Fuqarolarning huquqlarini sud orqali himoya qilish kafolatlari kuchaytiriladi.
Jumladan, Jinoyat-protsessual kodeksiga kiritilgan o‘zgartirishga ko‘ra, gumon qilinuvchi, ayblanuvchi yoki sudlanuvchi istalgan vaqtda sukut saqlash huquqidan foydalanishi mumkinligi belgilandi.
Shuningdek, shaxsning o‘z aybini tan olganligi unga qarshi yagona dalil bo‘lsa, u aybdor deb topilishi yoki jazoga tortilishi mumkin emasligi ko‘zda tutildi.
«Sudlar to‘g‘risida»gi Qonunga kiritilgan o‘zgartirish va qo‘shimchalarga ko‘ra, sudyalarning muayyan ishlar bo‘yicha hisobdor bo‘lmasligi belgilandi.
Shuningdek, sudyani muayyan ishning muhokamasidan chetlashtirishga yoki uning vakolatlarini to‘xtatib turishga, boshqa lavozimga o‘tkazishga faqat qonunda belgilangan tartibda va asoslarga ko‘ra yo‘l qo‘yilishi ko‘rsatildi.

Президент подписал Закон о внесении изменений и дополнений в отдельные законодательные акты.
Согласно внесённому Законом изменению в Уголовно-процессуальный кодекс, установлено, что подозреваемый, обвиняемый или подсудимый в любое время может воспользоваться правом хранить молчание.
Также предусмотрено, что лицо не может быть признано виновным или подвергнуто наказанию, если признание им своей вины является единственным доказательством против него.
Согласно внесённым изменениям и дополнениям в Закон «О судах», установлено, что по конкретным делам судьи неподотчетны.
Вместе с тем, закреплено, что отстранение судьи от рассмотрения конкретного дела, приостановление его полномочий или перевод на другую должность допускается только в порядке и на основаниях, предусмотренных законом.