Edi ko‘chalarda ruxsatsiz kichik do‘konlar ochib, tartibsiz savdo qilayotganlar faoliyati to‘xtatiladi hamda noqonuniy qurilgan tadbirkorlik ob’yektlari buzib tashlanadi.
Joriy yil 1 oktyabrdan boshlab umumiy ovqatlanish, savdo va xizmat ko‘rsatish sohasidagi tadbirkorlik sub’yektlari uchun o‘ziga tegishli bino va inshootlarga hamda yer uchastkalariga tutash bo‘lgan, davlat organlari va tashkilotlariga doimiy foydalanishga berilgan aholi punktlarining umumiy foydalanishdagi yer uchastkalaridan (sog‘liqni saqlash, ta’lim va maktabgacha ta’lim tashkilotlariga tegishli yer uchastkalari bundan mustasno) mavsumiy umumiy ovqatlanish, savdo va xizmat ko‘rsatish faoliyatini (keyingi o‘rinlarda — tijorat faoliyati) amalga oshirish uchun haq evaziga ijara huquqi asosida foydalanish tizimi amaliyotga joriy etiladi.
Hujjatga muvofiq, mahalliy hokimliklar, jumladan, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Soliq qo‘mitasi, Kadastr agentligi, Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirligi hamda Ichki ishlar vazirligi bilan birgalikda o‘ziga tegishli bo‘lmagan yer uchastkasida norasmiy tarzda tijorat faoliyatini amalga oshirayotgan tadbirkorlik sub’yektlarining ro‘yxatini va ular to‘g‘risidagi ma’lumotlarni (joylashgan joyi, faoliyat turi, egallangan yer maydoni) quyidagi bosqichlarda xatlovdan o‘tkazishlari lozim:
• birinchi bosqich — barcha tuman (shahar)lardagi markaziy ko‘chalarda 2025 yil 1 sentyabrga qadar;
• ikkinchi bosqich — qolgan ko‘chalarda 2025 yil 1 oktyabrga qadar.
Mahalliy hokimliklar manfaatdor davlat organlari va boshqa tashkilotlar bilan birgalikda 2025 yil 1 oktyabrdan boshlab xatlov natijasida aniqlangan ob’yektlarning mazkur qarorda belgilangan tartibda qonuniy faoliyat yuritishi yoki hududning bo‘shatilishini ta’minlaydi.
Bunda joylashtirish sxemasiga muvofiq bo‘lgan tijorat faoliyati ob’yektlari «dizayn-kod»ga asosan loyihalar tasdiqlangunga (2026 yil 1 fevral) qadar ushbu bandga ko‘ra faoliyati qonuniylashtirilib, ijara shartnomasi tuzilgan ob’yektlarda tadbirkorlar tomonidan har qanday qo‘shimcha qurilishlar, maydon, fasad va mavjud yengil konstruksiyalarning konstruktiv elementlarini o‘zgartirishga yo‘l qo‘yilmaydi, shunday ishlar amalga oshirilgan taqdirda, tutash maydonda joylashgan ob’yektlar belgilangan tartibda buziladi hamda yangi shartnoma tuzilmaydi.
2025 yil 1 oktyabrdan boshlab esa har yili 1 yanvarga qadar tuman (shahar) qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi, kadastr, soliq idoralari takliflari asosida, tuman (shahar) hokimlarining qarori bilan kelgusi yil uchun tuman (shahar) hududidagi aholi punktlarining umumiy foydalanishdagi yer uchastkalarida tijorat faoliyati ob’yektlarini joylashtirish sxemasi tasdiqlanadi.
Nizom, shuningdek, Mazkur Nizom ko‘p qavatli binolardagi (uylardagi) noturar joylarda tijorat faoliyatini amalga oshirayotgan tadbirkorlik sub’yektlari tomonidan qo‘shimcha yengil qurilmalarni qurish bilan bog‘liq munosabatlarga ham tatbiq etiladi.

Будет прекращена деятельность лиц, незаконно открывающих мелкие магазины и ведущих несанкционированную торговлю на улицах. Также будут снесены незаконно возведённые объекты предпринимательства.
Новый порядок по данному вопросу закреплён в Постановлении Правительства № 478.
С 1 октября текущего года для субъектов предпринимательства в сфере общественного питания, торговли и оказания услуг вводится практика использования на платной основе, по праву аренды, участков земли общего пользования населённых пунктов, прилегающих к принадлежащим им зданиям, сооружениям и земельным участкам, находящихся в постоянном пользовании у государственных органов и организаций (за исключением участков, принадлежащих организациям здравоохранения, образования и дошкольного образования), для сезонной деятельности в сфере общественного питания, торговли и услуг (далее — торговая деятельность).
В соответствии с документом, местные хокимияты, в том числе Совет Министров Республики Каракалпакстан, Налоговый комитет, Агентство кадастра, Министерство строительства и жилищно-коммунального хозяйства, а также Министерство внутренних дел совместно должны поэтапно провести инвентаризацию субъектов предпринимательства, осуществляющих торговую деятельность на земельных участках, не принадлежащих им, в неофициальном порядке, с указанием информации о них (месторасположение, вид деятельности, занимаемая площадь):
- Первый этап — до 1 сентября 2025 года на центральных улицах всех районов (городов);
- Второй этап — до 1 октября 2025 года на остальных улицах.
Местные хокимияты совместно с заинтересованными государственными органами и другими организациями с 1 октября 2025 года обеспечат либо легализацию деятельности объектов, выявленных в ходе инвентаризации, в соответствии с установленным порядком, либо освобождение занимаемых ими территорий.
При этом объекты торговой деятельности, соответствующие утверждённой схеме размещения, до утверждения проектов по принципу «дизайн-код» (до 1 февраля 2026 года), будут легализованы в соответствии с настоящим пунктом, заключён договор аренды, и предпринимателям будет запрещено производить любые дополнительные строительные работы, изменять площадь, фасад или конструктивные элементы лёгких сооружений. В случае нарушения данные объекты, размещённые на прилегающих территориях, подлежат сносу в установленном порядке и новые договоры заключаться не будут.
С 1 октября 2025 года ежегодно до 1 января по предложениям районных (городских) отделов строительства и ЖКХ, кадастра и налоговых органов, постановлением хокимов районов (городов) будет утверждаться схема размещения объектов торговой деятельности на земельных участках общего пользования населённых пунктов на следующий год.
Кроме того, Положение распространяется также на отношения, связанные с возведением дополнительных лёгких конструкций субъектами предпринимательства, осуществляющими торговую деятельность в нежилых помещениях многоквартирных домов.