Doimiy ishi yo‘lda o‘tadigan xodimlarga ustama to‘lanadi
Hukumat qarori (743-son, 06.09.2019-y.) bilan Ko‘chma va qatnash tusidagi ishlar bilan bog‘liq ustamalar to‘lash tartibi to‘g‘risida nizom tasdiqlandi. Bu haqda «Huquqiy axborot» kanali xabar berdi.
Nizomga muvofiq, ko‘chma yoki qatnash tusidagi ishlarning xususiyati va ustamalar miqdori ish beruvchi va xodim o‘rtasida tuziladigan mehnat shartnomasida ko‘rsatiladi.
Ishning ko‘chma xususiyati uchun ustama tashkilot joylashgan joydan ish (ob’yekt) joyiga muntazam xizmat safarlarini amalga oshirish bilan bog‘liq ishni, biroq har kuni yashash joyiga yoki tashkilot joylashgan joyga qaytib kelish mumkin bo‘lgan ob’yektlarda ishni bajaruvchi xodimlarga, shuningdek, doimiy ishi yo‘lda o‘tadigan xodimlarga belgilanadi.
Ishning qatnash xususiyati uchun ustama ishlab chiqarish zarurati tufayli har kuni doimiy yashash joyiga qaytib kela olmaydigan xodimlarga ularning doimiy yashash joyidan uzilganligi bilan bog‘liq oshgan xarajatlarni qoplash maqsadida belgilanadi.
Bunday ishlar uchun ustamalar belgilanadigan xodimlar kasblari va lavozimlari ro‘yxati, shuningdek, ustamalar miqdori ish beruvchi tomonidan kasaba uyushmasi qo‘mitasi yoki xodimlarning boshqa vakillik organi bilan kelishgan holda belgilanadi va jamoa shartnomasida ko‘rsatiladi.
Bunda ustama miqdori respublika hududida belgilangan bir oylik eng kam ish haqi miqdoridan oshmasligi kerak.
Shuningdek, belgilangan miqdorlardan oshmaydigan ko‘chma va qatnash tusidagi ishlar uchun to‘langan ustamalarga daromad solig‘i solinmaydi.

Утвержден порядок выплаты надбавок за разъездной или подвижный характер работы
Постановлением Правительства (№ 743, 06.09.2019 г.) утверждено Положение о порядке выплаты надбавок, связанных с разъездным и подвижным характером работ, сообщает Министерство юстиции.
Согласно Положению, характер работ и размер надбавки за разъездной или подвижный характер работы указываются в трудовом договоре, заключаемом между работодателем и работником.
Надбавка за разъездной характер работы устанавливается работникам, выполняющим работы, при которых осуществляются регулярные служебные поездки в пределах территории, расположенной вне пределов населенного пункта, в котором располагается организация (объект) с возможностью ежедневного возврата к месту жительства или расположения организации, а также работникам, постоянная работа которых протекает в пути.
Надбавка за подвижной характер работы устанавливается работникам в целях компенсации повышенных расходов, связанных с оторванностью от постоянного места жительства в связи с производственной необходимостью, когда не может быть обеспечено ежедневное возвращение работников к месту постоянного жительства.
Перечень профессий и должностей работников, которым устанавливаются надбавки за указанные виды работы, а также их размеры устанавливаются работодателем по согласованию с профсоюзным комитетом или иным представительным органом работников и указываются в коллективном договоре.
При этом размер надбавки не должен превышать установленного на территории республики минимального размера оплаты труда в расчете на месяц.
Также, надбавки за разъездной и подвижный характер работ в размерах, не превышающих установленных размеров, не облагаются налогом на доходы физических лиц.