Dunyodagi eng kuchli 7 yoshli qiz o‘zidan uch baravar og‘ir toshlarni ko‘tarmoqda (foto)
O‘zidan qariyb uch baravar og‘ir shtanga bilan mashq bajaradigan kanadalik qiz dunyodagi eng kuchli deb topildi. Bu haqda Daily Mail xabar bermoqda.
Ottavalik 7 yoshli Rori van Ulft bir urinishda 32 kilogramm, siltab ko‘tarishda 42 kilogramm shtangani ko‘tara oladi, 61 kilogramm shtanga bilan o‘tirib turadi, 80 kilogrammgacha bo‘lgan toshlarni ko‘tarishi mumkin. Yaqinda u 30 kilogacha vazn toifasida 11 va 13 yoshgacha bo‘lgan o‘smirlar o‘rtasida o‘tkazilgan og‘ir atletika bo‘yicha musobaqada AQShning eng yosh chempioni bo‘ldi.
Qiz og‘ir atletika bilan besh yoshdan beri shug‘ullanadi, mashg‘ulotlarga haftasiga to‘rt soatlab vaqtini sarflaydi. U gimnastikani ham yaxshi ko‘radi, sportning aynan shu turini afzal ko‘radi, gimnastika mashg‘ulotlariga haftasiga to‘qqiz soat vaqt ajratadi.
«Sinkler koeffitsiyentlariga ko‘ra, Rori nafaqat dunyodagi, balki tarixdagi eng kuchli 7 yoshli qiz bo‘lishi mumkin. Buni tasdiqlaydigan dalillar bor», — deydi uning otasi Kavan van Ulft.

Самая сильная в мире семилетняя девочка подняла штангу весом 80 килограммов (фото)
Девочку из Канады, способную выполнять упражнения со штангой, которая весит почти в три раза больше нее самой, назвали самой сильной в мире. Об этом сообщает издание Daily Mail.
Семилетняя Рори ван Ульфт (Rory van Ulft) из Оттавы поднимает в рывке до 32 килограммов, в толчке — до 42 килограммов, может делать приседания со штангой весом 61 килограмм и выполнять становую тягу с весом до 80 килограммов. Недавно она стала самой юной чемпионкой США по тяжелой атлетике среди юниоров до 11 и 13 лет в весовой категории до 30 килограммов.
Девочка начала заниматься тяжелой атлетикой в пять лет и посвящает тренировкам четыре часа в неделю. Она также увлекается гимнастикой и предпочитает именно этот спорт, выделяя на гимнастические тренировки девять часов в неделю.
«Судя по ее коэффициентам Синклера, Рори не только самая сильная семилетняя девочка в мире, но и, очень вероятно, самая сильная семилетняя девочка или мальчик в истории, о результатах которых есть достоверные данные», — говорит ее отец Каван ван Ульфт (Cavan van Ulft).