DXX Sirdaryo viloyati boshqarmasi xodimlari tomonidan tezkor tadbir o‘tkazildi. Sirdaryo tumanidagi «Sirdaryo» chegara bojxona postining «Malik-avto» chegara nazorat o‘tish punkti orqali O‘zbekiston Respublikasidan Qozog‘iston Respublikasi tomon harakatlanayotgan muqaddam sudlangan Q.Abdurasulov boshqaruvidagi «Mercedes benz» rusumli avtomashina bojxona xodimlari ko‘rigidan o‘tib, chegaraning neytral hududiga yetgan vaqtida, to‘xtatib tekshirildi.
Avtomobil xolislar ishtirokida ko‘zdan kechirilganda, uning yukxonasida xufyona usulda yashirilgan 1.136.000 AQSh dollari, 77.830 yevro va 21.018.670 rossiya rubli borligi aniqlanib, protsessual tarzda rasmiylashtirilib olindi. Bu haqda «Xabar.uz»ga DXX matbuot xizmati xabar bermoqda.
Mazkur xorijiy valyutalarning milliy valyutadagi ekvivalenti 14 mlrd. 753 mln. so‘mdan ziyodni tashkil etadi.
Hozirda ushbu holat yuzasidan DXX Sirdaryo viloyati tergov bo‘limi tomonidan Jinoyat Kodeksining 182-moddasi 2-qismi «a» bandiga muvofiq jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari doirasida mazkur ishga aloqador bo‘lgan boshqa shaxslarni aniqlash bo‘yicha zarur chora-tadbirlar ko‘rilmoqda.

СГБ пресекла незаконный вывоз из страны иновалюты на 14,7 млрд сум
В ходе оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками Управления СГБ по Сырдарьинской области, после пресечения контрольно-пропускного пункта «Малик-авто» пограничного таможенного поста Сырдарьинского района, на нейтральной территории был остановлен и проверен автомобиль марки «Mercedes benz» под управлением гражданина К.Абдурасулова (ранее судимый), направлявшийся из Узбекистана в Казахстан.
При осмотре в присутствии понятых, в багажнике автомобиля были обнаружены и изъяты в процессуальном порядке спрятанные в специальном тайнике 1.136.000 долларов США, 77.830 евро и 21.018.670 российских рублей. Об этом «Xabar.uz» сообщили в пресс-службе СГБ.
Общая стоимость изъятой иностранной валюты в эквиваленте национальной валюты составляет свыше 14 млрд. 753 млн. сумов.
В настоящее время по данному факту следственным отделом Управления СГБ по Сырдарьинской области возбуждено уголовное дело по пункту «а» части 2 статьи 182 Уголовного кодекса. В рамках следственных действий принимаются необходимые меры по выявлению других пособников, причастных к этому преступлению.