Har kuni ertalabdan «Afg‘onistonda nima gap?» deb so‘rayman — Mirziyoyev
Prezidentlikka nomzod Shavkat Mirziyoyev ayni vaqtda Qashqadaryo viloyatida bo‘lib turibdi. Amaldagi davlat rahbari saylovchilar bilan uchrashuv vaqtida Afg‘onistondagi vaziyatga to‘xtalib o‘tdi.
«Har kuni ertalabdan «Afg‘onistonda nima gap?» deb so‘rayman. Menga 30-40 minut ma’lumot berishadi. Balxda nima gap, nima qilishmoqda, hammasidan xabardor bo‘lib turibman.
Biz qo‘shnimiz va ular bilan muntazam ravishda muloqot qilib turibmiz. Elektroenergiya bermoqdamiz, chegarani ochib qo‘ydik. Afg‘onistonga ko‘plab mahsulotlar bizning hududimiz orqali o‘tadi.
Qo‘shni tanlanmaydi, uni Xudo beradi. Bizning vazifamiz — qo‘shnilar bilan ahil-inoq bo‘lish va hamkorlik qilish. Qancha og‘ir bo‘lmasin, O‘zbekistonda bitta ham o‘q otilmasligi kerak», — dedi Mirziyoyev.

«Проснувшись утром, я спрашиваю об Афганистане» — Шавкат Мирзиёев
Кандидат в президенты от партии УзЛиДеП и действующий глава государства Шавкат Мирзиёев 11 октября на встрече с избирателями в Кашкадарьинской области высказался об отношениях Узбекистана с Афганистаном.
«Соседей не выбирают — это то, что даёт бог», — сказал Шавкат Мирзиёев.
«Проснувшись утром, я спрашиваю, что произошло на границе Узбекистана и Афганистана. 30−40 минут мне докладывают о ситуации на наших границах. Ведём переговоры с новым руководством [Афганистана]. Если сидеть сложа руки, никто нам не расскажет о ситуации. Мы готовы оказать любую посильную помощь многострадальному афганскому народу», — заявил он.
«Наша единственная цель — не допустить стрельбы из Афганистана в сторону Узбекистана», — заявил президент.
«Когда я вступил в должность, на 57% наших границ были проблемы. Путём переговоров с соседними странами мы решили большинство из них», — отметил он.