«Qaror yashirin bandlikka qarshi kurashish, kurerlik sohasida xizmatlar sifati va xavfsizligini oshirish, shuningdek, Rossiya fuqarolari, birinchi navbatda, yoshlar va talabalar uchun yangi ish o‘rinlarini yaratishga qaratilgan», — deyiladi rasmiylar bayonotida.
Qaror yetkazmalar bozoriga salbiy ta’sir qilmaydi, chunki bu sohada ishlayotgan chet elliklar ko‘p emas, deyishmoqda shahar kattalari.
Raqamlarda esa manzara o‘zgacha: Petrostat rasmiy ma’lumotiga ko‘ra, Sankt-Peterburgda 2025-yil boshida kurerlik bilan bandlar soni 14,8 ming nafarga yetgan. Sankt-Peterburg mehnat va aholi bandligi qo‘mitasi statistikasiga ko‘ra, shimoliy poytaxtda migrant-kurerlar soni 2023-yilda — 2 467 nafar, 2024-yilda — 3 635 nafarni tashkil etgan. Agar shu o‘sish saqlangan bo‘lsa, Peterburgdagi kurerlarning kamida har uchinchisi migrant bo‘lib chiqadi.
Alohida ta’kidlanadigan va hech kimga sir bo‘lmagan jihat shuki, Rossiyada, ayniqsa, yirik shaharlarida kurerlik eng yaxshi haq to‘lanadigan sohalardan biriga aylangan.

В Санкт-Петербурге трудовым мигрантам теперь запретили работать и курьерами. Губернатор города подписал соответствующее постановление.
Отмечается, что принятое решение направлено на борьбу с теневой занятостью, повышение качества и безопасности услуг в курьерском секторе, а также на создание новых рабочих мест для российских граждан, в первую очередь для молодежи и студентов.
Бизнесу дадут трехмесячный переходный период до введения окончательного запрета.
Иностранные курьеры составляют незначительную долю от общего числа занятых в секторе, подчеркнули власти города, добавив, что данная мера не повлияет на стабильность работы рынка доставки.
Однако в цифрах картина выглядит иначе: по данным Petrostat, в начале 2025 года число занятых курьерской деятельностью в Санкт-Петербурге достигло 14,8 тысячи человек. Согласно статистике комитета по труду и занятости населения города, в 2023 году в северной столице работали 2 467 курьеров-мигрантов, а в 2024 году — уже 3 635. Если такой рост сохранился, то в Петербурге как минимум каждый третий курьер окажется мигрантом.