Din ishlari bo‘yicha qo‘mita ma’muriyati tegishli qaror bilan «Umra» tadbirlarini tashkil etish va o‘tkazish faoliyatida nazorat xaridini amalga oshirish tartibiga doir nizomni tasdiqladi.
Nizom «Umra» tadbirlarini tashkil etish va o‘tkazish faoliyatida iste’molchilarning huquqlarini himoya qilish, litsenziyaga ega bo‘lmagan shaxslar tomonidan noqonuniy xizmatlar ko‘rsatilishini barvaqt aniqlash va oldini olish maqsadida nazorat xaridini amalga oshirish tartibini belgilaydi.
Nizomga muvofiq, Qo‘mitaga kelib tushgan murojaatlar yoki shu kabi qo‘lga kiritilgan ma’lumotlar asosida mas’ul xodimlar «Sirli mijoz» tadbirida ishtirok etadilar.
Bunda Qo‘mitaning mas’ul xodimlari o‘zini mijoz sifatida tanishtirgan holda «Umra» xizmatlarini noqonuniy amalga oshirishda gumon qilinayotgan jismoniy yoki yuridik shaxslar faoliyatini tekshiradi.
Tadbir davomida noqonuniy faoliyati ko‘rsatayotganlikda gumon qilinayotgan jismoniy yoki yuridik shaxsga oid quyidagi ma’lumotlar to‘planadi:
• «Umra» xizmatini ko‘rsatish uchun tegishli litsenziya mavjudligi (rasmiy hujjat yoki og‘zaki ma’lumot asosida);
• «Umra» xizmatini ko‘rsatish shartlari (muddati, narxi va boshqalar);
• «Umra» xizmati uchun to‘lov usuli va hisob raqami.
«Sirli mijoz» tadbiri davomida yashirin diktofon yoki video kuzatuv moslamalaridan foydalanilishga ruxsat beriladi. Diktofon yoki video kuzatuv moslamalari yordamida yozib olingan ma’lumotlar Qo‘mita tomonidan qabul qilib olinadi va ulardan mazkur Nizomda ko‘rsatilgan hollardan tashqari boshqa maqsadlarda foydalanishga yo‘l qo‘yilmaydi.

Комитет по делам религии соответствующим решением утвердила Положение о порядке проведения контрольной закупки в деятельности по организации и проведению мероприятий «Умра».
Положение определяет порядок проведения контрольной закупки с целью защиты прав потребителей в сфере организации и проведения мероприятий «Умра», а также для своевременного выявления и предотвращения незаконного оказания услуг лицами, не имеющими лицензии.
Согласно Положению, на основании поступивших в Комитет обращений или полученной аналогичным образом информации, уполномоченные сотрудники принимают участие в мероприятии «Тайный покупатель».
При этом уполномоченные сотрудники Комитета, представившись клиентами, проверяют деятельность физических или юридических лиц, подозреваемых в незаконном оказании услуг по организации «Умра».
В ходе мероприятия собираются следующие сведения о физических или юридических лицах, подозреваемых в незаконной деятельности:
• наличие соответствующей лицензии на оказание услуг «Умра» (на основании официального документа или устной информации);
• условия оказания услуги «Умра» (сроки, стоимость и др.);
• способ оплаты и расчетный счет за услугу «Умра».
Во время проведения мероприятия «Тайный покупатель» разрешается использование скрытых диктофонов или средств видеонаблюдения. Записи, сделанные с помощью диктофона или видеонаблюдения, принимаются Комитетом и не могут использоваться в иных целях, кроме случаев, предусмотренных настоящим Положением.
Лица, виновные в нарушении требований настоящего Положения, несут ответственность в соответствии с законодательными актами.