Energetika vazirligi elektr uzilishlari haqida ogohlantirdi
Energetika vazirligi mutaxassislarining prognozlariga ko‘ra, havoning mayda chang zarralari bilan ifloslanishi va ularning elektr uzatish liniyalarida yig‘ilib qolishi, shuningdek, yomg‘ir yog‘ishi oqibatida elektr energiyasining qisqa muddatli uzilishlari kuzatilishi mumkin.
Qayd etilishicha, elektr uzatish liniyalarida to‘plangan chang va loy, shuningdek, ko‘p miqdordagi yog‘ingarchiliklar tarmoqlarga zarar keltiradi. Bu esa elektr energiyasini uzatishda nosozlikka olib keladi.
Xususan, Toshkent, Samarqand, Qashqadaryo va Farg‘ona viloyatlari hamda Toshkent shahrining ayrim tumanlarida elektr ta’minotida qisqa muddatli uzilishlar kuzatilishi mumkin.
Hozirda bu borada tezkor guruhlar tuzilgan.
«Iltimos, bunday holatlar haqida mahalliy elektr ta’minoti kompaniyalariga xabar bering. Vaqtinchalik noqulayliklar uchun uzr so‘raymiz», deyiladi vazirlik matbuot xizmati xabarida.

В Минэнерго предупредили о возможности сбоев в подаче электроэнергии
По прогнозам специалистов Министерства энергетики, в связи с загрязнением атмосферного воздуха мелкими пылевыми частицами, осевшим, в том числе, на линиях электропередач, а также дождями, которые по данным Узгидрометцентра в ближайшие дни составляют от 70-90% месячного объёма осадков, могут наблюдаться кратковременные перебои в подаче электроэнергии.
Это связано с тем, что пыль и грязь, осевший на линиях электропередачи, а также высокий уровень осадков в виде дождя, провоцируют локальные повреждения, ведущие к сбою при передаче электроэнергии.
В частности, кратковременные отключения электроэнергии могут наблюдаться в Ташкентской, Самаркандской, Кашкадарьинской и Ферганской областях, а также в некоторых районах города Ташкента.
В настоящее время в этой связи сформированы аварийные бригады. О подобных случаях просим сообщать в территориальные предприятия электроснабжения.