Endi ayrim to‘lovlar uchun komissiya aholidan undirilmaydi (ro‘yxat)
2023-yil 1-maydan boshlab benefitsiari budjet va korporativ buyurtmachi hisoblangan to‘lovlar bo‘yicha to‘lov xizmatlari ko‘rsatganlik uchun vositachilik haqi (yig‘imlar) to‘lov shaklidan qat’i nazar to‘lovchi – jismoniy shaxsdan emas, balki to‘lov summasidan chegirib qolish yo‘li bilan undiriladi.
Prezident mazkur tartibni nazarda tutuvchi hamda aholi tomonidan to‘lovlarni amalga oshirishda qo‘shimcha qulayliklar yaratishga qaratilgan qarorni imzoladi.
Bunda, vositachilik haqi miqdori to‘lov summasining bir foizigacha, biroq jami summasi Markaziy bank tomonidan belgilanadigan chegaraviy miqdorlardan ko‘p bo‘lmagan miqdorda bo‘ladi.
Ushbu tartib:
• barcha turdagi davlat boji va ma’muriy jarimalar bo‘yicha to‘lovlar;
• davlat xizmatlari markazlari tomonidan ko‘rsatiladigan davlat xizmatlari, shu jumladan Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali ko‘rsatiladigan davlat xizmatlariga to‘lovlar;
• maktabgacha, umumiy o‘rta, o‘rta maxsus, professional, oliy va oliy ta’limdan keyingi ta’lim, qayta tayyorlov, malaka oshirish hamda sog‘liqni saqlash muassasalariga to‘lovlar;
• barcha turdagi kommunal xizmatlar uchun to‘lovlar;
• Majburiy ijro byurosi organlari tomonidan sud hujjatlari va boshqa organlar hujjatlarini majburiy ijro etish bo‘yicha undiriladigan to‘lovlar;
• «E-auksion» elektron savdo platformasi va «K-Savdo» avtomatlashtirilgan axborot tizimiga to‘lovlar;
• avia, temir yo‘l va boshqa jamoat transportlariga chiptalarni xarid qilishdagi to‘lovlarga nisbatan tatbiq etiladi.

Узбекистанцы больше не будут платить комиссию при оплате некоторых услуг (список)
Президент Узбекистана подписал постановление, направленное на создание дополнительных удобств для осуществления платежей населением. Об этом сообщил пресс-секретарь главы государства.
Согласно документу, с 1 мая 2023 года комиссионные платежи (сборы) за оказанные платежные услуги по платежам, бенефициары которых являются бюджетными и корпоративными заказчиками, взыскиваются не с плательщика – физического лица, а путем вычета из суммы платежа независимо от формы оплаты.
При этом размер комиссионных платежей будет определен до одного процента суммы платежа, однако их общая сумма не может превышать предельных размеров, устанавливаемых Центральным банком.
Этот порядок будет распространяться на:
• платежи за все виды государственной пошлины и административных штрафов;
• платежи за государственные услуги, оказываемые центрами государственных услуг, в том числе посредством Единого портала интерактивных государственных услуг;
• платежи дошкольным образовательным организациям, общим средним, средним специальным, профессиональным, высшим образовательным учреждениям, а также учреждениям послевузовского образования, переподготовки, повышения квалификации и здравоохранения;
• платежи за все виды коммунальных услуг;
• платежи за принудительное исполнение судебных актов и актов иных органов, взимаемые органами Бюро принудительного исполнения;
• платежи Электронной торговой платформе E-auksion и автоматизированной информационной системе K-Savdo;
• платежи за приобретение билетов для проезда в авиационном, железнодорожном и иных видах общественного транспорта.