Nazarboyevning qizi O‘zbekistonga umumiy viza yaratishni taklif qildi
Qozog‘iston Xalqaro aloqalar, mudofaa va senat xavfsizligi bo‘yicha qo‘mita raisi, mamlakat Prezidentining qizi Dariga Nazarboyeva xorijlik sayyohlarni jalb qilish uchun O‘zbekistonga «shengen»ning osiyocha varianti «Silk viza»ni joriy qilishni taklif etdi.
Ushbu taklifni Nazarboyeva Qozog‘istonning Sariog‘och shahrida bo‘lib o‘tgan xalqaro munosabatlar, tashqi iqtisodiy aloqalar, xorijiy investitsiyalar bo‘yicha deputatlari bilan uchrashuvda aytib o‘tdi.
Qozog‘iston va O‘zbekiston senatorlari bojxona tartibini yaxshilash, savdo aylanmalarini ko‘paytirish, turizm sohasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha takliflar berdilar, deb yozmoqda «RIA Novosti».
«Faqatgina Qozog‘iston va O‘zbekiston turizmini emas, mamlakatlarimizga uzoq xorijiy davlatlardan sayyohlar tashrifini ham rivojlantirish zarur. Ular Markaziy Osiyoning barcha osori-atiqalarini ko‘rishni istashadi, buning uchun esa umumiy vizani joriy etish lozim»,- dedi Nazarboyeva.
Senator Osiyocha «shengen» «Silk viza»ni yaratishni taklif qildi. Shuningdek, u axborotlashtirish mexanizmlaridan foydalanish orqali bojxona protseduralarini muvofiqlashtirish taklifini ham bildirdi.
«Shaffof, ochiq va do‘stona chegarani yaratish lozim, shunda boshqa sohalardagi aloqalar ham o‘z-o‘zidan yo‘lga qo‘yiladi», - dedi Nazarboyeva.

Дочь Назарбаева предлагает Узбекистану азиатский «шенген» Silk viza
Председатель комитета по международным отношениям, обороне и безопасности сената (верхняя палата парламента) Казахстана, дочь президента страны Дарига Назарбаева предлагает Узбекистану создать азиатский вариант «шенгена» Silk viza для привлечения туристов из-за рубежа.
Такое предложение она высказала в ходе встречи с депутатами комитета по вопросам международных отношений, внешнеэкономических связей, иностранных инвестиций и туризма сената Узбекистана, прошедшей в приграничном южно-казахстанском городе Сарыагаш.
Сенаторы Казахстана и Узбекистана высказали предложения по совершенствованию таможенного регулирования, наращиванию торгового оборота, активизации сотрудничества в сфере туризма, пишет РИА Новости.
«Важно стимулировать не только развитие туризма Казахстана и Узбекистана, но и приезд в наши страны туристов из дальнего зарубежья, которые хотят увидеть все достопримечательности Центральной Азии сразу, а для этого нужно создавать общую визу», —сказала Назарбаева.
Сенатор «предложила создать азиатский «шенген» Silk viza». Она также высказалась за унификацию таможенных процедур с использованием механизмов информатизации. «Необходимо создать прозрачную, открытую и дружественную границу, тогда отношения во всех сферах выстроятся сами собой», — предложила Назарбаева.