Elektron hukumatning «estoncha modeli». O‘zbekiston va Estoniya hamkorligi yangi bosqichga o‘tdi
O‘zbekiston elektron hukumat sohasida Estoniya tajribasini o‘rganmoqda. Shu o‘rinda savol tug‘iladi, nega aynan Estoniya? Aholisi soni jihatidan Toshkent shahrinikidan uch baravar kamni tashkil etuvchi bu kichik mamlakat tajribasi biz uchun qanchalik namuna bo‘la oladi?
Ishonish qiyin, ammo Yaponiya va AQSh kabi eng ilg‘or mamlakatlar ham mo‘’jazgina Estoniya ko‘magiga tayanishmoqda: e-Estonia doirasida Yaponiyada raqamli retseptlar saytlari ishga tushirilgan, AQSh uchun esa telekommunikatsiyalarda ma’lumotlarni xavfsiz almashish tizimlari ishlab chiqilgan.
Estoniya nafaqat o‘zining, balki boshqa mamlakatlarning ham «raqamli jarlik»dan o‘tib olishlari uchun, e-Estonia Briefing Centerga asos solgan. Unda 130 dan ortiq mamlakatga eng o‘rinli yechimlar taqdim etilgan.
Elektron Estoniya
Uni ko‘pincha «elektron Estoniya» deb atashadi. Bu – ushbu yurtda raqamli texnologiyalarning yuqori darajada rivojlanganligidan dalolat. Darhaqiqat, Estoniya raqamli jamiyat barpo etishda misli ko‘rilmagan yutuqlarga erishdi.
Elektron xizmatlarning samaradorligi oddiy fuqarolarda ham, siyosatchilarda ham katta ishtiyoq uyg‘otadi. Estoniya dasturchilari Skype, Hotmail va Transferwise loyihalarining yaratilishiga o‘z hissalarini qo‘shishgan.
Estoniya internetdan foydalanishni inson huquqi darajasiga aylantirdi va namunali startap muhitini yaratdi. Yuridik shaxslar va oddiy fuqarolarga ko‘rsatiladigan davlat xizmatlarining aksariyati allaqachon raqamli shaklga o‘tib bo‘lgan.
Mazkur inqilob 1991 yilga borib taqaladi. Estoniya o‘z mustaqilligiga erishgan kundanoq hukumat rahbarlari va siyosatchilar byurokratiyasiz davlatni tiklashga qaror qildilar. Oradan 30 yil o‘tib, Estoniya dunyodagi eng zo‘r raqamli infratuzilmani qura oldi. Imzolar — raqamli, soliq to‘layman desangiz, marhamat, internet bor. Bir-ikki daqiqangiz, bir-ikki megabaytingiz ketadi, xolos — hafsala bo‘lsa bas. Saylovlar ham onlayn, hech qanday saylov qutilari, varaqalar, mashmashalarsiz o‘tadi. Maktablar saylov uchastkalariga aylantirilmaydi. Kompyuter yoki telefonning o‘zi ham yetadi. Albatta, shaxsan borib ovoz bersayam bo‘ladi, biroq tobora ko‘pchilik «raqamlar»ni tanlayapti.
Bugungi kunda har bir estoniyalik kundalik hayotida raqamli xizmatlardan doimiy ravishda foydalanib keladi: ular uchun 600 dan ortiq onlayn xizmatlar, biznes vakillari uchun esa 2400 dan ziyod elektron davlat xizmatlari ko‘rsatiladi.
Estoniyada ishlab chiqilgan va onlayn pasport vazifasini bajaradigan ID-karta orqali mamlakat aholisi quyidagi amaliyotlardan foydalanishlari mumkin:
• masofadan turib shartnomalar tuzish,
• jamoat transportidan foydalanish uchun to‘lovni amalga oshirish;
• mobil telefon yordamida «stoyanka»ga haq to‘lash,
• Internet orqali saylovlarda ovoz berish,
• Internet orqali bank amaliyotlarini amalga oshirish,
• shifokorlardan masofadan turib raqamli retseptlar olish,
• soliq deklaratsiyasini onlayn tarzda topshirish,
• talabalar o‘zlarining baholarini tekshirishlari, o‘quv jarayonini kuzatishi va internet orqali o‘quv materiallaridan foydalanishi;
• kompyuterda o‘tirib onlayn ravishda 18 daqiqa ichida yangi kompaniyani ro‘yxatdan o‘tkazish,
• Davlat nafaqalarini olish uchun murojaat qilish (masalan, bola parvarishi uchun nafaqalar).
ID-karta Estoniyada deyarli barcha elektron xizmatlardan foydalanishda muhim rol o‘ynaydi. Bu shaxsni aniqlash va raqamli imzo bilan hujjatni tasdiqlash imkonini beradi. Elektron raqamli imzoning ahamiyati Estoniya qonunlari bilan mustahkamlab qo‘yilgan. Xatarlarni kamaytirish uchun kuchli kodlash qo‘llaniladi va ID-kartada minimal shaxsiy ma’lumotlar mavjud. Yo‘qotilgan kartalarni osongina bekor qilish mumkin.
Estoniyada bepul va tezkor simsiz internet deyarli hamma joyda: bog‘larda, maydonlarda, kafelarda, restoranlarda, aeroportlarda, poyezdlarda, avtovokzallarda, hatto o‘rmonda ham mavjud.
Davlat xizmatlarining shaffofligi va qulayligi tufayli Estoniya dunyodagi eng rivojlangan elektron davlatlardan biriga aylandi. Estoniya elektron boshqaruv akademiyasi orqali Markaziy va Sharqiy Evropa, Afrikadagi davlatlar bilan hamkorlik qilib, o‘z tajribalarini o‘rtoqlashib keladi.
Aynan ushbu Estoniya Elektron boshqaruv akademiyasi O‘zbekiston bilan aloqalarda ham faol ishtirok etmoqda.
O‘zbekiston va Estoniyaning AKT yo‘nalishida hamkorlik aloqalari
Joriy yilning 7-aprel kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining birinchi o‘rinbosari O. Pekos Estoniya elektron boshqaruv akademiyasining ijrochi direktori Hannes Astok bilan onlayn uchrashuv o‘tkazgandi.
Oradan bir hafta o‘tib, 14-aprel kuni janob Hannes Astok O‘zbekistonga tashrif buyurdi. Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligida bo‘lib o‘tgan uchrashuvda, bugungi kunda Estoniya elektron hukumatni joriy etish va rivojlantirish bo‘yicha Yevropa hamda dunyoda yetakchilardan biri hisoblanishi, Boltiqbo‘yi davlatining tajribasi mamlakatimizda «Elektron hukumat» tizimini rivojlantirish uchun muhim ahamiyat kasb etishi qayd etildi.
16-aprel kuni O‘zbekiston va Estoniya o‘rtasida elektron hukumat sohasida hamkorlik olib borish to‘g‘risida memorandum imzolandi.
Unda elektron hukumatni rivojlantirish bo‘yicha o‘zaro hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari belgilandi.
Elektron hukumat rivoji yangi bosqichga olib chiqiladi
Estoniya elektron boshqaruv akademiyasining ijrochi direktori H.Astokning O‘zbekistonga tashrifi mobaynida Elektron hukumat loyihalarni boshqarish markazida ham uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Unda ikki mamlakat o‘rtasida elektron hukumat va raqamli rivojlanish yo‘nalishlarida o‘zaro hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, jumladan, davlat xizmatlarni elektron shaklga o‘tkazish, aholi va tadbirkorlik sub’yektlariga xizmatlarni ko‘rsatishda elektron almashinuv mexanizmlarni takomillashtirish masalalari muhokama etildi.
BMTning elektron hukumatlar bo‘yicha 2020-yilgi reytingida Estoniya dunyoning eng raqamlashgan uch mamlakatidan biri sifatida e’tirof etildi.
Ro‘yxatning eng yuqori pog‘onalarida Estoniyaning borligi tasodif emas, zero, Boltiqbo‘yi mamlakati elektron hukumatni jiddiy rivojlantirishni boshlaganidan beri ancha yo‘l bosib qo‘ydi. Estoniya elektron hukumati xalqaro reytingda 2016-yili — 13-o‘rinda, 2018-yili — 16-o‘rinda edi. 2020 yilgi katta sakrash kichik mamlakatni bir yo‘la uchinchi o‘ringa olib chiqdi.
O‘zbekiston ushbu global reytingda 87-o‘rinda qayd etgan. Mazkur sohada yana ham yuqori pog‘onalarni zabt etish maqsadida dunyoda yetakchi bo‘lgan davlatlar bilan fikr almashib, xalqaro tajribadan o‘tgan elektron hukumat xizmatlarini mamlakatimizda joriy etish ko‘zda tutilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 5-oktyabrdagi «Raqamli O‘zbekiston – 2030» strategiyasini tasdiqlash va uni samarali amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi Farmoniga muvofiq, kelgusi
5 yil davomida raqamli iqtisodiyotga tezkor o‘tish O‘zbekiston uchun ustuvor vazifa hisoblanadi.
Farmon qabul qilinganiga yarim yildan oshgan bo‘lsa-da, unda belgilangan loyihalarning amalga oshirilishi hozirdanoq o‘z mevasini bermoqda. Birgina misol, «Ijtimoiy himoya yagona reyestri» axborot tizimini joriy etish natijasida ijtimoiy nafaqa tayinlashda 11 turdan ortiq turli xil hujjatlarni fuqarolardan talab qilish bekor qilindi hamda 1 million 200 mingdan ortiq oilaga ijtimoiy nafaqa bo‘yicha moddiy yordam puli avtomatlashtirilgan tarzda ajratildi.
Bu esa, ijtimoiy nafaqaga muhtoj oilalarni har xil sarsongarchiliklardan xalos qilib, inson aralashuvidan holi bo‘lishga, korrupsiyaning oldi olinishiga xizmat qiladi.
Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalida (my.gov.uz) aholiga bu kabi keng qulayliklar yaratuvchi xizmatlar talaygina bo‘lib, bugungi kungacha joriy qilingan xizmatlar soni 212 taga yetkazildi.
Bizning mamlakatda ham Estoniya kabi ID-karta tizimiga o‘tish yuzasidan ishlar allaqachon boshlab yuborilgan. Endilikda fuqaroga pasport o‘rniga ID-karta berilishi jarayonida u avtomat tarzida elektron hukumat foydalanuvchisi sifatida (id.egov.uz) ro‘yxatga olinib, elektron raqamli imzo berilishi yo‘lga qo‘yilgan.
Elektron hukumat bo‘yicha dunyo reytingida yetakchi bo‘lib turgan mamlakatlar bilan aloqalar esa belgilangan marralarga erishishni tezlashtirishga xizmat qiladi.
Shu ma’noda uchrashuvda O‘zbekistonda elektron hukumatni rivojlantirish, jumladan, davlat xizmatlarini elektron formatga o‘tkazish bo‘yicha ikki tomonlama hamkorlik masalalari muhokama qilindi. Shuningdek, aholi va tadbirkorlik sub’yektlariga xizmatlar ko‘rsatish, ushbu sohada mutaxassislarni tayyorlashga kelishib olindi.
Uchrashuv natijalariga ko‘ra, O‘zbekistonda raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish uchun zarur shart-sharoitlarni yaratish bo‘yicha asosiy tadbirlarni amalga oshirishning maqsadlari, vazifalari, yo‘nalishlari hamda muddatlari belgilab olindi.

«Эстонская модель» электронного правительства. Узбекистан и Эстония вступили в новый этап сотрудничества
Бахром Зияев, Руководитель Центра управления проектами электронного правительства
Узбекистан изучает эстонский опыт в области электронного правительства. Возникает вопрос, почему именно Эстония? Как может послужить примером для нас опыт этой маленькой страны с населением в три раза меньше Ташкента?
Трудно поверить, но даже самые развитые страны, такие как Япония и США, полагаются на поддержку со стороны маленькой Эстонии: в рамках e-Estonia в Японии были запущены сайты цифровых рецептов, а для США были разработаны безопасные телекоммуникационные системы передачи данных.
Чтобы не только сама страна, но и другие страны могли преодолеть «цифровую пропасть», Эстония создала e-Estonia Briefing Centerга. Центром предоставлены самые актуальные решения для более чем 130 стран.
Электронная Эстония
Эту страну часто называют «электронной Эстонией», указывая на высокий уровень развития цифровых технологий. Действительно, в области построения цифрового общества Эстония добилась небывалых успехов.
Эффективность электронных услуг вызывает большой энтузиазм как у рядовых граждан, так и у политиков Эстонии. Эстонские программисты принимали участие в создании Skype, Hotmail и Transferwise.
Эстония провозгласила доступ к интернету неотъемлемым правом человека и создала процветающую стартап-культуру. Большинство государственных услуг для юридических лиц и простых граждан давно стали цифровыми.
Истоки этой революции восходят к 1991 году. Когда Эстония обрела независимость, правительство и политики решили восстанавливать государство без бюрократии. 30 лет спустя Эстонии удалось построить лучшую цифровую инфраструктуру в мире. Подписи — цифровые, хотите платить налоги — пожалуйста, есть интернет. Это займет всего пару минут и потребует пару мегабайтов — лишь бы было желание. Выборы также проходят онлайн, без избирательных ящиков, листовок и эксцесс. Школы не преобразовываются в избирательные участки. Достаточно компьютера или телефона. Конечно, можно явиться и проголосовать лично, но все больше и больше людей выбирают цифровое голосование.
Сейчас каждый житель Эстонии постоянно пользуется цифровыми услугами в повседневной жизни: более 600 электронных услуг доступно гражданам, и более 2400 — бизнесу.
Используя разработанную в Эстонии ID-карту, действующую как онлайн-паспорт, большая часть жителей страны может регулярно выполнять следующие операции:
- дистанционно подписывать договоры,
- использовать ID-карту для оплаты за пользование общественным транспортом,
- оплачивать парковку при помощи мобильного телефона,
- голосовать по Интернету,
- совершать банковские операции по Интернету,
- получать цифровые рецепты от врача, в том числе и дистанционно,
- подавать налоговую декларацию через Интернет,
- учащиеся могут проверить свои оценки, следить за процессом обучения и получать доступ к учебным материалам по Интернету,
- создать в течение 18 минут новую компанию, не отходя от своего персонального компьютера,
- ходатайствовать о получении государственного пособия (например, пособия по уходу за ребенком).
ID-карта играет ключевую роль в пользовании почти всеми электронными услугами в Эстонии. Она позволяет идентифицировать личность и заверить документ цифровой подписью. Весомость цифровой подписи обеспечена эстонскими законами. Для снижения рисков используется мощное кодирование, на ID-карте содержится минимум личных данных. Утерянные карты можно легко аннулировать.
Бесплатный и быстрый беспроводной интернет в Эстонии практически повсюду: в парках, скверах, кафе, ресторанах, аэропортах, поездах, автобусных вокзалах, даже на пляже или в лесу.
Благодаря прозрачности и доступности государственных услуг Эстония стала одним из самых передовых электронных государств мира. Она оправдывает это признание, активно сотрудничая с другими государствами в Центральной и Восточной Европе и в Африке, например, через Академию электронного управления Эстонии.
Академия электронного управления Эстонии также активно сотрудничает с Узбекистаном.
Сотрудничество Узбекистана с Эстонией в области ИКТ
7 апреля текущего года первый заместитель Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций О. Пекось провел онлайн-встречу с исполнительным директором Академии электронного управления Эстонии Ханнесом Астоком.
Спустя неделю, 14 апреля, господин Ханнес Асток посетил Узбекистан с визитом. На встрече, прошедшей в Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций, было отмечено, что сегодня Эстония является одним из лидеров в Европе и в мире в области внедрения и развития электронного правительства. И в этом плане опыт прибалтийской страны будет весьма полезен для развития системы «E-Government» у нас в стране.
16 апреля между Узбекистаном и Эстонией был подписан меморандум о сотрудничестве в сфере электронного правительства. В документе определены ключевые направления сотрудничества по развитию электронного правительства.
Развитие электронного правительства выходит на новый уровень
В ходе визита исполнительного директора Академии электронного управления Эстонии Ханнеса Астока в Узбекистан также прошла встреча в Центре управления проектами электронного правительства.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы взаимного сотрудничества в рамках развития электронного правительства, в том числе перевод государственных услуг в электронный формат, совершенствование механизмов электронного взаимодействия государственных органов при оказании услуг населению и субъектам предпринимательства.
В рейтинге ООН по электронному правительству 2020 года Эстония вошла в тройку самых цифровых стран мира.
Не случайно, что Эстония вошла в тройку лидеров, ведь прибалтийская страна прошла долгий путь с тех пор, как начала серьезно развивать электронное правительство. Электронное правительство Эстонии занимало 13-е место в международных рейтингах в 2016 году и 16-е место — в 2018 году. Большой скачок в 2020 году сразу вывел маленькую страну на третье место.
Узбекистан занимает 87-е место в этом глобальном рейтинге. Для достижения еще более высоких позиций в этой сфере планируется обмен мнениями с ведущими странами мира и внедрение в нашей стране услуг электронного правительства с международным опытом.
Согласно Указу Президента Республики Узбекистан от 5 октября 2020 года «Об утверждении стратегии «Цифровой Узбекистан – 2030» и мерах по ее эффективной реализации», ускоренный переход к цифровой экономике в ближайшие 5 лет является приоритетом для Узбекистана.
Хотя с момента принятия указа прошло более полугода, реализация намеченных в нем проектов уже приносит свои плоды. К примеру, в результате внедрения информационной системы «Единый реестр социальной защиты» отменено истребование от граждан более 11 видов различных документов при назначении социальных пособий, а более 1 млн 200 тысяч семьям автоматически выделены социальные пособия.
Это, в свою очередь, освобождает нуждающиеся в социальных пособиях семьи от разных хлопот, предотвращает вмешательство человеческого фактора и коррупцию.
Единый портал интерактивных государственных услуг (my.gov.uz) оказывает широкий спектр услуг, создающих удобства для населения. Количество введенных на сегодняшний день услуг достигло 212.
В нашей стране, как и в Эстонии, уже началась работа по переходу на систему ID-карт. Теперь при выдаче ID-карты вместо паспорта гражданин автоматически регистрируется в качестве пользователя электронного правительства (id.egov.uz) и оформляется электронная цифровая подпись.
Отношения с ведущими странами в мировом рейтинге электронного правительства послужат ускорению достижения поставленных целей.
В этой связи в ходе встречи были обсуждены вопросы двухстороннего сотрудничества по развитию электронного правительства в Узбекистане, в частности, переводу государственных услуг в электронный формат. Также достигнуто соглашение по оказанию услуг населению и субъектам предпринимательства, подготовке специалистов в этой сфере.
По результатам встречи определены цели, задачи, направления и сроки реализации ключевых мер по созданию необходимых условий для развития цифровой экономики в Узбекистане.