Dushanbeda Shavkat Mirziyoyev va Emomali Rahmon uchrashuvi bo‘lib o‘tdi
Dushanbe shahrida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Tojikiston prezidenti Emomali Rahmonning uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Suhbat avvalida O‘zbekiston yetakchisi Tojikiston Prezidentini Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligiga raisligi samarali bo‘lgani bilan samimiy tabrikladi hamda «Markaziy Osiyo – Rossiya» formatidagi bo‘lajak uchrashuv va MDH sammiti muvaffaqiyatli o‘tishini tiladi.
O‘zbekiston bilan Tojikiston o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada kengaytirish va mustahkamlashning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Ikki tomonlama hamkorlik ijobiy sur’at bilan rivojlanib borayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi. Tovar ayirboshlash va yuk tashish hajmi, aviaqatnovlar soni ortib bormoqda.
O‘zaro savdoni ko‘paytirish, sanoat, energetika, qishloq xo‘jaligi va boshqa ustuvor yo‘nalishlarda kooperatsiya loyihalarini ilgari surish bo‘yicha muvofiqlashtirilgan chora-tadbirlarni qabul qilishga alohida e’tibor qaratildi.
Faol madaniy-gumanitar almashinuv va sermahsul hududlararo aloqalarni davom ettirish muhimligi qayd etildi.
Xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik asosiy masalalar, shu jumladan joriy yil noyabr oyida Toshkent shahrida o‘tkaziladigan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuviga tayyorgarlik ko‘rish yuzasidan batafsil fikr almashildi.

В городе Душанбе состоялась встреча Шавката Мирзиёева и Эмомали Рахмона
В городе Душанбе состоялась встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Республики Таджикистан Эмомали Рахмона.
В начале беседы лидер Узбекистана искренне поздравил Президента Таджикистана с плодотворным председательством в Содружестве Независимых Государств, а также пожелал успешного проведения предстоящих встреч в формате «Центральная Азия – Россия» и саммита СНГ.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего расширения и укрепления узбекско-таджикских отношений дружбы, добрососедства, стратегического партнерства и союзничества.
С глубоким удовлетворением отмечена положительная динамика развития двустороннего сотрудничества. Растут объемы товарооборота и грузоперевозок, частота авиарейсов.
Особое внимание уделено принятию скоординированных мер по наращиванию взаимной торговли, продвижению проектов кооперации в промышленности, энергетике, аграрном секторе и других приоритетных направлениях.
Подчеркнута важность продолжения активного культурно-гуманитарного обмена и продуктивных межрегиональных контактов.
Состоялся также обстоятельный обмен мнениями по ключевым вопросам международной и региональной повестки, в том числе подготовки к предстоящей Консультативной встрече глав государств Центральной Азии в городе Ташкенте в ноябре этого года.