Endi O‘zbekistonda olingan haydovchilik guvohnomasi bilan Rossiyada mashina boshqarish mumkin
O‘zbekistonda olingan haydovchilik guvohnomasi Rossiya Federatsiyasida tan olinadigan bo‘ldi. Bu haqda O‘zbekiston Respublikasining Yekaterinburg shahridagi Bosh konsulxonasi ma’lum qilib o‘tdi.
«O‘zbekistonning Yekaterinburg shahridagi Bosh konsulxonasi Rossiya IIVning Sverdlovsk viloyati Yo‘l harakati xavfsizligini ta’minlash bosh boshqarmasiga tayanib ma’lum qiladiki, O‘zbekiston Respublikasida 2011 yil 28 martga qadar berilgan, amal qilish muddati belgilanmagan haydovchilik guvohnomalari Yo‘l harakati to‘g‘risidagi Vena konvensiyasining 41-43-moddalari va 6-7-ilovalariga muvofiq Rossiya Fedratsiyasi hududida tan olinadi.
O‘zbekiston fuqarolarining murojaatlariga muvofiq Bosh konsulxona mazkur masalani Rossiya tomoni bilan birgalikda hal qildi», — deyiladi xabarda.

Теперь водительские удостоверения, выданные в Узбекистане признаются на территории России
Водительские удостоверения, выданные в Республике Узбекистан до 28 марта 2011 года, в которых не указаны сроки истечения, признаются на территории Российской Федерации в соответствии со статями 41-43 и приложениями 6 и 7 Венской конвенции о дорожном движении. Об этом сообщает Генеральное консульство Узбекистана в городе Екатеринбурге со ссылкой на Главное управление по обеспечению безопасности дорожного движения МВД России по Свердловской области.
Данный вопрос проработан Генеральным консульством с российской стороной в связи с участившимися обращениями граждан Республики Узбекистан по вышеупомянутому вопросу.