DXX Afg‘onistonda yetimlikda qolib ketgan bolalarni O‘zbekistonga qaytardi
Davlat xavfsizlik xizmati Pokiston va Afg‘onistonda halok bo‘lgan ekstremistik g‘oya ta’siridagi oilaning yetim qolgan bolalarini O‘zbekistonga qaytardi. Bu haqda O‘zA yozmoqda.
Andijonda 1982-yil tug‘ilgan Farhod Hamroqulov ishlash uchun Rossiya Federatsiyasiga ketadi. Keyinroq u turmush o‘rtog‘i Ra’no Hamroqulova (1984-y.t.) va 3 nafar farzandini o‘z oldiga chaqirib oladi. Rossiyada ekstremistik g‘oyalar ta’siriga tushib qolgan Farhod Hamroqulov Ozarboyjon va Eron orqali Pokistonga boradi va «Turkiston islom harakati»ga qo‘shiladi.
2012-yilning avgust oyida Farhod Hamroqulov Pokiston hukumati qo‘shinlarining terrorchilarga qarshi o‘tkazgan harbiy amaliyoti natijasida halok bo‘ladi.
Uning o‘limidan so‘ng 3 nafar farzandi bilan beva qolgan Ra’no Hamroqulova 2013-yilda boshqa bir jangari bilan nikoh quradi. 2014-yilning kuzlarida ular Afg‘onistonga ko‘chib o‘tishadi va qizi Rayyona tug‘iladi. Ammo, 2018-yil Ra’no Hamroqulova sargardonlikda orttirgan og‘ir xastalikdan vafot etadi.
2018-yilning avgust oyida DXX ota-onasiz qolgan bolalarning 2 nafari — Osiyoxon (2009-y.t) va Rayyonalar (201-y.t) O‘zbekistonga olib kelib, bobosi va buvisi qaramog‘iga topshirgan.
May oyida Ra’no Hamroqulovaning onasi qolgan ikki nafar nabirasini ham qaytarish borasida DXXdan yordam so‘ragan. Kuni kecha Bibioysha (2003-y.t) va Sherzodbeklar (2005-y.t) ham yaqin qarindoshlari bag‘riga qaytarildi.
«Endi bu bolalar mamlakatimizda yashayotgan tengqurlari qatori zamonaviy maktablarda ta’lim olib, kelajakda vatan koriga yaraydigan shaxslar bo‘lib ulg‘ayadilar», – deyiladi xabarda.
30-may kuni O‘zbekistonning 156 nafar fuqarosi, asosan ayollar va bolalar Suriyadan Toshkent shahriga olib kelingan edi.

Сотрудники СГБ вернули четверых осиротевших детей из Афганистана в Узбекистан
Ошибка дорогого стоила для некоторых граждан, попавших под влияние чуждых идей, к сожалению не сумевших отличить истину от лжи, пишет УзА.
В их числе оказался - уроженец Андижанской области Фарход Хамрокулов, 1982 г.р.. Сначала сам уехал на заработки в Российскую Федерацию. Затем вызвал к себе супругу Раъно Хамрокулову, 1984 г.р. и дочерей Бибиойшу, 2003-го и Осиёхон, 2009-го г.р., а также сына - Шерзодбека, 2005 г.р.
Попав под влияние экстремистских течений, Фарход Хамрокулов в марте 2012 года вместе с семьей через Азербайджан и Иран переехал в Пакистан. Там они вступили в ряды международной террористической организации «Исламское движение Туркестана» и в течение нескольких лет жили в скитаниях.
В августе 2012 года Фарход Хамрокулов погиб в ходе боевых столкновений между правительственными войсками Пакистана и террористическими группировками. После его смерти оставшаяся с тремя детьми вдова Раъно Хамрокулова в 2013 году вышла замуж за одного из членов террористической организации «Исламское движение Туркестана».
Осенью 2014 года они переехали в Афганистан, и у них родилась дочь Райёна. Однако, в 2018 году Раъно Хамрокулова умерла от тяжелой болезни.
В результате мер, принятых Службой государственной безопасности во взаимодействии с иностранными коллегами в августе 2018 года двое из 4-х осиротевших детей - Осиёхон и Райёну удалось вернуть на Родину - в Узбекистан и отдать на воспитание родителей покойной Раъно Хамрокуловой.
В мае месяце Кимёхон Жакбарова - мать Раъно Хамрокуловой, жительница Андижанской области обратилась в Службу государственной безопасности с просьбой оказать содействие по возвращению на Родину оставшихся двух внуков. Ее просьба была выполнена. И на днях Бибиойша и Шерзодбек также были возвращены домой, к родственникам - в Андижан.