Deparde va Delonni kashf etgan fransuz rejissyori vafot etdi
Mashhur fransuz kinorejissyori va yozuvchi Alen Jessyua kasalxonada 85 yoshida vafot etdi. «Le Figaro» gazetasining yozishicha, u o‘limidan oldin ikki tomonlama zotiljam hastaligi tufayli bir oy davomida muolaja olgan.
Alen Jessyua 1932-yili Parijda tug‘ilgan. Uning ilk to‘liq metrajli filmi «Teskari hayot» (1964-yil) Venetsiya festivalida eng yaxshi debyut deb topilgan. Rejissyor bizga Alen Delon ishtirok etgan «Armageddon» (1977-yil) va Jerar Deparde bosh rolda chiqqan «Itlar» (1978-yil) filmlari orqali tanish.
Bundan tashqari, Jessyuya Jan Roshfor bilan «Frankenshteyn-90» komediyasini ham suratga olgan. U rejissyorlik qilgan va ssenariysini yozgan «Qon to‘kish o‘yini» kartinasi Kann kinofestivalida mukofotlangan.

Умер французский режиссер, открывший миру кино Депардье и Делона
Известный французский кинорежиссер и писатель Ален Жессюа скончался в больнице в возрасте 85 лет. Как сообщает газета «Le Figaro», перед смертью Жессюа месяц лечился от двусторонней пневмонии, сообщает газета «Аргументы и факты».
Ален Жессюа родился в 1932 году в Париже. Его первый полнометражный фильм «Жизнь наизнанку» (1964 год) получил приз за лучший дебют на Венецианском фестивале.
Российскому зрителю режиссер известен по фильмам «Лечение шоком» (1973 г.) и «Армагеддон» (1977 г.), где сыграл актер Ален Делон, а также по драме «Собаки» (1978 г.) с Жераром Депардье в главной роли.
Кроме того, Жессюа снял комедию «Франкенштейн 90» с Жаном Рошфором. Фильм «Игра в кровопролитие», где Ален Жессюа выступил в качестве режиссера и сценариста, был удостоен премии Каннского кинофестиваля.