Digital Week 2025: 5G, bulutli xizmatlar va Sun’iy intellekt davrida raqamli iqtisodiyotni jadal rivojlantirish uchun AKT yechimlari
2025 yil 21-25 aprel kunlari Huawei kompaniyasi AKT sohasi mutaxassislariga mo‘ljallangan Digital Week 2025 haftaligini o‘tkazdi. 400 dan ortiq ishtirokchilar kompaniyaning innovatsion markaziga tashrif buyurib, iqtisodiyot va sanoatning turli sohalarini raqamlashtirish bo‘yicha ilg‘or texnologik yechimlar bilan tanishdilar.
Ko‘rgazma zaliga tashrif davomida tadbir ishtirokchilari AKT sanoati va sun’iy intellektni qo‘llash tendensiyalari, shuningdek, joriy yilning mart oyida Ispaniyaning Barselona shahrida bo‘lib o‘tgan Butunjahon Mobil Kongressi (MWC 2025) doirasida kompaniya tomonidan birinchi marta taqdim etilgan mahsulot yechimlari bilan tanishdilar.
Tadbirning dastlabki ishtirokchilaridan biri O‘zbekiston aloqa operatorlari mutaxassislari bo‘lib, ular bilan hamkorlikda Huawei 25 yildan ortiq vaqt davomida mamlakat AKT infratuzilmasini rivojlantirib kelmoqda. Kompaniya vakillari 5G va Sun’iy Intellekt davrida mobil va statsionar aloqani rivojlantirish bo‘yicha o‘z qarashlari va innovatsion yechimlari bilan o‘rtoqlashdilar. Mehmonlar uchun maxsus qurilgan konferensiya zalida aloqa operatorlari biznesining transformatsiyasi - abonentlarga an’anaviy aloqa xizmatlarini ko‘rsatishdan 5G, sun’iy intellekt va bulutli xizmatlarning rivojlanish davrida ularning foydalanuvchi tajribasini yaxshilash uchun raqamli mahsulotlarni yaratishgacha bo‘lgan mavzuda muhokamalar ham tashkil etildi.
Davlat tashkilotlari va korporativ segment vakillari uchun iqtisodiyotning turli tarmoqlari va aholiga xizmat ko‘rsatish sohalarini raqamli transformatsiya qilishning yaqqol global misollari taqdim etildi. Masalan, shahar harakatini intellektual boshqarishdan tortib, aeroportlar infratuzilmasini modernizatsiya qilishgacha bo‘lgan transport sohasi, tog‘-kon sanoati, bank sektori, sog‘liqni saqlash va ta’lim, chakana savdo kabi yo‘nalishlarni raqamli transformatsiya qilish imkoniyatlari ko‘rsatib o‘tildi.
Hozirgi vaqtda raqamli transformatsiyani ishonchli bulutli infratuzilmasiz, ma’lumotlarni saqlash va qayta ishlash tizimlarisiz amalga oshirib bo‘lmasligini hisobga olgan holda, Digital Week ishtirokchilariga turli quvvatdagi ma’lumotlar markazlarini ishga tushirish bo‘yicha ilg‘or yechimlar namoyish etildi. Shuningdek, kompaniya vakillari raqamli energetika va muqobil energiya texnologiyalarini rivojlantirish mavzusiga alohida e’tibor qaratib, energiya tejovchi texnologiyalarni ishlab chiqishga doimiy sarmoya kiritilishini ta’kidladilar.
O‘zbekiston ommaviy axborot vositalari vakillari uchun alohida press-tur tashkil etildi. Tashrif davomida muxbirlar raqamli rivojlanishni jadallashtirishga, jumladan, media sohasini raqamlashtirishga qanday texnologiyalar hissa qo‘shishini bilib oldilar. Huawei kompaniyasining O‘zbekistondagi AKT infratuzilmasi bo‘yicha mutaxassisi Reshat Boltayev «OAV uchun raqamli yechimlar» mavzusida taqdimot o‘tkazib, media sanoatini rivojlantirishdagi texnologik tendensiyalarni, jumladan, yuqori aniqlikdagi (4K) kontentni translyasiya qilish, bulutli xizmatlar, kengaytirilgan reallik, virtual boshlovchilardan foydalanish, tahlil va ma’lumotlarni qayta ishlashda sun’iy intellektni qo‘llash, 3D kontent yaratish kabi ilg‘or yechimlar yechimlar haqida ma’lumotlar bilan ulashdi.
Mutaxassis Huawei MetaStudio‘ning bulutli texnologiyalarga asoslangan yechimi haqida gapirib berdi, u nafaqat auditoriya qamrovini oshirishga, balki joriy etilayotgan innovatsion yechimlarni monetizatsiya qilishga qodir bo‘lgan qiziqarli kontentni tayyorlash uchun vizual va ovozli modellashtirish, video yaratish, uni tahrirlash, renderlash va striming elementlariga ega media studiyadan foydalanishni o‘z ichiga oladi.
Huawei kompaniyasi O‘zbekistonda 25 yildan ortiq vaqt davomida faoliyat yuritib kelmoqda. Huawei kompaniyasining O‘zbekistondagi shourumi 2016 yilda mijozlar va hamkorlarga ilg‘or texnologiyalar va yechimlarni taqdim etish, shuningdek, oliy o‘quv yurtlari va maktab o‘quvchilari uchun ta’lim turlarini o‘tkazish maqsadida integratsiyalashgan innovatsion markaz sifatida ochilgan. 2024 yilda kompaniyaning Toshkentdagi ofisida Huawei Experience Store ochildi, bu shourum konsepsiyasining davomi bo‘lib, foydalanuvchilarga Huawei kompaniyasining aqlli qurilmalar sohasidagi so‘nggi ishlanmalaridan xabardor bo‘lish imkonini berdi. 2025 yil 1 aprel kuni Toshkent va Samarqand shaharlarida Mobiuz mobil aloqa operatorining xizmat ko‘rsatish markazlarida yana ikkita Huawei brend zonasining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.

С 21 по 25 апреля 2025 года компания Huawei провела Digital Week 2025 – недельное мероприятие, ориентированное на специалистов ИКТ сектора. Более 400 участников посетили инновационный центр (шоурум) компании и ознакомились с передовыми технологическими решениями для цифровизации различных сфер экономики и индустрий. В ходе посещения выставочного зала участники мероприятия смогли ознакомиться с трендами ИКТ индустрии и применения ИИ, а также с продуктовыми решениями, которые впервые были представлены компанией в рамках Всемирного Мобильного Конгресса (MWС2025) в марте этого года в г.Барселона, Испания.
Одними из первых участников мероприятия стали специалисты операторов связи Узбекистана, в сотрудничестве с которыми Huawei более 25 лет развивает ИКТ инфраструктуру страны. Представители компании поделились своим видением и инновационными решениями для развития мобильной и фиксированной связи в эпоху 5G и Искусственного Интеллекта.
В специально построенном конференц-зале для гостей также были организованы дискусcии на тему трансформации бизнеса операторов связи – от традиционного предоставления услуг связи абонентам к созданию цифровых продуктов для улучшения их пользовательского опыта в эру развития 5G, ИИ и облачных сервисов.
Для представителей государственных организаций и корпоративного сегмента были представлены наглядные глобальные примеры цифровой трансформации различных секторов экономики и услуг для населения. Так, например, были показаны возможности цифровой трансформации транспортной сферы, начиная от интеллектуального управления городским движением до модернизации инфраструктуры аэропортов; горнодобывающей промышленности, банковского сектора; сферы здравоохранения и образования, а также розничной торговли.
Учитывая, что в настоящее время цифровая трансформация не представляется возможной без надежной облачной инфраструктуры, систем хранения и обработки данных, участникам Digital Week были продемонстрированы передовые решения для запуска дата-центров различных мощностей. Также, спикеры компании уделили особое внимание теме развития цифровой энергетики и технологий альтернативных источников энергии, отметив постоянные инвестиции в разработку энергосберегающих технологий.
Отдельная сессия была организована для представителей СМИ Узбекистана. Во время тура журналисты смогли узнать, какие технологии способствуют ускорению цифрового развития, включая цифровизацию медиа сферы. Эксперт по ИКТ инфраструктуре Huawei в Узбекистане, Решат Болтаев, провёл презентацию на тему «Цифровые решения для СМИ», раскрыв технологичные тренды в развитии медиа индустрии, такие как трансляция контента в высоком разрешении (4К), использование облачных сервисов, дополненной реальности, виртуальных ведущих, применение ИИ в аналитике и обработке данных, создание 3D контента.
Эксперт рассказал о решении Huawei MetaStudio на базе облачных технологий, которое предполагает использование медиа студии с элементами визуального и голосового моделирования, создания видео, его редактирования, рендеринга и стриминга для подготовки интересного контента, способного не только увеличить охват аудитории, но и монетизировать внедряемые инновационные решения.
Компания Huawei осуществляет свою деятельность в Узбекистане свыше 25 лет. Шоурум компании Huawei в Узбекистане был открыт в 2016 году в качестве интеграционного инновационного центра для презентации передовых технологий и решений клиентам и партнёрам, а также для проведения образовательных туров для учащихся ВУЗов и школ. В 2024г. в офисе компании в Ташкенте был открыт Huawei Experience Store, который стал продолжением концепции шоурума и предоставил возможность пользователям быть в курсе последних разработок Huawei в сфере интеллектуальных устройств. 1 апреля 2025 г. в Ташкенте и Самарканде состоялась церемония открытия еще двух бренд-зон Huawei в центрах обслуживания мобильного оператора связи Mobiuz.