершил карьеру в большом спорте. Об этом сообщил сам спортсмен после матча Узбекистана и Польши в рамках Кубка Дэвиса, который проходил на Humo Arena, пишет пресс-служба Национального олимпийского комитета.
Денис Истомин провёл показательный прощальный матч против узбекского молодого теннисиста Амира Милушева. После этого на корт вышли министр спорта Узбекистана Адхам Икрамов, генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, председатель Федерации тенниса Алишер Мирсоатов и генеральный секретарь Федерации Ирода Туляганова.
Адхам Икрамов подчеркнул роль Дениса Истомина в узбекском спорте, его вкладе в развитие этой дисциплины в стране. Денис Истомин, в свою очередь, поблагодарил за оказанное ему внимание и поддержку.
За свою карьеру Денис Истомин участвовал в летних Олимпийских играх Лондон-2012, Рио-2016 и Токио-2020. Он выиграл золото на Азиатских играх 2018 года в Индонезии, а также 2 серебряные медали на Гуанчжоу-2010 и бронзовую награду на Инчеон-2014.
В 2012 году спортсмен поднялся до 33-го места в мировой табели о рангах Ассоциации теннисистов-профессионалов (ATP). На турнирах под флагом этой международной организации Денис Истомин дважды (в 2015 и 2017 годах) становился триумфатором. За эти результаты удостоен почётного звания заслуженного спортсмена Узбекистана.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана выразил спортсмену благодарность за достойный вклад в развитие узбекского спорта.